Ukraiński akcent na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraiński akcent na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Kultura, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 13 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Grafika promuje Festiwal Filmów Etnograficznych "OKO", który odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

W ramach jubileuszowej, trzydziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w Toruniu Festiwal Filmów Etnograficznych "OKO". Jedna z organizatorek ukraińskiego wydarzenia, Elena Rubaschevska, po wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów, schronienie i pracę znalazła w toruńskiej Fundacji Tumult i to właśnie do Torunia postanowiła przenieść Festiwal OKO. Dziś oficjalnie ogłoszono program wydarzenia. 

Oprócz milionów mieszkańców Ukrainy, również festiwale zostały wysiedlone w wyniku wojny, która wybuchła 24 lutego. Trzecia edycja Festiwalu OKO była zagrożona, ponieważ region Besarabii w którym do tej pory się odbywał, okazał się jednym z głównych strategicznych interesów Rosji. Festiwal doskonale odnalazł się jednak w nowych warunkach i w nowym miejscu.  W tym roku do organizatorów wpłynęło 1171 zgłoszeń ze 104 krajów, obejmujących wszystkie kontynenty naszej planety. Spośród tych zgłoszeń selekcjonerzy wybrali 8 pełnometrażowych i 16 krótkometrażowych dokumentów etnograficznych, które podkreślają barwny zbiór ukrytych miejsc, zapomnianych kultur, świętych obrzędów i inspirujących bohaterów. 24 uczestników będzie walczyć o nagrodę pieniężną od firmy MEGOGO w wysokości  40 000 i 20 000 hrywien.

Poza konkursem odbędą się pokazy specjalne filmów ukraińskich w ramach przeglądu "Spójrz na Ukrainę innymi oczami", którymi organizatorzy chcą zwrócić uwagę całego świata na Ukrainę. Podczas paneli dyskusyjnych poświęconych filmom i wojnie, podejmowane będą tematy dotyczące bólu, problemów, radości i nadziei na zwycięstwo oraz odbudowy ukraińskiej kultury już po wojnie.

Założycielka i dyrektorka Festiwalu Filmowego OKO, Tetiana Staniewa, obiecuje widzom wspaniałą podróż dookoła świata i pełne doznań zanurzenie się w życie i tradycje różnych narodów:

"Kiedy oglądasz filmy z naszego programu, zaczynasz rozumieć piękno i różnorodność naszej Planety. Dosłownie zanurzasz się w wielokulturowości narodów, uczysz się od nich, współczujesz, porównujesz, płaczesz i śmiejesz się wspólnie z nimi. Poznawanie różnych kultur Cię wzbogaca. I to właśnie film, bardziej niż jakakolwiek inna forma sztuki, jest w stanie pokazać światu życie takim, jakim jest, ponieważ przedstawia je od środka. W końcu zdajesz sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy tak różni, a jednocześnie tak podobni. Wojna w Ukrainie nauczyła nas celebrować życie dzisiaj, bez specjalnych powodów i pretekstów, bez odkładania życzeń i marzeń na jutro, bo nie wiemy, czy będzie dla nas jakieś jutro. Dlatego zapraszamy do Torunia lub na pokazy online, aby obejrzeć wybrane przez nas filmy, podyskutować o nich, zastanowić się nad zwycięstwem Ukrainy i jej odbudową po wojnie oraz wspólnie celebrować życie!"

Festiwal odbędzie się w dniach 13-18 listopada w Toruniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE oraz przy wsparciu programu "Wsparcie Rozwoju Bułgarii" Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bułgarii. Już wkrótce organizatorzy Festiwalu poinformują o sposobie zakupu biletów na wydarzenie.

Więcej informacji na temat Festiwalu OKO oraz tytuły filmów, które będzie można zobaczyć w trakcie wydarzenia na stronie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

mat. prasowy organizatora

Kliknij w plakat, aby powiększyć

 

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
  Miasto
  Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.
 • Prezes Rady Ministrów wprowadził trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP oraz drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie całej Polski. Obowiązują one od godz. 00:00 dnia 1 grudnia 2023 r. do godz. 23:59 dnia 29 lutego 2024 r.
 • Po ponad 10 latach nieobecności 30 listopada 2023 r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uruchomione zostało Wahadło Foucaulta.
 • W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.