Pierwszy nowy swing już w Toruniu | www.torun.pl

Pierwszy nowy swing już w Toruniu

Miasto, MZK
Data publikacji: 13 grudnia 2021
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: nowy tramwaj typu swing stori w hali zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji

Do Torunia dotarł pierwszy z pięciu nowych tramwajów typu „swing”, które miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji zakupiło w 2020 roku. Tramwaj został dostarczony do zajezdni w nocy z 12 na 13 grudnia 2021 r.

Umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów podpisano 21 lipca 2020 r.  Ich dostawcą jest wyłoniona w przetargu bydgoska firma PESA. Koszt zamówienia to ok. 46,4 mln zł brutto.

- Zamówiliśmy w bydgoskiej PESIE pięć nowoczesnych tramwajów. Dzisiaj odbieramy pierwszy, kolejny jeszcze w tym miesiącu, następne w styczniu oraz w lutym. Wszystkie trafią na tory w Toruniu i będą jeździły ku zadowoleniu pasażerek i pasażerów – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Są przestronne, wygodne, z nieco większą liczbą miejsc siedzących, niskopodłogowe, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, z ładowarkami, wi-fi, a co najważniejsze – jest to transport niskoemisyjny i cieszymy się, że w Toruniu mamy od 130 lat nie tylko tory tramwajowe, ale na tych torach coraz nowocześniejsze tramwaje.

- Bardzo się cieszę, że jednym z symboli Torunia, jako miasta przyjaznego, w którym się dobrze żyje, stają się produkowane w PESA Swingi. Do tej pory dostarczyliśmy do Torunia 17 tych nowoczesnych, komfortowych tramwajów, a dzisiaj dostarczamy pierwszy z pięciu nowych Swingów i to na 3 miesiące przed wymaganym terminem,  a ja, patrząc na inwestycje w nowe linie tramwajowe i podejście miasta do niskoemisyjnego transportu publicznego, mam nadzieję, że będą zamówienia na kolejne – podkreśla Rober Tafiłowski, wiceprezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Zgodnie z umową dostawy planowano w terminie 24 miesięcy od daty podpisania umowy. Pierwszy swing miał przyjechać do Torunia w marcu przyszłego roku, ale został dostarczony o około trzy  miesiące wcześniej, niż zakładał harmonogram. Zanim wyjedzie na trasę, musi przejść odbiór techniczny.

Dostawa tramwaju to skomplikowana operacja. Został on przywieziony do Torunia nocą, gdy panuje mniejszy ruch drogowy, na specjalnej lawecie. Na miejscu, w zajezdni, został z niej sprowadzony i „wkolejony”, czyli ustawiony na torach. Zarówno PESA, jak i toruński MZK ma już w tego typu operacjach wprawę, gdyż w miejskim taborze jeździ już 17 swingów z PESY (zakupionych w 2014 roku). Całe przedsięwzięcie potrwało niewiele ponad godzinę.

Nowy swing, tak jak cztery pozostałe, które są obecnie na różnych etapach produkcji, jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowy, z całkowicie niską podłogą wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażony w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy i WiFi. Ma, gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów oraz monitory reklamowe. Ma 30 metrów długości.

- Nowy tramwaj jest podobny do Swingów, które już jeżdżą po Toruniu, ale zastosowano w nim kilka nowszych rozwiązań, m.in. ma większą liczbę miejsc siedzących - będzie ich 49 plus cztery rozkładane, a obecnie w pojazdach 122 NbT jest 40 miejsc siedzących. Ma też bardziej wydajną klimatyzację przy zmniejszonym zużyciu energii, a dzięki zastosowaniu nowego rodzaju izolacji termiczno-dźwiękowej poprawi się komfort akustyczny i temperaturowy na pojeździe wylicza prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Dodatkowo z uwagi na mniejszą masę zastosowanego rozwiązania wpłynie to pozytywnie na mniejsze naciski tramwaju, a więc mniejsze zużycie kół. Ponadto nowy Swing ma czujniki dymu w przedziale pasażerskim, monitoring z funkcją obrazu w nocy, ruchomy, regulowany podłokietnik dla motorniczego, elektryczny regulowany podnóżek dla motorniczego oraz ładowarki USB dla pasażerów.

Jak obecnie wygląda plan dostaw pozostałych nowych tramwajów? Kolejny ma zostać dostarczony do końca grudnia 2021 r., dwa następne w styczniu, a ostatni w lutym 2022 r.

Gdy powstanie nowa linię do tzw. osiedla Jar (zakończenie budowy planowane jest 31 maja 2023 r.), nowe tramwaje zostaną skierowane przede wszystkim do jej obsługi, zaś do czasu jej oddania wspomogą inne trasy.

Zakup nowych tramwajów jest realizowany w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zadanie „Zakup taboru tramwajowego niskopodłogowego”.Doposażenie taboru to nie jedyne „tramwajowe” zadanie realizowane obecnie w Toruniu. Warto przypomnieć, że w grodzie Kopernika trwa budowa nowej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar. Prace rozpoczęły się w październiku2021 r., równolegle w pięciu punktach miasta.

