Pamięci prof. gen. Elżbiety Zawackiej | www.torun.pl

Pamięci prof. gen. Elżbiety Zawackiej

Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

10 stycznia 2021 r. mija 12. rocznica śmierci prof. gen. Elżbiety Zawackiej. Z tej okazji 8 stycznia 2021 r. delegacje miasta Torunia i fundacji Jej imienia złożyły kwiaty na grobie Honorowej Obywatelki Torunia. 

W rocznicowym spotkaniu na cmentarzu św. Jerzego wzięli udział prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz przedstawiciele Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej na czele z prezes zarządu Dorotą Zawacką-Wakarecy i przewodniczącym Rady Fundacji Janem Wyrowińskim. Złożenie kwiatów odbyło się w uroczystej asyście wojskowej żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, noszącej imię gen. Zawackiej.

W niedzielę 10 stycznia o godz. 17.00 w Kościele Garnizonowym na Pl. Św. Katarzyny zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Pani Generał.

Warto dodać, że Szkoła Podstawowa  nr 10 w Toruniu zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Historyczno-Plastyczny pt. "Generał Elżbieta Zawacka – dzień z życia Bohaterki", objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Konkurs jest skierowany do uczniów klas  4-8 z toruńskich szkół podstawowych. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice (akwarela, kredki, wycinanka, mozaika, szkic, technika komputerowa, etc.) przedstawiającej wybrany fragment z życia generał Elżbiety Zawackiej.

Pracę należy składać do 5.02.2021 r. na adres: sp10@sp10.torun.pl (tytuł e-maila: „Praca na konkurs plastyczny”), w siedzibie SP nr 10 w Toruniu (ul. Bażyńskich 30/36) lub wysłać pocztą na adres szkoły. Serdecznie zachęcamy miłośników historii i plastyki do udziału!

Pobierz regulamin Międzyszkolnego konkursu "Generał Elżbieta Zawacka - dzień z życia bohaterki" (pdf)

Fot. Wojtek SzabelskiNajczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu kamienice przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  Toruńscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości - taką decyzję podjęła Rada Miasta 21 stycznia 2021 r. Ulga obejmie 14 rodzajów działalności gospodarczej ujętych w PKD.
 • Na zdjęciu kamienice na ulicy Warszawskiej w Toruniu podczas zachodu słońca
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  21 stycznia 2021 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości. Będzie to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • Bieżnia w hali Arena Toruń
  Miasto, Sport
  Każdy uczestnik lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy, które odbędą się na początku marca 2021 r. w Toruniu, będzie musiał uzyskać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zasada ta będzie obowiązywać nie tylko zawodników, ale również wszystkich organizatorów, trenerów, osób z obsługi czy dziennikarzy.
 • budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej
  Inwestycje, Miasto
  Uchwałę w sprawie Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych Toruńskich Wodociągów Sp. z o.o. na lata 2021- 2025 r. przyjęto jednogłośnie 21 stycznia 2021 r. podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu seniorka w czerwonej kurtce idzie chodnikiem
  Miasto
  Toruń będzie realizował program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców po 65. roku życia na lata 2021-2025 – tak zadecydowała Rada Miasta 21 stycznia 2021 r.
 • Koronawirus
  Aktor toruńskiego teatru im. Wilama Horzycy Tomasz Mycan zamierza zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Ma nadzieję, że dzięki szczepieniom już wkrótce będzie mógł ponownie występować dla swojej ukochanej toruńskiej publiczności.
 • W latach 2021-2025 kontynuowany będzie program pn. „Toruń olśniewa uśmiechem” - taką uchwałę przyjęli radni miasta Torunia podczas 26. sesji, która odbyła się w dniu 21 stycznia 2021 r.
 • Dzieci i młodzież oraz osoby aktywne zawodowo będą mogły skorzystać z programu „Postawa to podstawa” na lata 2021-2025, który radni przyjęli podczas sesji w dniu 21 stycznia 2021 r.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia 21 stycznia 2021 r. radni jednogłośnie przyjęli Plan konsultacji społecznych na rok 2021.
 • W czwartek 21 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 114 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Wystawa "Helmut Newton: Lubię silne kobiety" prezentowana w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej zajęła drugie miejsce w plebiscycie portalu Fotopolis.pl w kategorii Wydarzenie Fotograficzne Roku.
 • Osoby z chorobami przewlekłymi będą szczepione przeciwko COVID-19 wcześniej – już w etapie I – taką informację podał podczas konferencji prasowej 20 stycznia 2021 r. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Michał Dworczyk.
 • 22 stycznia 2021 r. o godz. 6:00 ruszy rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób, które ukończyły 70 lat.
 • Rząd przeznaczy w tym roku dodatkowe 220 mln zł na psychiatrię dziecięcą w Polsce – zapowiedział premier RP na konferencji prasowej 20 stycznia 2021 r.