Pierwszy nowy swing już w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pierwszy nowy swing już w Toruniu

Miasto, MZK
Data publikacji: 13 grudnia 2021
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: nowy tramwaj typu swing stori w hali zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji

Do Torunia dotarł pierwszy z pięciu nowych tramwajów typu „swing”, które miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji zakupiło w 2020 roku. Tramwaj został dostarczony do zajezdni w nocy z 12 na 13 grudnia 2021 r.

Umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów podpisano 21 lipca 2020 r.  Ich dostawcą jest wyłoniona w przetargu bydgoska firma PESA. Koszt zamówienia to ok. 46,4 mln zł brutto.

- Zamówiliśmy w bydgoskiej PESIE pięć nowoczesnych tramwajów. Dzisiaj odbieramy pierwszy, kolejny jeszcze w tym miesiącu, następne w styczniu oraz w lutym. Wszystkie trafią na tory w Toruniu i będą jeździły ku zadowoleniu pasażerek i pasażerów – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Są przestronne, wygodne, z nieco większą liczbą miejsc siedzących, niskopodłogowe, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, z ładowarkami, wi-fi, a co najważniejsze – jest to transport niskoemisyjny i cieszymy się, że w Toruniu mamy od 130 lat nie tylko tory tramwajowe, ale na tych torach coraz nowocześniejsze tramwaje.

- Bardzo się cieszę, że jednym z symboli Torunia, jako miasta przyjaznego, w którym się dobrze żyje, stają się produkowane w PESA Swingi. Do tej pory dostarczyliśmy do Torunia 17 tych nowoczesnych, komfortowych tramwajów, a dzisiaj dostarczamy pierwszy z pięciu nowych Swingów i to na 3 miesiące przed wymaganym terminem,  a ja, patrząc na inwestycje w nowe linie tramwajowe i podejście miasta do niskoemisyjnego transportu publicznego, mam nadzieję, że będą zamówienia na kolejne – podkreśla Rober Tafiłowski, wiceprezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Zgodnie z umową dostawy planowano w terminie 24 miesięcy od daty podpisania umowy. Pierwszy swing miał przyjechać do Torunia w marcu przyszłego roku, ale został dostarczony o około trzy  miesiące wcześniej, niż zakładał harmonogram. Zanim wyjedzie na trasę, musi przejść odbiór techniczny.

Dostawa tramwaju to skomplikowana operacja. Został on przywieziony do Torunia nocą, gdy panuje mniejszy ruch drogowy, na specjalnej lawecie. Na miejscu, w zajezdni, został z niej sprowadzony i „wkolejony”, czyli ustawiony na torach. Zarówno PESA, jak i toruński MZK ma już w tego typu operacjach wprawę, gdyż w miejskim taborze jeździ już 17 swingów z PESY (zakupionych w 2014 roku). Całe przedsięwzięcie potrwało niewiele ponad godzinę.

Nowy swing, tak jak cztery pozostałe, które są obecnie na różnych etapach produkcji, jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowy, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażony w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy i WiFi. Ma, gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów oraz monitory reklamowe. Ma 30 metrów długości.

- Nowy tramwaj jest podobny do Swingów, które już jeżdżą po Toruniu, ale zastosowano w nim kilka nowszych rozwiązań, m.in. ma większą liczbę miejsc siedzących - będzie ich 49 plus cztery rozkładane, a obecnie w pojazdach 122 NbT jest 40 miejsc siedzących. Ma też bardziej wydajną klimatyzację przy zmniejszonym zużyciu energii, a dzięki zastosowaniu nowego rodzaju izolacji termiczno-dźwiękowej poprawi się komfort akustyczny i temperaturowy na pojeździe wylicza prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Dodatkowo z uwagi na mniejszą masę zastosowanego rozwiązania wpłynie to pozytywnie na mniejsze naciski tramwaju, a więc mniejsze zużycie kół. Ponadto nowy Swing ma czujniki dymu w przedziale pasażerskim, monitoring z funkcją obrazu w nocy, ruchomy, regulowany podłokietnik dla motorniczego, elektryczny regulowany podnóżek dla motorniczego oraz ładowarki USB dla pasażerów.

Jak obecnie wygląda plan dostaw pozostałych nowych tramwajów? Kolejny ma zostać dostarczony do końca grudnia 2021 r., dwa następne w styczniu, a ostatni w lutym 2022 r.

Gdy powstanie nowa linię do tzw. osiedla Jar (zakończenie budowy planowane jest 31 maja 2023 r.), nowe tramwaje zostaną skierowane przede wszystkim do jej obsługi, zaś do czasu jej oddania wspomogą inne trasy.

Zakup nowych tramwajów jest realizowany w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zadanie „Zakup taboru tramwajowego niskopodłogowego”.



Doposażenie taboru to nie jedyne „tramwajowe” zadanie realizowane obecnie w Toruniu. Warto przypomnieć, że w grodzie Kopernika trwa budowa nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar. Prace rozpoczęły się w październiku2021 r., równolegle w pięciu punktach miasta.

Obecnie na budowie:

  • na etapie A1 (ul. Polna: od przejazdu PKP do ul. Traktorowej) - zakończono prace przy korytowaniu pod przyszłe torowisko i usunięto kolizje gazową na tym odcinku, Zakończono prace przy układaniu drenażu torowiska,
  • na etapie A6 ul. Watzenrodego: od ul. Hubego do ul. Grasera) i A7 (ul. Watzenrodego: od ul. Grasera do ul. Strobanda) – zakończono prace przy korytowaniu terenu pod przyszłe torowisko; na obu etapach usunięto kolizje elektryczne oraz telekomunikacyjne; na obu odcinkach wznawia się układanie warstwy stabilizacyjnej kruszywa i układanie drenażu torowiska,
  • na etapie B4 zakończyły się prace polegające na porządkowaniu terenu; w trakcie usuwania warstwy humusu natrafiono na niezinwentaryzowaną budowlę z żelbetu (stary schron); obecnie trwa usuwanie kolizji energetycznych, teletechnicznych, gazowych i wodociągowych; rozpoczęto budowę kanalizacji deszczowej.
  • na etapie B7 (ul. Długa: od Sz. Chełmińskiej do ul Mohna) wykonano wpusty deszczowe, w trakcie usuwania są kolizje energetyczne i sieci gazowej, przebudowano odnogi boczne kanalizacji deszczowej i sanitarnej, trwają przygotowania do przebudowy magistrali wodociągowej biegnącej wzdłuż ul. Długiej. 


Poza budową nowej linii tramwajowej w Toruniu prowadzone są także modernizacje torowisk wraz z siecią trakcyjną: wzdłuż ulicy Bydgoskiej (prace w toku, zakończenie w sierpniu 2022 r.), Szosy Lubickiej (prace na torowisku zakończono, przywrócono ruch tramwajowy na obu torach, trwają prace porządkowe na całej długości modernizowanego odcinka od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego, a także prowadzone są prace przy aranżacji terenów zieleni w obrębie skrzyżowania z ul. Rydygiera i pl. Sybiraków), ul. Broniewskiego (prace torowe zakończono, trwają prace wykończeniowe i porządkowe), ul. Kraszewskiego (prace zakończono w maju br.), Warneńczyka i Gogi (ogłoszono przetarg, 20 grudnia 2021 r. zaplanowano otwarcie ofert).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
    Miasto
    Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.