SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie

Miasto
Data publikacji: 24 marca 2023
Autor: Paula Gałązka
SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie

Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia oraz jej zastępca Katarzyna Nowicka-Skuza.

Historia szkoły zaczęła się w 1961 roku – wtedy to 16 września wmurowano akt erekcyjny pod budowę budynku. Otwarcie Szkoły Podstawowej nr 23 odbyło się 12 stycznia 1963 roku. Placówka przez lata bardzo się rozwijała. Powstawało nowe osiedle mieszkaniowe Rubinkowo, powiększało się miasto - a wraz z nim wzrastała liczba uczniów. Przybywało też nauczycieli. W grudniu 1976r. rejon Szkoły Podstawowej nr 23 został powiększony o trzy filie: przy ul. Bukowej, w Kaszczorku oraz w Grębocinie. Przez pewien czas filię stanowił także pawilon budowanej na Rubinkowie Szkoły Podstawowej nr 4, dokąd w listopadzie 1977r. przeszła część uczniów. 28 maja 1977r. szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. Natomiast 6 czerwca 2006 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Przez lata działalności szkołę prowadziło 11 dyrektorów. Obecna pani dyrektor Iwona Muszyńska sprawuje tę funkcję od 2013 roku. Aktualnie w szkole, w 23 oddziałach szkolnych i przedszkolnych, uczy się 571 uczniów, którymi opiekuje się 57 nauczycieli.

- Jak mało kto potraficie chwytać za serce. Tutaj wprowadzacie do tej sali dostojnej, szacownej, w środek toruńskiej starówki. niesamowitą ilość uśmiechu. To uśmiechy, które biją od laureatek i laureatów Orderu Uśmiechu. To uśmiechy, które biją także od tych, którzy są waszymi gośćmi, ale to, co zobaczyliśmy na tej scenie najjaśniej rozświetliło nasze spotkanie, a także sąsiedztwo dostojnego zespołu staromiejskiego Torunia. Ordery uśmiechu, które były na sztandarach 23 szkół i placówek noszących imię właśnie Kawalerów Orderu Uśmiechu. Nie spodziewałem się takiej reprezentacji i bardzo wam dziękuję za pokazanie, jak uśmiech, a przez to dobro dla dzieci jest w Polsce popularne, cenione. I w jak wielu miejscach Polski, mamy szansę spotkać się z tymi, którzy z dumą mówią o orderach uśmiechu – mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Michał Zaleski. Dodawał też, że przyszłość Torunia jest bezpieczna: Kiedy usłyszałem, jak pięknie o Toruniu dzieci Szkoły Podstawowej nr 23 śpiewają, pomyślałem: Toruń ma wielką przyszłość. To nie tylko ośmiowiekowa historia. To nie tylko to, że jesteśmy w sercu toruńskiej starówki, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Że to tutaj, w naszym mieście urodził się 550 lat temu Mikołaj Kopernik, ale to także to, iż wy dzieci, młodzież Szkoły Podstawowej nr 23, jesteście przyszłością tego miasta. I wiem, że nie muszę się martwić o losy prezydentury, Rady Miasta w przyszłych latach, bo jesteście gotowi do wypełniania, z uśmiechem, pogodą i radością, tego typu funkcji i zadań.

Za sukcesem uczniów stoją, ci którzy przekazują im swoją wiedzę – dodawał prezydent Zaleski:

- Dziękuję za to serce w przekazywaniu umiejętności tym, którzy uczyli i uczą w Szkole Podstawowej nr 23. Bez Państwa umiejętności, wiedzy, kapitału intelektualnego nie byłoby efektów działalności szkoły. Nie można byłoby z dumą mówić nie tylko jubileuszowo, ale też na co dzień, że jest to szkoła, o której możemy powiedzieć, że jest jedną ze szkół najlepszych w Toruniu.

Prezydent na ręce dyrektor pani Iwony Muszyńskiej przekazał list gratulacyjny z okazji 60-lecia szkoły, a także projektor do sali lekcyjnej oraz laptop, które z pewnością urozmaicą uczniom szkolne zajęcia.

Jubileusz 60-lecia „Dwudziestki trójki” zbiegł się w czasie z XVI Zlotem Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, w którym wzięli udział przedstawiciele z 23 placówek z całej Polski. Była to też okazja do wręczenia kolejnego orderu. Odznaczenie, które przyznawane jest od 55 lat, otrzymał Robert Janowski, piosenkarz, aktor i prezenter, który aktywnie angażuje się w pomoc osobom potrzebującym.

 

Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał też na ręce Marka Michalaka (kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącyego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, a w latach 2008–2018 rzecznika praw dziecka) upominek - grafikę z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

fot. Wojtek Szabelski/ Anna Łukaszewska

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.