Łukasz Gierlak - Prze(o)czenie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Łukasz Gierlak - Prze(o)czenie

Data wydarzenia
-
Łukasz Gierlak - Cięcie III
Opis wydarzenia: 

W projekcie pt.: „Prze(o)czenie” zajmuję się zjawiskami umykającymi ludzkiej uwadze, takimi, które nie chcą lub nie mogą znaleźć się w zasięgu wzroku. W wyrazie „Przeoczenie” litera „o” jest wzięta w nawias. W rezultacie reszta liter tworzy sło­wo „przeczenie”. Gra słowna zastosowana w tytule mojej pracy oddaje problematykę „negatywnej” percepcji. Zastanawiam się, czy przeoczenie naprawdę jest wartością ujemną. Czy przeocze­nie sprawia, że obraz rzeczywistości jest zaciemniany i zniekształ­cany? Przeoczaniu na pewno pomagają mass media, ale również różne choroby, głęboko zakorzenione przekonania czy znieczule­nie wrażliwości społecznej. Możliwe, że przeoczenie jest celową formą samoobrony przed widokiem ubóstwa i wojny. Sortujemy doznania wzrokowe i otaczamy się przyjemnymi obrazami. Z kolei te przyjemne obrazy mogą być narzędziem manipulacji. Powyższe zjawiska nazywam „percepcją stratną”. Zastanawiam się nad jej negatywnymi i dodatnimi skutkami. Czy wskazywanie tego defi­cytu jest potrzebne? Eksponowanie tego, czego nie widać może wiązać się z traumatycznymi przeżyciami, ale też z uzdrawiającym samouświadomieniem.

W swojej pracy skupiam się na oczach, które są na­rzędziem czynnego przeoczania. Ciężar obrazów docierających do naszych oczu może je wybałuszać, oślepiać, rozcinać niczym najdelikatniejszą tkankę, ale też wzmacniać jak hartowane szkło. Oko jest jak miecz obosieczny. Linia powiek jest jednocześnie jak ostrze i otwarta rana, szczególnie wtedy, gdy oko jest przy­mknięte. Nie bez powodu mówi się, że coś „rani oczy” lub, że ktoś „przecina coś wzrokiem”. Oko przyjmuje informacje oraz je wysyła, jest przy tym narzędziem niezwykle subtelnym, ale i suro­wym. Moje prace wy­konane są w technice węgla. Ta szczególna technika jest delikat­nym i nietrwałym narzędziem. Właściwości tego medium, takie jak miękkość i „tymczasowość” są bardzo bliskie naturze narządu wzroku. Oko jest delikatnym organem, ale z drugiej strony może unieść ogromny ciężar obrazów, dlatego z delikatnymi rysunkami oczu zestawiam ostre metalowe pręty, które przecinają jej materię lub się z nią stykają. Prace przedstawiają przede wszystkim za­mknięte oko, które paradoksalnie zostaje w warstwie znaczenio­wej „otwarte”. Przecinam obraz w miejscu linii zamkniętego oka, a następnie rozsuwam lub oddalam dwie części modułu. Istotne jest dla mnie to, co znajduje się pomiędzy modułami. Przestrzeń, która się tutaj „otwiera” jest pozornie pusta. Poprzez drastycz­ny zabieg „rozcięcia” zmuszam oko do patrzenia, podczas gdy jest ono wciąż zamknięte. W innych pracach używam metalowe­go pręta, który zestawiony z rysunkiem tworzy kąt rozwarty lub ostry z linią zamkniętego oka. Zestawiane przeze mnie dwie prze­ciwstawne jakości, takie jak ostrość i delikatność, tworzą obraz oka uwikłanego, którego tkanka jest permanentnie „nacinana”, podobnie jak to miało miejsce w jednej ze scen filmu „Pies anda­luzyjski”. Wydaję mi się, że to metafora naszego widzenia, które jest „atakowane” przez ogromną liczbę „ciężkich” obrazów. Ob­razów, których często nie chcemy widzieć.

Łukasz Gierlak (ur. 1985 r.) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów (2013). Doktorat na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jarosława Kozłowskiego (2019). Głównym obszarem jego działań jest rysunek, często wchodzący w relacje z innymi mediami (obiekt, projekcja video).

Data: 
22.01.2021 (Całodzienne) — 21.02.2021 (Całodzienne)
Miejsce: 
ul. Ducha św. 6
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.