To już pewne – pojedziemy tramwajem na JAR | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

To już pewne – pojedziemy tramwajem na JAR

Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 03 sierpnia 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Dziś, 3 sierpnia 2017 roku, w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie, prezydent Michał Zaleski podpisał umowę o dofinansowanie inwestycji w transport publiczny.

Oprócz Torunia unijne dofinansowanie otrzymały projekty transportowe w następujących miastach: Bydgoszczy, Krakowie, Tychach, Zielonej Górze, Poznaniu, Gdyni i Stargardzie. Razem podpisano 10 umów.

Uroczyste podpisanie umów odbyło się w samo południe w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik.

- Za chwilę podpiszemy umowy na inwestycje, których koszt wynosi łącznie ponad 1,5 miliarda złotych, do których dofinansowanie wyniesie 858 milionów złotych. Dziewięć z tych projektów dotyczy transportu miejskiego, a jeden projekt – transportu drogowego. Transport miejski jest trzecim co do wielkości pod względem przyznawanego wsparcia – po transporcie drogowym i kolejowym. Łącznie z dziś podpisanymi umowami, realizujemy aktualnie 24 projekty z obszaru właśnie transportu miejskiego, a czekają już następne. Wiemy, że polskie miasta są bardzo zainteresowane poprawą transportu miejskiego. To dzięki niemu poprawia się jakość życia mieszkańców, a przede wszystkim wspomagany jest rozwój gospodarczy miast - powiedział na wstępie sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jako pierwsza została podpisana umowa „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT City II”, której beneficjentem jest Gmina Miasta Toruń. Podpisali ją: Przemysław Gorgol - p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia.

- W roku 2017 wykorzystaliśmy już połowę budżetu przeznaczonego na ten rok na projekty w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Mogę już powiedzieć, że we wrześniu podpiszemy kolejne umowy na dofinansowanie projektów z obszaru transportu drogowego, za to w czwartym kwartale tego roku – kolejnych projektów z obszaru transportu miejskiego. Na pewno dużo będzie się działopoinformował Przemysław Gorgol , p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Przypomnijmy: spośród 16 województw, najwyższe dofinansowanie otrzymało województwo kujawsko-pomorskie, a w nim Toruń. Całkowita wartość projektu pn. „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – Bit-City II” wynosi 400 mln złotych, a otrzymane dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to ponad 195 mln złotych (61% do wartości kwalifikowanej). Projekt Bit-City II zawiera osiem zadań, dzięki którym zostanie usprawniony transport publiczny w Toruniu. Głównym jego punktem jest budowa linii tramwajowej na nowe Osiedle JAR. Oprócz tego zakłada modernizację czterech torowisk wraz z siecią trakcyjną oraz zakup pięciu składów tramwajowych, pojazdu technicznego i 20 niskoemisyjnych autobusów (hybrydowych lub elektrycznych).

Projekt pn.: „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT - City II"

Najczęściej czytane aktualności

  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły
    Miasto
    Grupa Inicjatywna Kaszczorzacy zaprasza na inicjatywę lokalną pod tytułem „Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły”. W ramach wydarzenia odbędzie się wycieczka rowerowa z przewodnikiem drogą wzdłuż Drwęcy.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • 8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • 13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • 20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.