Zmarł laureat Nagrody Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zmarł laureat Nagrody Lindego

Kultura
Data publikacji: 22 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Friedrich Delius w 2002 r., fot. Małgorzata Litwin

W wieku 79 lat zmarł Friedrich Christian Delius - laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego w 2002 r.

Pisarz nazywany "kronikarzem Republiki Federalnej Niemiec" urodził się w 1943 roku w Rzymie. Dzieciństwo i lata nauki spędził w Hesji w RFN. Od 1963 r. mieszkał w Berlinie, gdzie w roku 1970 ukończył studia germanistyczne - uzyskując stopień doktora.

Od 1978 r. publikował jako niezależny autor. Drukiem ukazało się 7 tomów jego poezji, 12 powieści i 7 sztuk teatralnych. Pierwsze publikacje utrzymane były w poetyce demaskatorskiego, satyrycznego reportażu dokumentalnego: "Wir Unternehmer" (My przedsiębiorcy) 1966, "Unsere Siemens-Welt" (Nasz świat Siemensa) 1972. Ważne miejsce w jego twórczości zajmują trzy powieści poświęcone pasjonującemu i trudnemu problemowi terroryzmu zachodnioniemieckiego lat siedemdziesiątych (Baader-Meinhof) i jego społecznych skutków: "Ein Held der inneren Sicherheit" (Bohater bezpieczeństwa wewnętrznego) 1981, "Mogadischu Fensterplatz" 1987 (wyd. polskie „Lot do Mogadiszu” 1999), "Himmelfahrt eines Staatsfeindes" (Wniebowzięcie wroga państwowego) 1992.

Duże uznanie czytelników i krytyki zyskały wydania książkowe jego opowiadań "Der Sonntag, an dem ich Weltmeister wurde" (Niedziela, kiedy zostałem mistrzem świata) 1994 oraz "Der Spaziergang von Rostock nach Syrakus" (Spacer z Rostocku do Syrakuz) 1995. W roku 2001 opublikował powieść "Der Königsmacher" (Kreator królów).

W swoich książkach porusza problemy wolności, terroryzmu, antysemityzmu. Akcja jego książki "Lot do Mogadiszu" toczy się w samolocie porwanym przez terrorystę, w powieści "Der Spaziergang von Rostock nach Syrakus" opisuje historię Niemców z NRD, którzy próbowali nielegalnie wyjechać do Włoch. Jego powieści ukazywały się w Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Japonii, Turcji, Włoszech i Polsce.

Został uhonorowany Nagrodą Lindego przez Toruń i Getyngę w 2002 r. wraz z polskim pisarzem Andrzejem Stasiukiem. Jego ostatni zbiór opowiadań "Siedem języków milczenia" jest uważany za jego spuściznę. Zmarł w Berlinie 30 maja 2022 r.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!