Połączenie TAK i CK Zamek Krzyżacki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Połączenie TAK i CK Zamek Krzyżacki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie z festiwalu Skyway w 2018 r.

Podczas 34. Sesji Rady Miasta Torunia 30 września 2021 r. radni poddadzą pod głosowanie projekt uchwały w sprawie połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" w Toruniu i utworzenia instytucji kultury o nazwie Toruńska Agenda Kulturalna.

Zgodnie z przepisami o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, organizator może dokonać połączenia nadzorowanych instytucji.

- W maju rada pojęła uchwałę o zamiarze połączenia tych instytucji. Teraz kończymy prace przygotowawcze i rekomendujemy radzie utworzenie jednej instytucji pod nazwą Toruńska Agenda Kulturalna, która przejmie majątek CK Zamek z dobrodziejstwem inwentarza. Instytucje działać będą pod jednym szyldem od 1 stycznia 2022. Wszyscy pracownicy CK Zamek Krzyżacki przejdą do nowej instytucji – informuje zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Wśród najważniejszych korzyści połączenia dwóch instytucji w uchwale wymienia się:

Rozwój oferty programowej, w tym:

  • Zwiększenie liczby nowatorskich, interesujących działań artystycznych, w szczególności widowisk i koncertów plenerowych odpowiadających potrzebom toruńskiej społeczności oraz stymulujących rozwój ruchu turystycznego. Zarówno teren ruin Zamku Krzyżackiego, jak i Fosy Strzeleckiej będą oryginalną scenerią do realizacji spektakli w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, koncertów realizowanych w ramach Kulturalnego Lata oraz instalacji w ramach Festiwalu Skyway;
  • Zwiększenie liczby i skali dotychczasowych działań inscenizacyjnych prezentujących kulturę średniowieczną, począwszy od pokazów fechtunku i walk rycerskich poprzez inscenizacje historyczne i zabawy plebejskie po pikniki i jarmarki rękodzieła;
  • Powiększenie potencjału edukacyjno-animacyjnego, nowe interdyscyplinarne formy warsztatów i animacji kulturalnych;

Poprawę dostępności do oferty kulturalnej, w tym:

  • Stworzenie ram instytucjonalnych dla aktywności kulturalnej tworzonej oddolnie, w tym lokalnych grup rekonstrukcyjnych, bractw rycerskich i pasjonatów średniowiecza,
  • Inicjowanie nowych form uczestnictwa w kulturze w celu włączania do udziału w życiu kulturalnym naszego miasta zarówno pojedynczych osób, jak i grup mieszkańców.
  • Udoskonalenie i zintensyfikowanie działań promocyjnych dotyczących Zamku Krzyżackiego
  • począwszy od identyfikacji wizualnej w mediach elektronicznych po reklamę zewnętrzną w celu wsparcia rozwoju ruchu turystycznego i wszechstronne wykorzystanie potencjału promocyjnego tkwiącego w Krzyżakach, jako znakomitego produktu turystycznego.

Optymalizację wykorzystania zasobów instytucji kultury, w tym:

  • Jednolite i spójne zarządzanie dotychczasowymi instytucjami;
  • Poprawa efektywności wykorzystania posiadanej bazy lokalowej i wiedzy, umiejętności i doświadczenia pracowników;
  • Zdynamizowanie działań w zakresie pozyskiwania środków finansowych zarówno na działalność artystyczną, jak i edukacyjno-kulturalną;
  • Lepsze zagospodarowania budynków oraz najem niewykorzystanych pomieszczeń.

Toruńska Agenda Kulturalna specjalizuje się w organizacji otwartych plenerowych koncertów, spektakli i widowisk realizowanych m.in. w ramach obchodów Święta Miasta, Święta Muzyki, Sceny Letniej i Sylwestra Miejskiego. Sztandarowym projektem instytucji jest Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway.

Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki" miał do tej pory za zadanie prowadzić działalność kulturalną i turystyczną na terenie ruin zamku krzyżackiego, dbać o ochronę oraz promować najstarszy dostępny do zwiedzania zamek krzyżacki w Polsce. Instytucja realizuje imprezy plenerowe popularyzujące miejsce i jego historię, m.in. wykłady, „żywe lekcje historii", animowane zwiedzanie zamku, średniowieczne turnieje rycerskie, festyny takie jak Toruńskie Mediewalia spektakle teatru historycznego, pokazy walk rycerskich, warsztaty mediewistyczne, konkursy, pokazy filmowe w ramach Kina Letniego oraz Zamkowe Spotkania z Poezją.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.