Pieszo z Osieka do Silna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pieszo z Osieka do Silna

Miasto
Data publikacji: 31 stycznia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Grupa turystów wędrująca zimą w terenie poza miastem

Na 12-kilometrową wycieczkę pieszą z Osieka do Silna zaprasza w sobotę 4 lutego 2023 r. Oddział Miejski PTTK.

To kolejna propozycja Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu z popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Spotkanie turystów o godz. 10.00 na  przystanku MZK linii nr 122, przy ul. Wyszyńskiego na Skarpie, skąd o godz. 10.07 nastąpi wyjazd do Osieka nad Wisłą. Trasa wycieczki będzie wiodła z Osieka przez Osiek-Łęg i punkt widokowy im. M. Kokota, Chrapy, do Silna. Długość całego przejścia wyniesie około 12 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Osiek nad Wisłą - pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1388 r. i dotyczy ustanowienia parafii osieckiej. W połowie XVI w. wieś była własnością szlachecką należącą do Mikołaja i Pawła  Nałęczów. W końcu XVI w. należała do J. Łążyńskiego, S. Łosia i W. Nałęcza. W 1729 r. dziedzicami majątku osieckiego byli Albin i Andrzej Kowalewscy, a w 1746 r. należała do Mikołaja Kowalewskiego. Do rodziny Kowalewskich majątek w Osieku należał także w I połowie XIX wieku, kiedy właścicielami byli Łukasz i Grzegorz Kowalewscy. W dniach 16–20 lipca 1831 r. Osiek był widownią przeprawy przez Wisłę armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Iwana Paskiewicza. Zostały wtedy zbudowane 3 mosty na rzece, po których przeszło wojsko liczące ponad 50.000 żołnierzy i ponad 300 dział. W połowie XIX w. na terenie Osieka ówczesny właściciel Kowalewski prowadził eksploatację torfu na potrzeby warzelni soli w Ciechocinku.

Ciekawostki krajoznawcze na trasie: kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusa, wybudowany w latach 1927–1930, w miejscu wcześniejszego, wzniesionego z drewna na początku XVIII w., który spłonął w 1925 r. Obok kościoła stoi dzwonnica z tego samego okresu co kościół. Przed kościołem na cmentarzu przykościelnym znajduje się żeliwny krzyż z inskrypcją poświęcony dobrodziejom kościoła osieckiego - rodzinie Kowalewskich. We wsi znajdują się zabytkowe chaty z połowy XIX w. o konstrukcji zrębowej lub sumikowo–łątkowej: miejscowa Izba Regionalna ze zbiorami kultury i sztuki ludowej związanej z Osiekiem i najbliższą okolicą ,posiadająca m.in. rzeźby nieżyjącego Józefa Kamińskiego, wyroby wikliniarskie oraz obrusy i serwety.

Fot. Oddział Miejski PTTK

                                                                                                 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruniowi przybyła nowa atrakcja turystyczna - Muzeum Techniki i Inżynierii Komunalnej. Placówka została otwarta staraniem Toruńskich Wodociągów w odnowionym budynku kompleksu stacji pomp "Stare Bielany".
  • Zawody Mastersów w Toruniu - będą utrudnienia
    Drogi, Miasto, Sport
    Od minionej soboty (25 marca) w Toruniu trwają 9. Halowe Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2023. W tym tygodniu odbędzie się kilka imprez towarzyszących na świeżym powietrzu. Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń. Będzie to pomocne, przy planowaniu drogi do szkoły czy pracy, ponieważ w czasie imprez będą występowały...
  • Remont drogi
    Drogi, Miasto
    Jest to jedno z kilu zadań, na które miasto pozyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
  • Miasto, Sport
    - To dla nas zaszczyt i radość, że możemy gościć Was w naszym pięknym zabytkowym Toruniu, gdzie Stare Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Życzę wszystkim, aby pobyt w Toruniu był czasem dobrze spędzonym, aby te mistrzostwa pozostały na zawsze w pamięci - tymi słowami prezydent Torunia Michał Zaleski otworzył 9....
  • Na zdjęciu: sala projekcji filmowej podczas EnergaCamerimage
    Kultura, Miasto
    Prestiżowy amerykański magazyn „Movie Maker” uznał, że Festiwal EnergaCAMERIMAGE będzie w 2023 roku jednym z 20 najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Toruńskie święto kina znalazło się w tym zaszczytnym gronie obok takich imprez, jak festiwale w Karlovych Warach, San Sebastian, Rotterdamie, Tokio czy Melbourne.
  • Na zdjęciu: widok z góry na powstawanie parku Kieszonkowego "Litewska Ojczyzna" przy ul. Matejki i Słowackiego
    Eko, Miasto
    „Szwajcarski Zakątek” i "Litewska Ojczyzna" to kolejne parki kieszonkowe, które powstają w naszym mieście – w rejonie ulic Matejki i Słowackiego oraz Zagonowej i Narcyzowej.
  • Znamy wykonawcę ekspertyzy, na bazie której będzie procedowane utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory w Toruniu.
  • 30 marca 2023 r. w Toruniu odbędzie się Pierwszy Regionalny Okrągły Stół dotyczący Finansowania Efektywności Energetycznej w województwie kujawsko-pomorskim.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach, które pojawią się z 27 na 28 marca 2023 roku.
  • Od minionej soboty (25 marca) w Toruniu trwają 9. Halowe Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2023. W tym tygodniu odbędzie się kilka imprez towarzyszących na świeżym powietrzu. Zachęcamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń. Będzie to pomocne, przy planowaniu drogi do szkoły czy pracy, ponieważ w czasie imprez będą występowały...
  • Муніципалітетміста Торуняуклавугоду з Фундацією Польський центрміжна родноїдопомогипропартнерськуспівпрацю у сферінав чаннябіженців. Повітовиму правліннямпраціміста Торунявизначеновиконавцемданоїугоди.
  • Gmina Miasta Toruń podpisała z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej Porozumienie o współpracy partnerskiej w zakresie szkoleń realizowanych na rzecz Uchodźców. Realizatorem Porozumienia w Toruniu jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Policja ostrzega przed kolejnymi próbami wyłudzenia pieniędzy przez oszustów działających metodami „na wnuczka” i „na policjanta”.
  • Jak informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w nocy z 26 na 27 marca 2023 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, przy gruncie nawet do -3°C.