Solidarni z Ukrainą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Solidarni z Ukrainą

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy

Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.

Obywatele Ukrainy oraz ich polscy przyjaciele 24 lutego 2024 r. przeszli z Rynku Nowomiejskiego ulicą Szeroką do Rynku Staromiejskiego niosąc żółto-niebieską flagę w ramach Maratonu Solidarności "Flaga życia". Uszkodzona flaga Ukrainy rozpoczęła Maraton Solidarności miast europejskich krajów jako część dużej zbiórki środków na zakup drona Mavic 3 T. Flaga o wymiarach 8x15 m została zdjęta z masztu głównego placu ukraińskiego Żytomierza - miasta, które było ostrzeliwane przez rosyjskie wojsko i wyruszyła z niego w styczniu 2023 r. Do Torunia flagę sprowadziła Olena, która na początku wojny przyjechała do Torunia z Żytomierza. Polska jest pierwszym krajem podróży flagi. Po zakończeniu misji flaga wróci do Żytomierza.

Na Rynku Staromiejskim zebrani odśpiewali hymny Ukrainy i Polski. - Dziś mijają dokładnie dwa lata od kiedy nasze życie zostało podzielone na przed i po – takie słowa zostały wypowiedziane ze sceny.

- Dwa lata temu wydarzyło się coś niewyobrażalnego – nienawiść ludzka doprowadziła do mordowania dzieci, kobiet, mężczyzn w wolnej Ukrainie. Nikt mi nie powie, że nie było wówczas w Ukrainie silniejszego uczucia niż strach. I to strach spowodowal, że tłumy ludzi ruszyły szukać spokoju i bezpieczeństwa – także w Polsce i w Toruniu. Nie mogliśmy wówczas w Toruniu wiele, ale zrobiliśmy jedno – otworzyliśmy nasze serca i umysły. To pozwoliło zapewnić miejsca pobytu dla rodzin z Ukrainy, skromne często, ale jakże ważne, wyjątkowe, bo prywatne, od osób, które tu mieszkająwspominał prezydent Michał Zaleski. - Pamiętajcie, Toruń to jest dobre miasto, dobrych ludzi, w którym możecie czuć się bezpiecznie. To miasto zawsze będzie dla Was otwarte. Jesteście nami, toruniankami i torunianami!

- Dziś Ukrainie należą się wielkie podziękowania za to, że stoi na straży wartości, które my w Europie wyznajemy, o które my Polacy przez dziesięciolecia też walczyliśmy, i ponosi najwyższą ofiarę krwimówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. - Nigdy dla Was nie zabraknie z naszej strony solidarności. Ukraina współtworzy dziś Polskę, miliony ludzi, którzy tu przyjechali są dla nas nie tylko gośćmi, ale współobywatelami na równych prawach z Polakami. I za to budowanie współczesnej Polski bardzo Wam dziękuję.

Obecni na Rynku Staromiejskim mogli złożyć podpisy wsparcia na fladze ukraińskiej, a także na Mapie Solidarności przykleić karteczkę ze słowami wsparcia.
Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie organizacje pozarządowe przy wsparciu Prezydenta Miasta Torunia pod patronatem Domu Polsko-Ukraińskiego w Toruniu. - Założyłam Dom Polsko-Ukraiński, gdzie każdy mieszkaniec Torunia, niezaleznie od narodowości, może otrzymać wsparcie. Tworzymy wspólnotę, która ma bardzo wiele pozytywnych i pięknych cech i kiedy połączymy się w jedno działanie, osiągniemy naprawdę dużo – mówiła Tatiana Dębska, współorganizatorka uroczystości w 2. rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, która aktywnie działa na rzecz uchodźców.Od początku wojny w Toruniu wydanych zostało 7146 numerów PESEL ze statusem UKR. Do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego zgłoszono w tym czasie na potrzeby zbiorowego zakwaterowania obywateli Ukrainy prawie 1,3 tys. miejsc w 20 toruńskich obiektach - w ciągu trwania wojny przyjętych do nich zostało w sumie prawie 1,5 tys. osób. Obecnie działa już tylko jeden, Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, gdzie przygotowanych jest 50 miejsc.

W Toruniu od początku wojny prowadzimy zbiórki darów i wysyłamy transporty do Łucka – miasta partnerskiego Torunia. Koordynatorem zbiórek jest MOPR. Dotąd wysłaliśmy 13 transportów, które zawierały m.in. artykuły spożywcze, artykuły higieniczne, środki czystości, artykuły pierwszej pomocy (apteczki, bandaże, leki), odzież (czapki, kurtki przeciwdeszczowe, odzież termiczna). Jeden z transportów był nietypowy - 14 września 2022 r. do Łucka dotarło pięć autobusów marki Jelcz – wraz z częściami zamiennymi przydatnymi w codziennej eksploatacji, przekazanych przez MZK. Dodatkowo autobusy wypełnione były darami.

Do przedszkoli i szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń uczęszcza 1032 dzieci i młodzieży, do niepublicznych – 201.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.