Z życzeniami dla mieszkańców Getyngi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Z życzeniami dla mieszkańców Getyngi

Miasto
Data publikacji: 04 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia tablice miast bliźniaczych na ścianie toruńskiego Urzędu Miasta

3 października 2022 r. nasi zachodni sąsiedzi obchodzili Dzień Jedności Niemiec. Z tej okazji Prezydent Torunia Michał Zaleski wystosował listy z życzeniami, które trafiły do Pana dr Thomasa Baggera, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce oraz Pani Petry Broistedt, Nadburmistrz Getyngi, która jest naszym miastem partnerskim.

- Współpracę partnerską miast oraz przyjazne kontakty utrzymywane przez mieszkańców, traktujemy w Toruniu jako przejaw dobrych i sąsiedzkich relacji między Niemcami i Polską, a także jako cenny wkład naszych wspólnot miejskich w integrację międzynarodową. Nasze miasta wspólnie realizują inicjatywy wspierające demokrację, a także projekty na rzecz współpracy w duchu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Efekty naszych działań zbliżają społeczności obu miast – mówi prezydent Zaleski i podkreśla, że ta współpraca z Getyngą okazała się szczególnie ważna i owocna przy pomocy, jaka została wspólnie udzielona obywatelom Ukrainy: - Jeszcze raz dziękuję Pani Nadburmistrz za przekazanie do Torunia środków finansowych oraz ważnych i pokrzepiających informacji o wsparciu udzielanym narodowi ukraińskiemu, zmagającemu się nieprzerwanie z niepojętą agresją rosyjską. Waszą hojność i wrażliwość na losy ofiar wojny odbieram jako wielki gest serca.

Umowa partnerska z Getyngą została podpisana w 1978 roku. Przedstawiciele obu samorządów spotykają się kilka razy do roku. Goszczą się nawzajem podczas ważnych miejskich uroczystości oraz podczas kolejnych edycji Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Współpraca kulturalna obejmuje też prezentacje twórców sztuki i grup muzycznych oraz wymianę wystaw muzealnych. Współpracują uniwersytety i szkoły. Uczniowie z toruńskich liceów regularnie odwiedzają getyński X-LAB - eksperymentalne laboratorium naukowe, w którym młodzi ludzie mogą pod okiem naukowców zasmakować prawdziwej pracy naukowej z takich dziedzin, jak fizyka, biologia czy chemia. Młodzież z Torunia uczestniczy także w zainicjowanych przez Getyngę obozach dla pokoju. Przedstawiciele miast biorą udział w partnerskich imprezach sportowych. Wizyty studyjne organizują też dla siebie nawzajem stowarzyszenia i grupy zawodowe: lekarze, służby komunalne, strażacy, bractwa kurkowe, pracownicy branży turystycznej.

W obu miastach nie brakuje też widomych znaków współpracy: w Getyndze jest Park Toruński i Ławeczka Toruńska z żabą, w Toruniu - Ślimak Getyński (zjazd na Bulwar Filadelfijski), pamiątkowe obeliski oraz kwietnik w kształcie herbu Getyngi.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...