"The Guardian": Toruń nr 1 w Polsce! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"The Guardian": Toruń nr 1 w Polsce!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach

Toruń na pierwszym miejscu listy 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"! Doceniono naszą panoramę, zamek krzyżacki, pamiątki po Mikołaju Koperniku oraz toruńskie pierniki.

Znany brytyjski dziennik "The Guardian" zebrał dla czytelników porady i wskazówki podróżnicze związane z atrakcjami w Polsce. Lista najciekawszych, wartych odwiedzenia miejsc powstała w oparciu o opinie turystów z całego świata, którzy odwiedzili nasz kraj w ciągu kilku ostatnich sezonów. Okazuje się, że w zestawieniu nie ma Warszawy czy Gdańska, a są inne polskie miasta, nietuzinkowe miejsca, a nawet lokalne przysmaki! Wśród 10 wspomnianych największe wrażenie zrobił jednak Toruń.

- Północny Toruń to ukryta perełka, na którą trafiłam, podróżując pociągiem po Polsce w tym roku. Linia horyzontu jest oszałamiająca, pełna charakterystycznych, czerwonych, średniowiecznych budynków, najlepiej oglądana z brzegów Wisły. Najważniejsze atrakcje to teatr Baj Pomorski i zamek krzyżacki. Istnieją pamiątki po renesansowym astronomie Koperniku – jego spektakularna XIV-wieczna, gotycka kamienica nadal stoi i jest to obecnie muzeum. Miasto słynie również z pierników – można spróbować swoich sił w ich wykonaniu na zajęciach w Muzeum Piernika, co okazało się dla mnie i moich dzieci świetną zabawąnapisała jedna z zagranicznych turystek. - Zajrzyj też do Galerii Copernicus, a potem skosztuj lodów z kawiarni Lenkiewicz. Kolejka miejscowych mówi, że warto.

Co trzeba koniecznie zobaczyć w Polsce według "The Guardian"?

1. Toruń z zachwycającą panoramą, piernikami, zamkiem krzyżackim i pamiątkami po Koperniku;
2. Półwysep Helski z czystą wodą, piaszczystymi plażami i sosnowym lasem;
3. Krakowskie witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera oraz eksponaty w Muzeum Narodowym;
4. Łódź i Centralne Muzeum Włókiennictwa;
5. Śląskie przysmaki w restauracji na katowickim Nikiszowcu;
6. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach;
7. Rysie i żubry w Białowieskim Parku Narodowym;
8. Tatrzańskie szczyty i jeziora w Tatrach;
9. Karkonoski Park Narodowy, Śnieżkę i szlaki w okolicy Szklarskiej Poręby;
10. Zamość i jego kolorowe kamienice;

Przejdź do artykułu zamieszczonego w brytyjskim "The Guardian"

Fot. Daniel Pach

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...