"The Guardian": Toruń nr 1 w Polsce! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"The Guardian": Toruń nr 1 w Polsce!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach

Toruń na pierwszym miejscu listy 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"! Doceniono naszą panoramę, zamek krzyżacki, pamiątki po Mikołaju Koperniku oraz toruńskie pierniki.

Znany brytyjski dziennik "The Guardian" zebrał dla czytelników porady i wskazówki podróżnicze związane z atrakcjami w Polsce. Lista najciekawszych, wartych odwiedzenia miejsc powstała w oparciu o opinie turystów z całego świata, którzy odwiedzili nasz kraj w ciągu kilku ostatnich sezonów. Okazuje się, że w zestawieniu nie ma Warszawy czy Gdańska, a są inne polskie miasta, nietuzinkowe miejsca, a nawet lokalne przysmaki! Wśród 10 wspomnianych największe wrażenie zrobił jednak Toruń.

- Północny Toruń to ukryta perełka, na którą trafiłam, podróżując pociągiem po Polsce w tym roku. Linia horyzontu jest oszałamiająca, pełna charakterystycznych, czerwonych, średniowiecznych budynków, najlepiej oglądana z brzegów Wisły. Najważniejsze atrakcje to teatr Baj Pomorski i zamek krzyżacki. Istnieją pamiątki po renesansowym astronomie Koperniku – jego spektakularna XIV-wieczna, gotycka kamienica nadal stoi i jest to obecnie muzeum. Miasto słynie również z pierników – można spróbować swoich sił w ich wykonaniu na zajęciach w Muzeum Piernika, co okazało się dla mnie i moich dzieci świetną zabawąnapisała jedna z zagranicznych turystek. - Zajrzyj też do Galerii Copernicus, a potem skosztuj lodów z kawiarni Lenkiewicz. Kolejka miejscowych mówi, że warto.

Co trzeba koniecznie zobaczyć w Polsce według "The Guardian"?

1. Toruń z zachwycającą panoramą, piernikami, zamkiem krzyżackim i pamiątkami po Koperniku;
2. Półwysep Helski z czystą wodą, piaszczystymi plażami i sosnowym lasem;
3. Krakowskie witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera oraz eksponaty w Muzeum Narodowym;
4. Łódź i Centralne Muzeum Włókiennictwa;
5. Śląskie przysmaki w restauracji na katowickim Nikiszowcu;
6. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach;
7. Rysie i żubry w Białowieskim Parku Narodowym;
8. Tatrzańskie szczyty i jeziora w Tatrach;
9. Karkonoski Park Narodowy, Śnieżkę i szlaki w okolicy Szklarskiej Poręby;
10. Zamość i jego kolorowe kamienice;

Przejdź do artykułu zamieszczonego w brytyjskim "The Guardian"

Fot. Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
  Miasto
  W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • Na zdjęciu: nowy budynek Książnicy w stanie surowym
  Kultura, Miasto
  W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
 • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.