9. edycja Bella Skyway Festival | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

9. edycja Bella Skyway Festival

Tytuł projektu:
9. edycja Bella Skyway Festival

Program Operacyjny:    
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 2 757 509,76 zł
Kwota dofinansowania: 899 738,83 zł
Wkład własny: 1 857 770,93 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego

Realizator:     
Toruńska Agenda Kulturalna

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
29.09.2017 r. - Uchwała Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego nr 38/1788/17 w sprawie przyznania dofinansowania projektowi „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”.

Termin realizacji:
22.08.2017 r. – 27.08.2017 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2017”.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura.

Dziewiąta edycja Bella Skyway Festival odbyła się w Toruniu w dniach 22-27 sierpnia 2017 r. Po raz kolejny artyści z całego świata zaprezentowali w przestrzeni Starego Miasta w Toruniu swoje instalacje świetlne i multimedialne.

W Festiwalu wzięło udział 20 artystów z 7 krajów, zaprezentowano 17 instalacji. W ramach 9. edycji festiwalu można było zobaczyć m.in. następujące projekty autorskie:
1.    „Water Concept Factory” - spektakularny projekt jednego z najlepszych reżyserów światła w Europie, Bogumiła Palewicza, artysty od kilku lat współpracującego z festiwalem, który wykorzystuje technologię projekcji na kurtynie wodnej.
2.    „Płomienie życia” – projekt podopiecznych Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
3.     „Cosmic Flow” – projekt węgierskiej grupy Limelight, mapping na budynku Collegium Maximum UMK, wykorzystywał architektoniczne cechy fasady.
4.    „Urban poetry” – projekt portugalskiej grupy Ocubo, mapping 3D zrealizowany w technologii widzenia stereoskopowego.
5.    „Organum” – projekt Steve’a Nasha instalacja video-mappingowa z muzyką na żywo, pokazem świateł oraz systemem Surround ®.
6.    „Renaissance Palace” – instalacja włoskiej grupy MarianoLight - gigantyczny portal wykonany z tysięcy światełek.
7.    „Moonflower” – projekt Lee Yun Qin, artystki z Singapuru, instalacja wykorzystująca energię słoneczną.

W czasie festiwalu odbyło się także międzynarodowe spotkanie dyrektorów festiwali światła z całej Europy i Ameryki Północnej – Ilo (International Light Festival Organisation).

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności kultury,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu,
- promocja Dziedzictwa kulturowego i budowa marki kulturalnej Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
- prezentacja nowatorskich i innowacyjnych form najnowszych osiągnięć współczesnej sztuki światła - dynamicznej dziedziny sztuk wizualnych w plenerach toruńskiej starówki w ścisłym nawiązaniu do inspiracji tematyką naukową i funkcjonowaniem kosmosu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Agenda Kulturalna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.