Toruńska Noc Naukowców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska Noc Naukowców

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września na "Toruńską Noc Naukowców". W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.

W pracowni biologicznej, fizycznej i sali warsztatowej toruńskie centrum nauki przygotowało zajęcia: "Woda i jej mieszkańcy", "Pracownia kolorowych eksperymentów" oraz "Pogodnej nocy".  Pierwsze z nich to mini warsztaty, podczas których sprawdzimy parametry różnych próbek wody. Badając między innymi przeżroczystość, zapach oraz obecność azotanów, porównamy wodę z kranu, z wodą płynącą w Strudze Toruńskiej. Będzie też okazja, aby obejrzeć w powiększeniu drobne zwierzęta, które wykazują cechy wskaźnikowe dla oceny jakości wód. "Pracownia kolorowych eksperymentów” to warsztaty, w trakcie których uczestnicy samodzielnie wykonają kolorowe doświadczenia. Dowiedzą się m.in. czym jest sieciowanie polimerów, dyfuzja oraz fluorescencja. W pracowni fizycznej będzie można przeprowadzić eksperymenty związane z pogodą, przedstawiające zjawiska fizyczne wykorzystywane podczas pomiarów meteorologicznych.

Zwiedzanie interaktywnych wystaw centrum nauki będzie możliwe w ramach dwóch dwugodzinnych tur, rozpoczynających się o godz. 18:00 i 20:00. Do dyspozycji będą ekspozycje w głównym budynku oraz wystawa "Ścieżki dorastania" (jedyna w Polsce poświęcona procesowi dojrzewania człowieka), dostępna w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Zwiedzanie jest biletowane. Bilety w cenie 10 zł (osobno dla CNMW i CIE) można nabyć w systemie sprzedaży online oraz w dniu wydarzenia w kasie.

Na parkingu przed budynkiem CNMW w godz. 19:00-21:00 będzie można wziąć udział w pokazie nieba "Szał niebieskich ciał", połączonym z warsztatami. Pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK pokażą również, jak należy posługiwać się obrotową mapą nieba, którą będzie można wykonać samodzielnie.

O godz. 20:15 zaplanowano pokaz chemiczny "BŁYSKawiczna chemia". Studenckie Koło Naukowe Chemików zaprezentuje specyfikę reakcji oraz właściwości substancji wykorzystywanych do danego doświadczenia. Nie zabraknie ognia i jego blasku, a czas reakcji będzie stosunkowo krótki!

W przestrzeni wystawy "Rzeka" będzie można skorzystać ze stanowiska "Symulacja bez tajemnic". Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości symulatora osoby dorosłej. Dodatkowo każdy z uczestników będzie miał okazję zbadać tętno, oddech lub osłuchać płuca na symulowanym pacjencie. Dzięki symulatorowi laparoskopowemu LAPARO będzie można poczuć się jak początkujący chirurg, nabywający praktycznych umiejętności laparoskopowych. Stanowisko będzie dostępne w godz. 19:00-21:00.

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK zaprasza na warsztaty kognitywistyczne "Wirtualny Umysł – jak badać umysł za pomocą immersyjnych środowisk wirtualnych" o godz. 18:00 i 19:00. Jednorazowo może wziąć w nich udział 15 osób.

Pracownicy Wydziału Chemii UMK zapraszają na warsztaty "Chemiczne żelki" (godz. 18:00 i 18:30), w trakcie których będzie można przygotować glutki (slimy) oraz kolorowe jadalne kulki. W tych zajęciach może wziąć udział maksymalnie 12 osób.

O godz. 19:30 odbędą się zajęcia "Lets play language", przygotowane przez Wydział Humanistyczny UMK. Pracownicy Centrum Badań nad Ewolucją Języka omówią ciekawostki językowe w oparciu o serię gier. Będzie również mowa o języku - jego związku z doświadczeniem, tłem kulturowym i historią, a także o gestach, które towarzyszą komunikacji. Uczestnicy (maks. 8 osób) dowiedzą się o językach migowych i ciekawostkach z nimi związanych.

W przestrzeni wystawy "Rzeka" będzie można zobaczyć transmisje trzech pokazów realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Od godz. 18:30 uczestnicy TNN zobaczą pokazy: "Rezonans prawdę Ci powie: Skowronki vs Sowy, czyli funkcjonowanie w porze zgodnej z chronotypem", "Tańczące biokoloidy" oraz "Biochemia na tłusto, czyli jak wydobyć tłuszcze z glonów i je przeanalizować".

Aby wziąć udział w aktywnościach dostępnych w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, należy zakupić bilet na zwiedzanie. W przypadku warsztatów organizowanych przez UMK są prowadzone zapisy (nie jest wymagane posiadanie biletu): nocnaukowcow@umk.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W godz. 18:00-22:00 na parkingu przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą prowadzone obserwacje nocnego nieba. Będzie również okazja, aby zobaczyć pokazy w mobilnym planetarium.

Data: 
30.09.2022 18:00
Miejsce: 
CN Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji, ul. Łokietka 1/3
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.