Toruńska katedra rozbrzmiała muzyką organową | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńska katedra rozbrzmiała muzyką organową

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Błażej Musiałczyk grający na organach barokowych katedry, fot. S.Kowalski

W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.

W inauguracyjnym koncercie usłyszeliśmy kompozycje organowe m.in. J.S. Bacha, G. Feure, J. Pachelbela oraz M. Surzyńskiego, wykonane na katedralnych organach barokowych i romantycznych przez organistę Archikatedry Oliwskiej - Błażeja Musiałczyka - absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego i wykładowcę muzyki kościelnej. Od 2008 r. artysta prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Jest też dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”, pomysłodawcą oraz dyrektorem  Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Sieradzka Jesień Organowa  oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów”. W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie", która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty.

Zmarły w ubiegłym roku patron koncertów, Marian Dorawa (1936-2022) był historykiem, konserwatorem dzieł sztuki, znawcą organów i muzyki organowej, inicjatorem Świętojańskiego Festiwalu Organowego, który obecnie obejmuje już zasięgiem już dwa województwa - kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Z inicjatywy parafii katedralnej śś. Janów od ubiegłego roku odbywają się także Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy - wszystkie w najstarszym toruńskim kościele, gdzie festiwal miał swój początek i przez lata się odbywał.    

Podczas tegorocznej, drugiej edycji imprezy zaplanowano łącznie 5 koncertów. Kolejne to:

 • 10 czerwca 2023 (sobota), godz. 19.00 - Tomasz Głuchowski
 • 16 czerwca 2023 (piątek), godz. 20.00 - Stanisław Maryjewski
 • 17 czerwca 2023 (sobota), godz. 19.00 - Marcin Łęcki
 • 24 czerwca 2023 (sobota), godz. 20.00 - Henryk Jan Botor

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.️

Organizatorem wydarzenia jest Parafia Katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła w Toruniu pod patronatem Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Dawid Wesołowski, organista katedry toruńskiej, a partnerem - Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Fot. Sławomir Kowalski
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...