Szczepienia seniorów 65+ | www.torun.pl

Szczepienia seniorów 65+

Miasto
Data publikacji: 21 stycznia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu seniorka w czerwonej kurtce idzie chodnikiem

Toruń będzie realizował program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców po 65. roku życia na lata 2021-2025 – tak zadecydowała Rada Miasta 21 stycznia 2021 r.

Zgodnie z oszacowaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na grypę choruje od 5 do 15% światowej populacji. Szczyt zachorowań w Polsce ma zwykle miejsce między styczniem a marcem. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podaje, że najczęściej zgony z powodu grypy lub jej powikłań odnotowuje się w populacjach 40-64 lat oraz wśród osób powyżej 65 roku życia. Dlatego szczególnie ważna jest ochrona seniorów przed zakażeniem poprzez m.in. zapobiegawcze szczepienia.    

W ramach uchwalonego programu w 2021 roku szczepieniami planuje się objąć ok. 5.000 mieszkańców. Dla przypomnienia, w latach poprzednich z miejskiego programu szczepień skorzystało: 4000 osób (2018), 4337 osób (2019) oraz 666 osób (2020).

- Niestety, w 2020 roku udało nam się pozyskać tylko 666 szczepionek, w związku z tym, tylko taka liczba seniorów skorzystała z tego programuwyjaśnia Izabella Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.             
                                      
Kto  będzie mógł skorzystać z programu?

 • mieszkańcy Torunia w wieku powyżej 65 roku życia (tj. w wieku 65-74 lata z uwagi na pełną refundację szczepionki dla osób 75+)
 • pacjenci i pracownicy zakładów opieki długoterminowej i domów pomocy społecznej mających siedziby na terenie Torunia.        

Kryteria wyłączenia z programu:

 • brak pisemnej zgody na udział w Programie,
 • brak zamieszkania na terenie Miasta Torunia,
 • obecność przeciwwskazań do podania szczepionki przeciw grypie,
 • szczepienie wykonane we własnym zakresie w danym sezonie grypowym,
 • dostępność w danym roku świadczeń finansowanych ze środków publicznych dla beneficjentów Programu.


Program ma charakter cykliczny i będzie realizowany w okresie czerwiec-grudzień danego roku. Jego roczny koszt wynosi 300 000 zł. Finansowany będzie w całości z budżetu Gminy Miasta Toruń. 

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składający kwiaty na grobie prof. Domasłowskiego
  Miasto
  27 lutego 2021 roku na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego odbył się pogrzeb zmarłego 19 lutego prof. Wiesława Domasłowskiego i jego żony Wacławy Szmidel-Domasłowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: węzeł przesiadkowy przy al. św. Jana Pawła II
  Inwestycje, Miasto, MZK
  W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 oddano do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Zintegrowany węzeł przesiadkowy ma przejąć funkcję wszystkich dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej w...
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, w tym jedna nie miała żadnych chorób współistniejących z zakażeniem.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.
  Miasto
  Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.
 • Przechodnie w maskach na Rynku Staromiejskim w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski
  Koronawirus, Miasto
  Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Na zdjęciu panorama miasta Torunia nocą, napis zainwestuj w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Miasto Toruń przygotowało w tym roku bogatą ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Duże tereny inwestycyjne, działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości pod usługi. Pomimo pandemii nie słabnie zainteresowanie miejskimi terenami dla biznesu. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje przegląd tegorocznych ofert inwestycyjnych.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tyle samo, co dnia poprzedniego. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.
 • Dziesięć ekip i specjalnie uruchomiony numer telefonu dla mieszkańców. Toruńscy drogowcy rozpoczęli naprawę dróg po zimie.
 • Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu. Oferty można składać do 31 marca 2021 r.
 • Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.
 • 6 i 7 marca w ramach zwiedzania wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk.
 • Przypominamy, że już w sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 zostanie oddany do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej.
 • W toruńskim kościele Wniebowzięcia NMP - diecezjalnym sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego 23 lutego 2021 r. odbyły się uroczystości z okazji 76. rocznicy śmierci toruńskiego kapłana, harcerza i męczennika.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.