Spotkania lalkowe rozpoczęte | www.torun.pl

Spotkania lalkowe rozpoczęte

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

baśniowe postacie w czasie parady

Barwną paradą baśniowych postaci zainaugurowany został w Teatrze Baj Pomorski 27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. Do 15 października 2021 r. w Toruniu zaprezentują się najciekawsze widowiska teatru animacji z Polski i zagranicy.

Temat przewodni tegorocznych „Spotkań” brzmi: „Rozmawiajmy!”

- Ostatni czas, nierzadko spędzony w izolacji, samotności, poczuciu braku czy pustki, zrodził w wielu z nas potrzebę wskrzeszenia relacji międzyludzkich. Festiwalowe spektakle oscylować będą zatem wokół tematyki samotności, umiejętności radzenia sobie z nią, doceniania faktu obecności drugiej osoby, jak również oswajania zagadnienia odmienności oraz akceptacji siebie i innych takimi, jakimi są – piszą organizatorzy.

Jak zawsze impreza stanowi szansę do zapoznania się z rozmaitymi przejawami teatru formy. Przedstawienia adresowane są zarówno do dzieci, jaki i dorosłych widzów. Publiczność obejrzy siedem przedstawień konkursowych teatrów z Polski, Czech i Słowacji. Poza konkursem swoje przedstawienia zaprezentują również gospodarze – Teatr Baj Pomorski. Każdy ze spektakli porusza ważne tematy, skłaniające do refleksji i rozmowy, stąd części widowisk towarzyszą warsztaty.

Prologiem do festiwalu był w piątek, 8 października XVII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem”. Swoją premierę miał również na „Spotkaniach” krótkometrażowy film fabularny Ryszarda Kruka „Taksiarz”. Obraz w całości kręcony był w Baju Pomorskim, a w roli tytułowej wystąpił znany aktor Jan Nowicki. Przypomnijmy, że kilka lat temu Ryszard Kruk nakręcił dokument „Taksówkarz” - nostalgiczną opowieść o najstarszym toruńskim kierowcy taksówki. Teraz artysta postanowił tę historię opowiedzieć w fabule.

W sobotnie przedpołudnie ulicami starówki przeszła parada kolorowych, baśniowych postaci zapowiadająca festiwal.

Więcej o festiwalu:
Profil MFTL „Spotkania” na Facebooku
Profil Teatru Baj Pomorski na Facebooku
Strona internetowa Baja Pomorskiego

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.