Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających

Nazwa projektu:
Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś priorytetowa IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”
Działanie 4.3 „Współpraca ponadnarodowa”

Realizator:
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 192 010 zł        
Wydatki kwalifikowane: 192 010 zł
Kwota dofinansowania: 192 010 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Data podpisania umowy o dofinansowanie:    
30.11.2022 r.

Termin realizacji:                
2.11.2022 r. – 15.06.2023 r.

Opis projektu:
Celem projektu było umożliwienie zapoznania się z prezentowanymi w Muzeum Twierdzy Toruń treściami, eksponatami oraz innymi elementami wystawy osobom niewidzącym, słabowidzącym, z wadami słuchu, starszym oraz poruszającym się na wózkach.

Zadanie polegało na przygotowaniu 60 sztuk audioprzewodników z audiodeskrypcją oraz informacjami w języku polskim dla zwiedzających Muzeum Twierdzy Toruń. Umożliwiają one zapoznanie się z prezentowanymi na wystawie treściami oraz ułatwiają zrozumienie trudnego słownictwa fortecznego.

Urządzenia przygotowano dla wszystkich grup zwiedzających wystawę, tj. od grup przedszkolnych, poprzez młodzież szkolną wszystkich poziomów nauczania, słuchaczy szkół wyższych, osoby starsze oraz z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zasadą jest przygotowanie jednego urządzenia obsługującego różne grupy i to zwiedzający sam wybierze dla siebie potrzebne funkcje.

Przed przystąpieniem do realizacji zadania, wyznaczona osoba z Muzeum wraz z przedstawicielami instytucji zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami, osobami starszymi oraz specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej oraz dydaktyki, określiła sposób przygotowania materiałów merytorycznych dla poszczególnych odbiorców. Przedstawione zostały również potrzeby osób z niepełnosprawnością odnośnie przygotowania wystaw do zwiedzania przez te osoby. Na tej podstawie pracownicy Muzeum Twierdzy Toruń przygotowali wszelkie materiały informacyjne tekstowe oraz graficzne, które zostały użyte jako podstawa do przygotowania aplikacji i wpisów do audioprzewodników dostosowanych do każdego typu odbiorcy. 

Zainstalowane w urządzeniach aplikacje, zarówno audio, jak i graficzne, z szeroko rozbudowanym słownictwem, dostosowanym do odbiorcy, umożliwiają odbiór i rozumienie prezentowanych na wystawie w Muzeum treści. Sprawia to, że osoby z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami, w tempie dostosowanym do swoich możliwości, mają możliwość spokojnego zwiedzania wystawy.

Adaptację przygotowanych materiałów dokonał zespół specjalistów z różnych dziedzin pracujących przy projekcie. Przygotowano ścieżki zwiedzania: ścieżka podstawowa, ścieżka rodzinna, ścieżka dla osób niedosłyszących i niesłyszących z tłumaczeniem na język migowy, ścieżka dla osób niedowidzących i niewidzących z audiodeskrypcją. Ponadto zainstalowano dodatkowe usprawnienia dla osób niepełnosprawnych: pętlę indukcyjną przy kasie biletowo-wydawniczej, znaczniki nawigacyjno-informacyjne z funkcją audio i tekstową przy wejściach na teren Muzeum Twierdzy Toruń przekazujące podstawowe informacje o obiekcie.

Realizowane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Muzeum Okręgowe

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.