Jerzyki w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jerzyki w Toruniu

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 sierpnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: wieża z budkami dla jerzyków

"Budki dla jerzyków za odpady PET" to projekt realizowany na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach budżetu obywatelskiego.

Celem projektu są: promocja i dbałość o środowisko naturalne poprzez zwiększenie liczby miejsc gniazdowania jerzyków, promocja ochrony prawnej jerzyków oraz wsparcie ponownego wykorzystania odpadów plastikowych.

W 2023 roku w ramach projektu zostanie zamontowanych 160 budek lęgowych dla jerzyków: 80 szt. drewnianych i 80 szt. trocinobetonowych. Budki pojawią się na elewacjach budynków toruńskich szkół i przedszkoli, które zgłosiły udział w projekcie. Zawieszone zostaną pod nadzorem ornitologa.

Jerzyki są naturalnym wrogiem m.in. komarów, much i meszek, ale aktualnie tracą swoje siedliska poprzez liczne prace termomodernizacyjne i remontowe. Ptaki te zamieszkują budynki w mniejszych lub większych koloniach, stąd potrzeba wieszania co najmniej 4 budek obok siebie.

Jerzyki przylatują do nas w pierwszych dniach maja; kiedyś przylatywały wcześniej – w kwietniu „na świętego Jerzego”, stąd nazwa. Odlatują już w pierwszych dniach sierpnia, najpóźniej w połowie miesiąca. Wyprowadzają jeden lęg w roku. Gniazda zakładają w szczelinach wysokich budynków, takich jak wieże kościelne czy stare kamienice, a także w stropodachach. Licznie gniazdują w blokach i wieżowcach z wielkiej płyty, rzadziej w naturalnych, skalnych szczelinach lub dziuplach, coraz częściej za to w specjalnie dla nich instalowanych budkach lęgowych. Ze względu na specyficzny układ palców (wszystkie cztery „do przodu”) jerzyk nie może chodzić, natomiast doskonale przyczepia się do pionowych powierzchni.

Główną przyczyną spadku liczebności jerzyków są prace budowlane, a przede wszystkim ocieplanie budynków z równoczesnym zamykaniem otworów w stropodachach, które są w Polsce podstawowym siedliskiem jerzyków.

Jedną z najlepszych form pomocy jerzykom jest montaż specjalnie dla tego gatunku przeznaczonych skrzynek lęgowych. Budki, które będą montowane w ramach projektu w Toruniu, są zgodne z zaleceniami organizacji zajmujących się ochroną jerzyka w Europie i Polsce. Jerzyk, mimo iż jego masa wynosi zaledwie 45-55 g, nie jest wcale takim małym ptakiem. Rozpiętość jego skrzydeł to 40-44 cm, więc budka powinna mieć stosowne wymiary. Przypomnijmy jednak, że budki lęgowe są proponowane jako swoista rekompensata za utratę dotychczas zajmowanych miejsc gniazdowych.

Fot. Małgorzata Litwin, wieża z budkami dla jerzyków

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.