Obecnie na budowie:

 • na etapie A1 (ul. Polna: od przejazdu PKP do ul. Traktorowej) - zakończono prace przy korytowaniu pod przyszłe torowisko i usunięto kolizje gazową na tym odcinku, Zakończono prace przy układaniu drenażu torowiska,
 • na etapie A6 ul. Watzenrodego: od ul. Hubego do ul. Grasera) i A7 (ul. Watzenrodego: od ul. Grasera do ul. Strobanda) – zakończono prace przy korytowaniu terenu pod przyszłe torowisko; na obu etapach usunięto kolizje elektryczne oraz telekomunikacyjne; na obu odcinkach wznawia się układanie warstwy stabilizacyjnej kruszywa i układanie drenażu torowiska,
 • na etapie B4 zakończyły się prace polegające na porządkowaniu terenu; w trakcie usuwania warstwy humusu natrafiono na niezinwentaryzowaną budowlę z żelbetu (stary schron); obecnie trwa usuwanie kolizji energetycznych, teletechnicznych, gazowych i wodociągowych; rozpoczęto budowę kanalizacji deszczowej.
 • na etapie B7 (ul. Długa: od Sz. Chełmińskiej do ul Mohna) wykonano wpusty deszczowe, w trakcie usuwania są kolizje energetyczne i sieci gazowej, przebudowano odnogi boczne kanalizacji deszczowej i sanitarnej, trwają przygotowania do przebudowy magistrali wodociągowej biegnącej wzdłuż ul. Długiej. 


Poza budową nowej linii tramwajowej w Toruniu prowadzone są także modernizacje torowisk wraz z siecią trakcyjną: wzdłuż ulicy Bydgoskiej (prace w toku, zakończenie w sierpniu 2022 r.), Szosy Lubickiej (prace na torowisku zakończono, przywrócono ruch tramwajowy na obu torach, trwają prace porządkowe na całej długości modernizowanego odcinka od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego, a także prowadzone są prace przy aranżacji terenów zieleni w obrębie skrzyżowania z ul. Rydygiera i pl. Sybiraków), ul. Broniewskiego (prace torowe zakończono, trwają prace wykończeniowe i porządkowe), ul. Kraszewskiego (prace zakończono w maju br.), Warneńczyka i Gogi (ogłoszono przetarg, 20 grudnia 2021 r. zaplanowano otwarcie ofert).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  24 mieszkania TTBS zostały oddane do użytku w nowym bloku przy ul. Hubego 19a na Osiedlu Mieszkaniowym Jar.
 • Przed białym autobusem elektrycznym stoi uśmiechnięty kierowca
  Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu chce kupić kolejne cztery autobusy elektryczne oraz infrastrukturę do ich ładowania. Właśnie ogłoszono na nie przetarg.
 • Miasto, MZK
  Dziesięć zielonych przystanków powstanie wzdłuż nowo budowanej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar.
 • Sport
  30 stycznia 2022 r. sportowcy z toruńskich klubów zagrają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Można będzie poćwiczyć z nimi w CH Toruń Plaza.
 • Na zdjęciu widać niezagospodarowaną działkę,teren wokół jest zalesiony, w tle widać budynki
  Biznes, Miasto
  Nieruchomość przy ul. Jasia i Małgosi 21 w Toruniu została wystawiona do sprzedaży w przetargu zaplanowanym w dn. 29 marca 2022 r. Teren jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną i opcjonalnie usługi z wyłączeniem tych kolidujących z funkcją mieszkaniową.
 • Plakat promujący wydarzenie
  Miasto
  Trwa rejestracja uczestników 10. edycji ogólnopolskich warsztatów programowania "Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki" 5-27 lutego 2022 r.
 • Nastąpiła zmiana terminów składania ofert na wyposażenie dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. W związku z pytaniami, jakie wpłynęły do postępowania nr 1/2022 (szczegóły do pobrania tutaj) Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych informuje o wydłużeniu terminu składania ofert w postępowaniu na dostawę...
 • Trwają kolejne prace związane z trzecim etapem rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Na nową odsłonę Parku Miejskiego musimy jeszcze trochę poczekać, ponieważ koniec prac przewidziany jest na koniec lipca br.
 • Od czwartku 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Przedszkolaki i klasy 1-4 pozostają w trybie stacjonarnym.
 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się w gronie dziesięciu najlepszych sal koncertowych w Polsce.
 • W związku z nasileniem pandemii koronawirusa na terenie kraju, w Urzędzie Miasta Torunia obowiązują zaostrzone zasady rygoru sanitarnego.
 • Coraz większy udział wariantu omikron w Polsce jest także zauważalny w naszym mieście. Porównując dane z ostatnich dwóch tygodni, na COVID-19 w Toruniu choruje dwa razy więcej osób. Sytuację epidemiczną w mieście w tym czasie przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po ponad 37 latach pracy z Zespołem Szkół Samochodowych w Toruniu żegna się jego dyrektor Marzanna Podpora.
 • W siedzibie Urzędu Miasta Torunia przy ul. Fałata 39 doszło do awarii systemów teleinformatycznych. Kontakt z Wydziałami Edukacji, Sportu i Rekreacji oraz Zdrowia i Polityki Społecznej może być utrudniony.