Obrady młodzieży | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Obrady młodzieży

Miasto
Data publikacji: 14 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Torunia siedzą na sali obrad Rady Miasta, przemawia prezydent Michał Zaleski

Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Miasta Torunia odbyło się 13 marca 2023 r.

Dwadzieścioro pięcioro młodych torunianek i torunian obradowało po raz pierwszy w tej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Torunia w sali obrad w Budynku Urzędu Miasta Torunia.

- Gratuluję Wam nie tylko wyboru, ale i odwagi, bo sami wiecie najlepiej, że stawienie się do wyborczej rywalizacji, działanie na rzecz swojego otoczenia i swoich rówieśników takiej odwagi wymaga i nie każdy ją ma. Naprawdę trzeba mieć coś w sobie, żeby chcieć działać aktywnie na rzecz innych. Możecie być z siebie dumni i jestem przekonany, że dalej będzie już tylko lepiej – mówił przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. - Chcemy, abyście pomagali tym, którzy decydują o życiu naszego miasta, by mogli zauważać problemy i podejmować decyzje ważne dla młodych ludzi. Abyście dyskutowali o problemach młodych ludzi mieszkających w Toruniu, ale też o problemach polskiej i europejskiej młodzieży.

Członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Torunia zostali wybrani spośród 32 kandydatów podczas wyborów, jakie odbyły się 28 lutego 2023 r. Na młodych radnych swoje głosy oddało 271 uprawnionych wyborców.

>>> przejdź do listy członków Młodzieżowej Rady Miasta Torunia

- Bardzo cieszę się, że zdecydowaliście się na ten krok. Młodzieżowa Rada Miasta jest organem konsultacyjnym, doradczym, inicjatywnym działającym w imieniu młodych ludzi naszego miasta.  Jednak nie ma cezury, kiedy kończy się młodość, bo istotne jest to, co ma się w sercu i w głowie. Trzymam kciuki za radość i satysfakcję z działania na rzecz naszego miastamówił prezydent Michał Zaleski, podczas inauguracji działalności rady młodych.

Podczas pierwszego posiedzenia członkowie Rady odebrali zaświadczenia o przynależności do  gremium oraz dokonali wyboru ze swojego grona Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego. Zostali nimi odpowiednio: Hubert Maciejewski i Nadia Beyer.

Kompetencje Młodzieżowej Rady Miasta Torunia zostały określone w statucie stanowiącym załącznik do uchwały nr 984/22 Rady Miasta Torunia z 15 grudnia 2022 r. Należą do nich:

 • opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
 • udział w opracowaniu dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
 • monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży;
 • podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez Radę Miasta;
 • zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem samorządów lokalnych;
 • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za funkcjonowanie miasta;
 • kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych;
 • prezentowanie interesów dzieci i młodzieży wobec lokalnych władz;
 • aktywizacja środowisk młodzieżowych ze szczególnym uwzględnieniem samorządów uczniowskich;
 • działanie na rzecz ochrony praw ucznia;
 • promowanie integracji społecznej i działania na rzecz społeczności lokalnej;
 • promowanie działań na rzecz osób w kryzysie społecznym;
 • przedkładanie Radzie Miasta projektów uchwał dotyczących młodzieży Miasta Torunia na zasadach określonych w Statucie Gminy.

Fot. Wojtek SzabelskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
 • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
  Miasto
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
  Miasto, Sport
  25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
  Miasto
  Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
 • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
  Miasto
  Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
 • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
 • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
 • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
 • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
 • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
 • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.