Toruńska Noc Naukowców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska Noc Naukowców

Data wydarzenia
-
baner wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Zwiedzanie wystaw, pokazy, warsztaty wykłady złożą się na kolejną edycję Toruńskiej Nocy Naukowców.

Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Młyna Wiedzy będzie odbywało się w dwóch turach w godz. 17:00-20:00 i 20:00-23:00. Wystawę "Ścieżki dorastania" (dostępną w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji) zobaczymy w godz. 17:00-19:00 i 19:00-21:00.

Zajęcia w pracowniach Młyna Wiedzy

Od godz. 17:00 do 21:30 będzie można uczestniczyć w otwartych zajęciach w pracowni biologicznej i fizycznej.

W tej pierwszej zapraszamy do samodzielnego wykonania preparatów i obserwowania żyjących w nich mikroorganizmów. Przekonamy uczestników/uczestniczki, że nie wszystkie bakterie są złe, a grzyby to nie tylko pieczarki - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy.

Oko mikroskopu podczas zajęć "Mikroorganizmy od kuchni" pozwoli przybliżyć świat mikrobów, które z powodzeniem wykorzystuje się do produkcji serów, jogurtów, czy do wypieku chleba.

W pracowni fizycznej odbędą się otwarte warsztaty "Światło zwykłe i mniej zwykłe".

Wykonamy kilka eksperymentów ze światłem. Zachwycać będziemy się przepięknymi widokami - a może nawet coś ciekawego uda się usłyszeć. Nasze eksperymenty będą inspirowane astronomią: będzie można zobaczyć migoczące gwiazdy i planety. Dowiemy się również co wspólnego ma słońce z żarówką i nie zabraknie laserów - wyjaśnia Marcin Centkowski.

Pokazy i warsztaty UMK

Na kanale YouTube uniwersyteckiej telewizji UMK TV oraz na fanpage’u Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zobaczyć transmisję czterech pokazów zaprezentowanych przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii - informuje Anna Wielbińska z Działu Promocji i Informacji UMK. - Zaprezentujemy jak tworzy się mapy aktywności mózgu, jak algi, które rosną w naszych jeziorach i morzach, mogą zmienić nasz świat na lepsze, jak i dlaczego fizycy badają dzieła sztuki oraz jak analizować mózg za pomocą specjalnego czepka.

Transmitowane pokazy będzie można zobaczyć również na wystawie "Rzeka" w Młynie Wiedzy.

Przed budynkiem CNMW pracownicy uniwersytetu zaprezentują dwa pokazy: chemiczny i archeologiczny, a w przestrzeniach centrum nauki przygotowano warsztaty matematyczne, astronomiczne i archeologiczne. Zapisy będą przyjmowane od 17 września.

WSG: protypowanie, drukarki 3D i wirtualna rzeczywistość

W przestrzeni wystawy "Rzeka" Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości prototypowania z wykorzystaniem drukarek 3D, zabawki edukacyjne dla najmłodszych oraz osób z niepełnosprawnościami oraz aplikacje i gry w wirtualnej rzeczywistości.

Wykład o kontrowersjach wokół szczepień

Na tegorocznej Nocy Naukowców zadebiutuje Instytut Socjologii UMK. W sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 19:00 odbędzie się wykład "Kontrowersje wokół szczepionek i szczepień", który wygłosi dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszego przybycia do Centrum. Osoby, które nie będą mogły pojawić się na wydarzeniu, mogą wysłuchać wykładu podczas transmisji na kanale You Tube Młyna Wiedzy - mówi Marcin Centkowski.

Program Toruńskiej Nocy Naukowców zostanie udostępniony 17 września na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – kliknij, aby przejść na stronę . Dostępne będą również informacje o zapisach na zajęcia przygotowane przez UMK.

Bilety na zwiedzanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji w cenie 5 zł można już kupić w systemie sprzedaży online oraz w kasach CNMW. Chcąc zwiedzić wszystkie aktualnie udostępniane ekspozycje należy zakupić dwa bilety. Jeden do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, drugi do Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Wydarzenie powstaje przy współpracy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Data: 
24.09.2021 17:00 — 23:00
Miejsce: 
ul. Władysława Łokietka 5
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.