Spotkanie z najstarszym toruńskim olimpijczykiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Spotkanie z najstarszym toruńskim olimpijczykiem

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Paula Gałązka
Spotkanie z najstarszym toruńskim olimpijczykiem - na zdjęciu Prezydent Michał Zaleski i Tadeusz Tulidziński

Najstarszy toruński olimpijczyk - Tadeusz Tulidziński, 22 października 2022 roku skończył 90 lat. Z jubilatem spotkał się dziś, 17 listopada 2022 roku, Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pan Tadeusz przyszedł na świat 22 października 1932 roku. To torunianin z krwi i kości, urodził się na Chełmińskim Przedmieściu. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął od gry w piłkę nożną, grał też w hokej na lodzie. Trafił do niej, dzięki doskonałej postawie na meczach międzyosiedlowych. Treningi piłkarzy "Pomorka" odbywały się na stadionie przy ulicy Bema. Zaczynał jako obrońca. Udało mu się nawet rozegrać kilka meczów w II lidze, co wspomina z nieukrywaną dumą. Ostatecznie jednak grę na pozycji bramkarza zaproponowała mu drużyna hokeja na trawie. Mimo iż pierwotnie miało to charakter żartu, po czasie okazało się strzałem w "dziesiątkę". Pierwszy raz na zawodach wystąpił po zaledwie jednym treningu. Sprawdził się. Na tyle, że na turnieju w Gliwicach zakwalifikował się do kadry narodowej na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach - był 1951 r. W 1952 roku, po zaledwie dwunastu miesiącach treningów torunianin udał się z kadrą na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach. Pan Tadeusz pojechał do Finlandii jako bramkarz rezerwowy.

- Olimpijczykiem byłem tylko raz i było to dla mnie ogromne przeżycie. Ja od początku żyłem sportem, więc to, że w wiosce olimpijskiej można było spotkać najlepszych sportowców świata było dla mnie dużym wydarzeniem. Tamte czasy były inne, bardziej skromne. Pamiętam, że ludzie stali podczas uroczystości w szeregach, a gdy tylko zapalono znicz olimpijski wszyscy się wymieszali w jedną wspólną grupęmówił podczas spotkania Tadeusz Tulidziński.

Podczas igrzysk udało mu się wystąpić w jednym meczu, ze Szwajcarią. Polska wygrała wtedy 1:0. Ostatecznie reprezentacja Polski zdobyła całkiem niezłe, 6. miejsce. Po powrocie do kraju Tulidziński kontynuował swoją karierę sportową, dzięki czemu poza hokejem na trawie miał też okazję sprawdzić się w hokeju na lodzie. Jednocześnie cały czas swoją działalność sportową łączył z pracą zawodową – był modelarze odlewniczym.

Obecnie mimo 90 lat na karku pan Tadeusz znajduje się w bardzo dobrej kondycji. Jak sam deklaruje, zawdzięcza to sporej dawce ruchu, którego w życiu doświadczył bardzo dużo.

- Pan Tadeusz Tulidzińskim jest autorytetem dla młodych sportowców. Pokazuje, jak na wiele sposobów wyzwolić w sobie ducha sportowego. Kiedy on zaczynał, nie było sprzętu. Hokeiści na lodzie nie mieli kasków, a jednak grali, bo pasja do sportu była dominująca. Ta wszechstronność i liczba dyscyplin sportowych, które uprawiał każdy ze sportowców, to też potwierdzenie tego, iż warto brać przykład z takich zaangażowanych ludzi. I dzisiaj to świadectwo pana Tulidzińskiego i Klubu Sportowego Pomorzanin jest dla nas w Toruniu szczególnie ważne. Cieszymy się bardzo, że możemy świętować jubileusz toruńskiego olimpijczyka – podkreślał Prezydent Michał Zaleski.

Włodarz Torunia wręczył jubilatowi list okolicznościowy, obrazek ceramiczny z panorama Torunia, torbę z piernikami i gadżetami promocyjnymi miasta. Nie zabrakło też tortu, który ufundowała Toruńska Rada Sportu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...