Majówka w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Majówka w Młynie Wiedzy

Data wydarzenia
-
budynek Centrum Innowacyjnej Edukacji
Opis wydarzenia: 

Choć w długi majowy weekend (30.04-3.05.2021) Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wciąż będzie zamknięte dla zwiedzających, jednak pracownicy przygotowali sporo atrakcji na wolne dni. Będzie można z nich skorzystać na kanale YouTube placówki.

Centrum nauki przygotowało 5 filmów edukacyjnych. Każdy z nich nie tylko wzbogaci wiedzę z fizyki, przyrody czy techniki, ale będzie inspiracją do podjęcia samodzielnych działań i doświadczeń. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Opisy filmów

  • Tor dla kulek, a może rakieta?

Papier, tektura i słomka czy istnieje prostszy i bardziej dostępny materiał? Po obejrzeniu filmu dowiesz się jak w wspólnie z rodzicami zbudować tor przeszkód dla kulek. Budowa to doskonała zabawa, która rozwija jednocześnie pomysłowość i aktywność twórczą. Oprócz tego pokażemy jak skonstruować rakietę w ciągu minuty. Można ją udoskonalać dodając stateczniki, ale już prototyp ma zasięg ok. 2 metrów. Skonstruowane zabawki będą z pewnością cieszyły się powodzeniem. Udanej zabawy!

  • Skrzydlaki

Koniec kwietnia i maj to czas kwitnienia klonów, np. zwyczajnego, jaworu. Te piękne drzewa są roślinami miododajnymi, bardzo pożytecznymi dla zdrowia pszczół, a pośrednio i naszego. Ale drzewo to jest warte zainteresowania również z punktu widzenia fizyki, i to fizyki lotu - aerodynamiki!
Nie, nie mamy na myśli odwiedzających je pszczółek, a uskrzydlone klonowe nasiona-śmigłowce.
Właśnie teraz - również dzięki pszczołom - rozpoczynają swój wzrost, a pierwsze eksperymenty z ich wykorzystaniem będziemy mogli przeprowadzić latem.
Tymczasem zastanówmy się: jak właściwie one latają? czy porównywanie ich ze śmigłowcami jest uzasadnione? a czy śmigłowiec może mieć jedną łopatę? czy polatamy kiedyś (załogowym) śmigłowcem na Marsie? co ma śmigłowiec wspólnego z bączkiem?
Na te m.in. pytania odpowie nasz filmik. Nie zabraknie również pomysłów na śmigłowcowe zabawy, bo nie warto z nimi czekać aż na dojrzenie klonowych śmigłowców!

  • Majówkowe podglądanie pierzastych sąsiadów

Wiosną przyroda budzi się do życia. Wśród licznych ptasich odgłosów możemy usłyszeć również charakterystyczne gruchanie. Chociaż dzikie gołębie żyją wśród nas niewiele osób zna ich zwyczaje. Jak wygląda gołąb grzywacz, w jaki sposób samiec zdobywa względy partnerki, jak wyglądają jaja tych ptaków, kto buduje gniazdo i opiekuje się pisklętami? Prezentacja zdradzi kilka sekretów z życia naszych pierzastych sąsiadów.

  • Snapologia

czyli origami modułowe.
Origami to jest ciekawą i prostą techniką składania wielościanów oraz figur przestrzennych, z modułów, które tworzymy z papierowych pasków.
Technikę tę wymyślił niemiecki fizyk, członek Towarzystwa Origami w Niemczech, Heinz Strobl. Powstające bryły to nie tylko satysfakcja i element edukacyjny, ale mogą stanowić również nowoczesny element aranżacji przestrzeni. Podczas filmiku przedstawimy sposób złożenia jednej z figur oraz przekażemy cenne wskazówki, jak się przygotować do ich stworzenia.

  • Zoom na jeans

czyli krótka historia tego, jak materiał na namioty i ubrania robocze zrobił zawrotna karierę i dlaczego już nie pozbędziemy się go z szaf.

Wszystkie filmy będą prezentowane na kanale Youtube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – kliknij, aby przejść na stronę

Data: 
30.04.2021 (Całodzienne) — 03.05.2021 (Całodzienne)
Miejsce: 
online
Kategoria wydarzenia: 
Film
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.