W stronę wspólnego e-biletu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W stronę wspólnego e-biletu

Drogi, Eko, Inwestycje, MZK
Data publikacji: 16 grudnia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto - kładka nad jezdnią, tramwaj swing i samochody

Wspólny e-bilet ma ułatwić pasażerom z Torunia i województwa korzystanie z publicznego transportu kolejowego i miejskiego w naszym regionie. 16 grudnia 2022 r. przedstawiciele miast prezydenckich województwa podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia prac nad projektem.

- W Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu regionalne linie transportowe krzyżują się z transportem miejskim. Chcielibyśmy, aby zwykli użytkownicy komunikacji nie odczuwali różnicy pomiędzy poszczególnymi organizatorami transportu i mogli w jednym miejscu, w jednej aplikacji mobilnej zakupić bilet uprawniający do korzystania z tych usług, bez względu na to, czy podróżują koleją, autobusami, tramwajami, czy innymi środkami transportu. Dzięki temu będą mogli swobodnie przemieszczać się po całym województwiewyjaśnia Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Podpisanie listu intencyjnego przez prezydentów najwiekszych miast to pierwszy krok do wspólnego e-biletu w województwie. Realizacja usługi wymagała będzie zbudowania systemu informatycznego, spinającego systemy komunikacyjne wszystkich sygnatariuszy porozumienia. Najtrudniejszy do przygotowania będzie system rozliczania opłat za usługi transportowe, ponieważ w każdym mieście funkcjonują w tym zakresie odrębne systemy stawek przewozowych, ulg oraz dofinansowania komunikacji z budżetów gminnych. Korzyścią byłoby nie tylko ułatwienie życia pasażerom przy zakupie biletu, ale możliwość planowania zintegrowanych rozkładów jazdy czy elastyczna rozbudowa systemu w przyszłości o kolejne formy transportu. Ma on być układem szkieletowym, do którego łatwo można będzie dodawać kolejne elementy.

- Aplikacja ma ułatwić podróżowanie w układach zamkniętych, tam gdzie dociera regionalny transport kolejowy, samochodowy oraz komunikacja miejska, ale ważne, aby była też otwarta na inne połączenia, umożliwiała podróż poza nasz region, do Berlina czy Paryża - zaznacza prezydent Torunia Michał Zaleski.Mam nadzieję, że stworzenie tego system wprowadzi nas na od dawna oczekiwany, wyższy poziom dostępu do transportu publicznego poprzez systemy elektroniczne - ułatwi pasażerom planowanie podróży i zakup biletów na różne środki transportu.

Jak podkreślano na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim, wspólny e-bilet będzie promocją transportu publicznego, ponieważ aplikacja mobilna, która zostanie stworzona do jego obsługi, umożliwi szybkie i sprawne zaplanowanie podroży, obliczenie jej czasu i kosztu oraz wybór najdogodniejszych połączeń z oferty różnych przewoźników. Dostępność usługi, w tym czytelny interfejs aplikacji, mają być zachętą dla kierowców do przesiadki z auta na transport publiczny, z korzyścią dla środowiska. Aplikacja zaproponuje im najtańszy i najbardziej efektywny sposób podróży. Nie będą musieli szukać, błądzić i logować się w systemach sprzedaży poszczególnych przewoźników.

Jak zapewnił marszałek, projekt zostanie w całości sfinansowany z funduszy europejskich w nowej perspektywie programowania.

Warto przypomnieć, że próby wprowadzenia biletu kolejowego spiętego z transportem miejskim były podejmowane już wcześniej przez niektóre miasta regionu, w tym Toruń, w którym przez dekadę do końca ubiegłego roku funkcjonował tzw. bilet aglomeracyjny, umożliwiający pasażerom wysiadającym z pociągu skorzystanie z komunikacji miejskiej. Obecnie przygotowywane rozwiązanie idzie o krok dalej, ponieważ ma doprowadzić do stworzenia systemu obejmującego całe województwo, z możliwością dalszej rozbudowy w przyszłości.

Fot. Małgorzata Litwin / Paula Gałązka



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.