W 35. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W 35. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Miasto
Data publikacji: 20 października 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Mija 35 lat od zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Uroczystości upamiętniające kapłana, bestialsko zamordowanego w 1984 r. przez peerelowską Służbę Bezpieczeństwa, odbyły się w Toruniu 19-20 października 2019 r.

W sobotę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu miał miejsce koncert poświęcony ofiarom totalitaryzmów. Zabrzmiała Missa pro pace (msza o pokój) Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy pod batutą Rudolfa Tierscha oraz połączonych chórów Singakademie z Frankfurtu nad Odrą i chóru kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Partie solowe koncertu wykonali: Iwona Hossa, Ewa Marciniec, Adam Zdunikowski oraz Robert Gierlach. W wydarzeniu wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W niedzielę w toruńskiej katedrze św. Janów ks. biskup Józef Szamocki koncelebrował mszę św. w intencji kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni wierni, a także przedstawiciele władz województwa, miasta i powiatu oraz członkowie NSZZ „Solidarność”, którego ks. Popiełuszko jest patronem. Po nabożeństwie, w uroczystym pochodzie z pochodniami, biało-czerwoną flagą, pocztami sztandarowymi, wojskiem i orkiestrą górniczą, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki w alei św. Jana Pawła II. Tam wspominano okoliczności śmierci i oraz modlono się w intencji zamordowanego kapłana, choć, jak podkreślił ks. biskup Szamocki, „z nadzieją spoglądając w przyszłość, by z tej modlitwy wiele dobrego dla ojczyzny i świata się działo”. Samorząd toruński reprezentowali zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Adrian Mól i radny Michał Jakubaszek.

Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną „Solidarnością”, niezłomnym, mimo prześladowań, obrońcą praw człowieka. Zasłynął z odważnego napiętnowania poczynań peerelowskiej władzy i płomiennych kazań podczas mszy za Ojczyznę, a także z licznych działań wspierających środowisko opozycyjne. 19 października 1984 r. został uprowadzony w okolicach podtoruńskiego Górska przez Służbę Bezpieczeństwa. Był bestialsko torturowany, a następnie utopiony. 30 października jego zmasakrowane ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W zakończonym w lutym 1985 r. procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW: Adama Pietruszkę na 25 lat, Leszka Pękalę na 15 lat i Waldemara Chmielewskiego na 14 lat. Później jednak na wniosek ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Czesława Kiszczaka karty te dwukrotnie znacznie złagodzono (do 10 lat, 6 lat, 4,5 roku). Do dziś nie wyjaśniono jednak do końca okoliczności i nie wskazano inspiratorów tego zabójstwa.

W 1997 r. kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki, zakończony w 2010 r. ogłoszeniem go błogosławionym przez papieża Benedykta XVI. W 2014 bł. Jerzy Popiełuszko został patronem NSZZ „Solidarność”. Od 2014 r. trwa jego proces kanonizacyjny.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.