Chopin i Dvořák na zakończenie sezonu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chopin i Dvořák na zakończenie sezonu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu dyrygent oraz muzycy TOS stoją do ukłonu po koncercie

Na zakończenie 43. sezonu artystycznego Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała wyjątkowy koncert „Wieczór słowiański”. W klimatycznym anturażu sceny na Jordankach wybrzmiały utwory Fryderyka Chopina oraz Antonína Dvořáka.
                                                                                                  
Koncert odbył się w ramach projektu „Cztery Struny Świata”, który od początku tego roku przedstawił toruńskiej publiczności dzieła kompozytorów: polskich, francuskich, angielskich, nordyckich oraz hiszpańskich. Ostatnim przystankiem tej muzycznej podróży została ponownie Polska i Czechy oraz najwybitniejsi ich kompozytorzy: Fryderyk Chopin oraz Antonín Dvořák. W programie przewidziano dwa utwory: I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 oraz IX Symfonię e-moll "Z Nowego Świata" op. 95. Pod batutą Dainiusa Pavilionisa zagrała jak zawsze Toruńska Orkiestra Symfoniczna, a na fortepianie wystąpił laureat nagrody specjalnej TOS przyznanej na XVI Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” Mateusz Tomica. Koncert poprowadziła Gabriela Ułanowska.

Zakończenie 34. sezonu artystycznego TOS
Koncert fortepianowy e-moll op. 11 to dzieło, które należy do żelaznego repertuaru koncertowego pianistów całego świata. Jest silnie związane z tradycją pianistyczną epoki przedromantycznej, z której wyrosły. Koncert e-moll Chopina przedstawia pod względem układu i charakteru czysty typ świetnego, romantycznego koncertu fortepianowego. Pierwsze wykonanie miało miejsce 11 października 1830 r. w Warszawie. Paryska premiera miała miejsce w 1832 – publiczność za każdym razem była zachwycona. Koncert jest faktycznie drugim koncertem kompozytora – wbrew numeracji opusowej to właśnie II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 napisany został jako pierwszy. Badacze uważają, że Koncert e-moll jest dojrzalszy od chronologicznie pierwszego. W części I fortepian rozbrzmiewa z mocą i energią, pięknym i śpiewnym lirycznym i ekspresyjnym tematem pierwszym. Temat drugi stanowi jego uzupełnienie, jak gdyby zamknięcie. Tematy te stają się przedmiotem dialogu orkiestry i solisty. Dla pianisty jest to próba umiejętności technicznych, nagromadzone tu spore trudności i problemy wykonawcze dają – po ich pokonaniu – świetny rezultat brzmieniowy. Część II jest romantyczna, spokojna, melancholijna. Ma czynić wrażenie miłego spojrzenia w przeszłość, do przyjemnych wspomnień. Utwór ten jest nie tylko liryczny, ale nawet nieco sentymentalny. Część III jest oparta na motywie krakowiaka. Charakteryzuje ją niepowstrzymana werwa, lekkość, młodzieńczy polot i żywiołowa pulsacja rytmiczna.

IX Symfonia e-moll "Z Nowego Świata" op. 95 stanowi bez wątpienia największe osiągnięcie twórcze Dvořáka. Powstała w 1893 roku w czasie 3-letniego pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych, dokąd został powołany na stanowisko dyrektora Konserwatorium Nowojorskiego. Jest najbardziej znaną i najczęściej wykonywaną ze wszystkich symfonii Dvořáka. Choć nie ma jednoznacznie określonego programu literackiego to w II części (Largo) można odnaleźć wpływ poematu Henry'ego Longfellowa The Song of Hiawatha. Symfonia e-moll wyraża wrażenia, nastroje i uczucia, jakie przenikały kompozytora w czasie jej pisania. Wydaje się, że pod impulsem tych wrażeń, powstały skrajne części Symfonii, wybuchowe, pulsujące rytmami, falujące w dynamicznych napięciach i odprężeniach, narastające do gwałtownych kulminacji, ale chwilami także zadumane i dźwięczące liryczną nutą. O wyjątkowym uroku Symfonii e-moll decyduje nie tylko jej nastrojowość, urozmaicona rytmika, bogactwo melodyczne czy świetna instrumentacja, ale także rzadkie na tamte czasy połączenie oryginalnych elementów ludowej muzyki amerykańskiej z rodzimymi, czeskimi intonacjami i rytmiką tańców słowiańskich. Dvořákowi zdecydowanie udało się oddać charakter Ameryki końca XIX wieku. Fanfarowy motyw finałowy ukazuje wciąż ewoluującą wielokulturową metropolię.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.