Twórczość Kubricka w Kinie Camerimage | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Twórczość Kubricka w Kinie Camerimage

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby wchodzą do kina Camerimage, na fasadzie budynku baner przeglądu z kadrem z filmu Lśnienie

Kino Camerimage rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości reżysera, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości Kubricka.

Arcydzieła mistrza kina Stanleya Kubricka będzie można oglądać w Kinie Camerimage już od piątku, 12 sierpnia. Na dużym ekranie zaprezentowane zostaną trzy filmy reprezentatywne dla twórczości reżysera: 2001: Odyseja kosmiczna, Mechaniczna pomarańcza oraz Lśnienie - wybitne filmowe świadectwa połączenia autorskiej wizji z warsztatową perfekcją. Kubrick, który zaczynał artystyczną karierę jako fotograf, z wyrafinowaniem posługiwał się w swojej twórczości wszelkimi audiowizualnymi środkami wyrazu. W dorobku artysty znajdziemy filmy przynależne do różnych gatunków, każdy z nich naznaczony jest jednak wyrazistym stylem twórcy, czerpiącym z literatury, malarstwa, muzyki, czy filozofii. Wybrane do przeglądu filmy Kubricka są przykładami kreatywnych adaptacji tekstów Arthura C. Clarke’a ("2001: Odyseja kosmiczna"), Anthony'ego Burgessa ("Mechaniczna pomarańcza") oraz Stephena Kinga ("Lśnienie"). 

Kadr z filmu Odyseja Kosmiczna

Krzysztof Kozłowski, który dołączy do dyskusji po sobotniej projekcji filmu „Lśnienie”, to filmoznawca i teatrolog, profesor w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się estetyką i teorią filmu, historią kina amerykańskiego i niemieckiego, historią teatru europejskiego od XVI do XIX wieku, muzyką filmową, historią i teorią mediów. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji krajowych i zagranicznych, między innymi książki „Stanley Kubrick. Filmowa polifonia sztuk”. 


Program miniprzeglądu filmów Kubricka

12 sierpnia

  • 17.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"
  • 20.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

13 sierpnia

  • 18.00 – "LŚNIENIE"
    Pokaz filmu połączony ze spotkaniem z gościem - prof. Krzysztofem Kozłowskim

14 sierpnia

  • 16.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"
  • 19.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

15 sierpnia

  • 17.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"
  • 20.00 – "LŚNIENIE"

16 sierpnia

  • 17.00 – "LŚNIENIE"
  • 20.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.