Ukraiński akcent na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraiński akcent na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Kultura, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 13 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Grafika promuje Festiwal Filmów Etnograficznych "OKO", który odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

W ramach jubileuszowej, trzydziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w Toruniu Festiwal Filmów Etnograficznych "OKO". Jedna z organizatorek ukraińskiego wydarzenia, Elena Rubaschevska, po wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów, schronienie i pracę znalazła w toruńskiej Fundacji Tumult i to właśnie do Torunia postanowiła przenieść Festiwal OKO. Dziś oficjalnie ogłoszono program wydarzenia. 

Oprócz milionów mieszkańców Ukrainy, również festiwale zostały wysiedlone w wyniku wojny, która wybuchła 24 lutego. Trzecia edycja Festiwalu OKO była zagrożona, ponieważ region Besarabii w którym do tej pory się odbywał, okazał się jednym z głównych strategicznych interesów Rosji. Festiwal doskonale odnalazł się jednak w nowych warunkach i w nowym miejscu.  W tym roku do organizatorów wpłynęło 1171 zgłoszeń ze 104 krajów, obejmujących wszystkie kontynenty naszej planety. Spośród tych zgłoszeń selekcjonerzy wybrali 8 pełnometrażowych i 16 krótkometrażowych dokumentów etnograficznych, które podkreślają barwny zbiór ukrytych miejsc, zapomnianych kultur, świętych obrzędów i inspirujących bohaterów. 24 uczestników będzie walczyć o nagrodę pieniężną od firmy MEGOGO w wysokości  40 000 i 20 000 hrywien.

Poza konkursem odbędą się pokazy specjalne filmów ukraińskich w ramach przeglądu "Spójrz na Ukrainę innymi oczami", którymi organizatorzy chcą zwrócić uwagę całego świata na Ukrainę. Podczas paneli dyskusyjnych poświęconych filmom i wojnie, podejmowane będą tematy dotyczące bólu, problemów, radości i nadziei na zwycięstwo oraz odbudowy ukraińskiej kultury już po wojnie.

Założycielka i dyrektorka Festiwalu Filmowego OKO, Tetiana Staniewa, obiecuje widzom wspaniałą podróż dookoła świata i pełne doznań zanurzenie się w życie i tradycje różnych narodów:

"Kiedy oglądasz filmy z naszego programu, zaczynasz rozumieć piękno i różnorodność naszej Planety. Dosłownie zanurzasz się w wielokulturowości narodów, uczysz się od nich, współczujesz, porównujesz, płaczesz i śmiejesz się wspólnie z nimi. Poznawanie różnych kultur Cię wzbogaca. I to właśnie film, bardziej niż jakakolwiek inna forma sztuki, jest w stanie pokazać światu życie takim, jakim jest, ponieważ przedstawia je od środka. W końcu zdajesz sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy tak różni, a jednocześnie tak podobni. Wojna w Ukrainie nauczyła nas celebrować życie dzisiaj, bez specjalnych powodów i pretekstów, bez odkładania życzeń i marzeń na jutro, bo nie wiemy, czy będzie dla nas jakieś jutro. Dlatego zapraszamy do Torunia lub na pokazy online, aby obejrzeć wybrane przez nas filmy, podyskutować o nich, zastanowić się nad zwycięstwem Ukrainy i jej odbudową po wojnie oraz wspólnie celebrować życie!"

Festiwal odbędzie się w dniach 13-18 listopada w Toruniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE oraz przy wsparciu programu "Wsparcie Rozwoju Bułgarii" Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bułgarii. Już wkrótce organizatorzy Festiwalu poinformują o sposobie zakupu biletów na wydarzenie.

Więcej informacji na temat Festiwalu OKO oraz tytuły filmów, które będzie można zobaczyć w trakcie wydarzenia na stronie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

mat. prasowy organizatora

Kliknij w plakat, aby powiększyć

 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...