Ruszyły Spotkania Teatrów Jednego Aktora | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ruszyły Spotkania Teatrów Jednego Aktora

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu: aktorka Irena Jun z kwiatami, obok stoi prezydent Michał Zaleski także z bukietem

Wybitni aktorzy pojawią w dniach 13-15 maja 2022 r. na scenie teatru Baj Pomorski w ramach 36. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

Po rocznej przerwie toruńska publiczność znów będzie mogła na scenie podziwiać aktorów teatrów z całego kraju w niezwykle trudnej sztuce, jaką jest monodram. Na widzów czekają spektakle w wykonaniu m.in. Ireny Jun, Joanny Szczepkowskiej, Bogusław Kierc, Agnieszka Przepiórska, Jowita Budnik czy Zdzisław Kuźniar.

Inauguracja wydarzenia miała miejsce w teatrze Baj Pomorski w dniu 13 maja 2022 r. - Oczekujemy na sceniczne pokazy wydarzenia, które od lat określa w najwyższym stopniu renomę teatralną Torunia. Bo przecież pomysł corocznego organizowania Spotkań Teatrów Jednego Aktora zrodził się ponad pół wieku temu właśnie w Toruniu: w Klubie Młodzieży „Iskra” – przypomniał prezydent Michał Zaleski.

W pierwszym dniu 36. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora widzowie zobaczyli spektakl pt. „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza w wykonaniu Ireny Jun. Aktorka po raz pierwszy na toruńskiej scenie jednego aktora wystąpiła już w 1977 roku. Z tej okazji prezydent Michał Zaleski wręczył artystce list gratulacyjny statuetkę toruńskiego anioła. - Sam od lat jestem fanem organizowanych w Toruniu dorocznych przeglądów najlepszych monodramów, mam wciąż w pamięci Pani liczne role w dziełach Mickiewicza, Słowackiego, Fredry, Tuwima czy Różewicza. One zawsze były dla mnie i dla wielu miłośników teatru wcieleniem nieprzeciętnego talentu, pasji w interpretowaniu repertuaru klasycznego oraz konsekwencji w wydobywaniu z kanonu tekstów literackich tego, co nieprzemijające i uniwersalne – mówił prezydent.

W trakcie trzech dni spotkań widzowie będą mogli obejrzeć jedenaście przedstawień. Tradycyjnie wydarzenie jest wzbogacone o wystawę fotograficzną, warsztaty dramaturgiczne, występy najmłodszych, spotkania z twórcami oraz Klub Krytyki Teatralnej.

>  > > Przejdź do programu 36. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora

Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora powstały z inicjatywy Wiesława Gerasa, który do dziś jest dobrym duchem wydarzenia. Początkowo w latach 1966-1975 odbywały się we Wrocławiu, by od 1976 do 1996 zagościć w Toruniu. W 2006 Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wszczął starania, by ponownie w Toruniu organizować Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Pamiątkowe zdjęcie prezydenta i radnego z Tralalińskimi
  Miasto
  Urząd odwiedziły 25 maja 2022 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Dekerta w Toruniu.
 • Na zdjęciu mężczyzna ubrany niebieską kurtkę siedzi wewnątrz samochodu podczas jazdy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a tym samym prawa do świadczeń - wynika z zapisów specustawy z dnia 12 marca 2022 r.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes toruńskiego oddziału WOPR Wojciech Lewko
  Miasto
  Prezydent Torunia odznaczony brązowym medalem Za zasługi dla WOPR. Odznaczenie otrzymał 24 maja 2022 r. z rąk prezesa toruńskiego oddziału WOPR.
 • Chłopiec na rowerze jedzie przez Park Miejski.
  Miasto, Sport
  Przez cały czerwiec trwać będzie rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Oprócz Torunia bierze w niej udział ponad 50 miast.
 • Pomarańczowy plakat wyścigów rowerkowych 2022
  Sport
  Zakończył się nabór dzieci do udziału w sobotnich wyścigach rowerkowych na Motoarenie. We wszystkich grupach osiągnięto już limity uczestników. Zapraszamy 28 maja do kibicowania!
 • Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka
  Eko, Miasto
  W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała...
 • Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.
 • W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
 • Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.