Toruńscy seniorzy mają nowe miejsce spotkań | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńscy seniorzy mają nowe miejsce spotkań

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2022
Autor: Marcin Pryka
Prezydent wręcza upominki

22 listopada 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie Dziennego Domu Pobytu Seniora "Seniorzy Razem" dla 30 osób.

Placówka powstała z inicjatywy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych w wyremontowanej kamienicy przy ul. Podgórskiej 2. Jak podkreślił po uroczystym przecięciu wstęgi prezydent Torunia Michał Zaleski, nie byłoby to możliwe, gdyby nie środki pochodzące z Unii Europejskiej i budżetu miasta Toruń. - Dzięki temu mogliśmy cały ten budynek wyremontować. On był naprawdę w złym stanie. Jest teraz bardzo ładnie zrobiony, przygotowany do pobytu osób, które tutaj będą przebywały. Także teren wokół jest urządzony. To wszystko po to, aby osobom, które chcą korzystać z takich miejsc, w Toruniu żyło się lepiej. Z pełnym entuzjazmem i zaangażowaniem takie zmiany chcemy w naszym mieście wprowadzać, ponieważ wiemy, że mieszkańcom nie tylko potrzebny jest dach nad głową, mieszkanie, nie tylko dobrze zaopatrzony sklep, ale też i takie miejsca, miejsca spotkań, miejsca rekreacji, wypoczynku. I bardzo się cieszę, że będziemy tym miejscem mogli służyć - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 3 596 221,65 zł, a dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 stanowiło 2 920 674,96 zł. Remont budynku wykonano pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zachowano w nim wszystkie oryginalne elementy stolarki drzwiowej i okiennej. Prace remontowe nadzorował Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia, a wykonawcą zadania był Zakład Budowlany Kułaczkowski Kułaczkowski Grzegorz.

Parter budynku został przeznaczony na dzienny dom pobytu. Uczestnicy mogą korzystać z kuchni z aneksem, jadalni, pokoju do dziennej aktywności, pokoju do wypoczynku, indywidualnych pokoi terapeutycznych oraz toalety z natryskiem. Pozostałe piętra stanowią część mieszkalną. Utworzono w nich w pełni wyposażone mieszkania chronione dla osób niesamodzielnych, w tym starszych i z niepełnosprawnościami, które spełnią warunki przedstawione w procesie rekrutacji. Na pierwszym piętrze znajdują się trzy mieszkania dwuosobowe, a także ogólnodostępne pomieszczenie z myślą o integracji seniorów zamieszkujących w kamienicy. Na drugim piętrze jest jedno mieszkanie jednoosobowe i jedno mieszkanie dwuosobowe.

Budynek znajduje się w pięknym otoczeniu odnowionego niedawno Parku Tysiąclecia. Obiekt dostosowany jest szczególnie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, poruszających się przy pomocy kul, chodzika czy jeżdżących na wózkach. Na terenie posesji znajdują się również miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz garaż.

W zajęciach organizowanych przez Dzienny Dom Pobytu „Seniorzy Razem” będzie mogło uczestniczyć 30 osób, które ze względu na wiek lub niepełnosprawność są osobami niesamodzielnymi i wymagają wsparcia w codziennej egzystencji. W skład personelu dziennego domu pobytu wejdzie 3 opiekunów, jeden terapeuta, animator oraz kierownik. Mieszkańców kamienicy wspierać będą opiekunowie mieszkań chronionych.

Na utrzymanie placówki w okresie od 1 listopada 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. pozyskano środki w wysokości 1 103 730 zł, co stanowi 100% kosztów, w ramach komplementarnego projektu pn. „Aktywny senior”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dla uczestników przewidziano m.in. zajęcia edukacyjne (komputerowe, muzyczne, sportowe, nordic-walking, zumba dla seniora, zajęcia kulinarne), informacyjne (profilaktyka prozdrowotna, podróżnicze, historyczne), terapeutyczne (rękodzielnictwo, terapia sensoryczna, grupy terapeutyczne, terapia indywidualna, grupy samopomocowe, joga z elementami terapii, poznawanie technik relaksacji, drama, muzykoterapia, alpakoterapia, dogoterapia, felinoterapia, hortiterapia), animacyjne (zajęcia z tworzenia makramy, decoupage, filcowania, wykonywania matryc i odbitek w technice linorytu, haftowania), imprezy okolicznościowe, pikniki, festyny oraz zajęcia międzypokoleniowe. Ponadto w ofercie placówki znajdą się wspólne wycieczki połączone ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych, wyjścia na spacery, seanse kinowe, gry terenowe, wspólne wyjścia na musicale, spektakle teatralne, koncerty. Uczestnicy zajęć będą mieli zapewnione wyżywienie w postaci śniadania, drugiego śniadania oraz obiadu, które przynajmniej do 31 grudnia 2023 r. będą bezpłatne.

- Później będziemy zabiegali o możliwość kontynuacji, prowadzenia tych zajęć, bo wiemy, iż nadal Unia Europejska chce pomagać w prowadzeniu takich miejsc - zapewnił prezydent Michał Zaleski.

W trakcie oficjalnego otwarcia placówki włodarz miasta życzył uczestnikom miłego pobytu i ciekawie spędzanego czasu. Przekazał także podziękowania i upominki. - Moim życzeniem jest, aby tu nigdy nie było pustego miejsca, aby każde z nich było wypełnione. I proszę, przekażcie informację swoim sąsiadkom, sąsiadom, znajomym, rodzinie, że takie miejsce jak Podgórska 2 jest. Bo jak państwo będziecie szczęśliwi w tym miejscu, to będzie ochota do robienia kolejnych, podobnych rzeczy i sprawiania, że będzie w Toruniu więcej tego typu możliwości - dodał prezydent. Na zakończenie uroczystości odbył się wspólny poczęstunek, podczas którego rozmawiano w miłym gronie przy kawie i herbacie.

Placówka jest jednym z trzech domów dziennego pobytu, które zostaną uruchomione w roku 2022. W listopadzie uruchomiono Dzienny Domu Pobytu „Aktywny Senior” w kamienicy przy ul. Mickiewicza 57, zaś w grudniu w kamienicy przy ul. Bydgoskiej 74 nastąpi uruchomienie Dziennego Domu Pobytu „Senior+”. Wszystkie trzy zostały włączone w strukturę Toruńskiego Centrum Usług Społecznych.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...