Ratunek dla psychiatrii dziecięcej | www.torun.pl

Ratunek dla psychiatrii dziecięcej

Miasto
Data publikacji: 20 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ludzie idący aleja Solidarności w Toruniu, na pierwszym planie dziewczyna ze spuszczona głową

Rząd przeznaczy w tym roku dodatkowe 220 mln zł na psychiatrię dziecięcą w Polsce – zapowiedział premier RP na konferencji prasowej 20 stycznia 2021 r.

Po alarmujących w ostatnich tygodniach doniesieniach medialnych na temat zapaści w polskiej psychiatrii dziecięcej i rosnącymi lawinowo potrzebami w tym zakresie w dobie pandemii, w środę 20 stycznia 2021 r., na specjalnej konferencji prasowej, premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił aktualny stan prac i plany rządu dotyczące zmian w tej dziedzinie. Najważniejsza zapowiedź dotyczy finansowania psychiatrii dziecięcej – nakłady na ten cel mają wzrosnąć w tym roku aż o 220 mln zł (do ponad 500 mln zł łącznie). Pieniądze te mają pochodzić m.in. z tzw. Funduszu Covidowego i z Budżetu Państwa.

- Dzisiaj dzieci są narażone na różnego rodzaju ryzyka i ataki, na hejt - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Wiemy, że poprzez to dochodzi do różnego rodzaju działań autodestrukcyjnych, do wielu problemów psychiatrycznych w tym obszarze.

Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w Polsce aż 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ponad 630 tysięcy, wymaga pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Tymczasem do ich dyspozycji jest tylko 400 psychiatrów dziecięcych. 

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, już w 2018 r. powstał zespół, którego celem było opracowanie programu dla poprawy sytuacji w psychiatrii dziecięcej. Program ten zakłada zbudowanie trzech poziomów opieki psychiatrycznej:  

 • Opieka środowiskowa
 • Opieka ambulatoryjna, kontakt z lekarzem psychiatrą w specjalistycznym ośrodku
 • Szpital psychiatryczny, opieka całodobowa

W kwietniu 2020 r. działalność rozpoczęło 138 ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Opieki Psychoterapeutycznej. Zostały zniesione limity w opiece psychiatrycznej. Obecnie nie ma ograniczeń w liczbie świadczonych usług na każdym poziomie opieki psychiatrycznej. W ramach zwiększania dostępu do specjalistów rząd zapowiada retaryfikację świadczeń medycznych w opiece psychiatrycznej czyli podniesienie wyceny procedur medycznych w tej dziedzinie. Ma to zachęcić lekarzy do wyboru takiej specjalizacji, a ośrodki medyczne - do kontraktowania większej ilości usług w tym zakresie.   

Ponad 120 mln zł ma być przeznaczone na remonty i inwestycje na szpitalnych oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Obecnie jest ich w Polsce obecnie 35 (kolejny powstanie w województwie podlaskim). Na każdy oddział ma trafić ponad 3 mln zł na remonty i inwestycje infrastrukturalne oraz nowoczesne wyposażenie. Media obiegły w ostatnich dniach zdjęcia przedstawiające katastrofalny stan niektórych ośrodków psychiatrycznych, do których trafiają chore dzieci i młodzież.

Uruchomiona zostanie bezpłatna całodobowa infolinia dla dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi. Kolejnym krokiem ma być specjalny chat i e-mail, za pośrednictwem których młodzi ludzie będą mogli rozmawiać ze specjalistami o swoich problemach.

Duży nacisk ma być położony na opracowanie i realizowanie programów profilaktyki i leczenia uzależnień cyfrowych dzieci i młodzieży (od komputera, telefonu itp.)

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składający kwiaty na grobie prof. Domasłowskiego
  Miasto
  27 lutego 2021 roku na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego odbył się pogrzeb zmarłego 19 lutego prof. Wiesława Domasłowskiego i jego żony Wacławy Szmidel-Domasłowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: węzeł przesiadkowy przy al. św. Jana Pawła II
  Inwestycje, Miasto, MZK
  W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 oddano do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Zintegrowany węzeł przesiadkowy ma przejąć funkcję wszystkich dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej w...
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, w tym jedna nie miała żadnych chorób współistniejących z zakażeniem.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.
  Miasto
  Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.
 • Przechodnie w maskach na Rynku Staromiejskim w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski
  Koronawirus, Miasto
  Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Na zdjęciu panorama miasta Torunia nocą, napis zainwestuj w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Miasto Toruń przygotowało w tym roku bogatą ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Duże tereny inwestycyjne, działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości pod usługi. Pomimo pandemii nie słabnie zainteresowanie miejskimi terenami dla biznesu. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje przegląd tegorocznych ofert inwestycyjnych.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tyle samo, co dnia poprzedniego. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.
 • Dziesięć ekip i specjalnie uruchomiony numer telefonu dla mieszkańców. Toruńscy drogowcy rozpoczęli naprawę dróg po zimie.
 • Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu. Oferty można składać do 31 marca 2021 r.
 • Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.
 • 6 i 7 marca w ramach zwiedzania wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk.
 • Przypominamy, że już w sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 zostanie oddany do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej.
 • W toruńskim kościele Wniebowzięcia NMP - diecezjalnym sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego 23 lutego 2021 r. odbyły się uroczystości z okazji 76. rocznicy śmierci toruńskiego kapłana, harcerza i męczennika.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.