Bezpłatne warsztaty ekologiczne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Bezpłatne warsztaty ekologiczne

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 września 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Niewielki staw wśród roślinności ogrodowej

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczęło rekrutację na bezpłatne warsztaty ekologiczne. Uczniowie szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego dowiedzą się m.in. o roli zieleni w miastach oraz o zanieczyszczeniach wód płynących.

Zajęcia są realizowane w ramach projektu "Czysta woda w zielonym Toruniu", finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Warsztaty są dedykowane uczniom klas 1-3 i 4-8 szkół podstawowych.

- Młodszych uczestników zapraszamy na zajęcia poświęcone zieleni w miastach. Opowiemy o tym jak są one niezwykle ważnych elementem otaczającej nas przestrzeni - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - W czasie zajęć uczniowie określą rolę zieleni w miastach, dowiedzą się jak wpływa na życie człowieka. Poznają zależności między miejską roślinnością a naszym komfortem psychicznym i fizycznym - dodaje. 

Starsi uczniowe wezmą udział w warsztatach "Czy warto oczyszczać wodę?". Na przykładzie Strugi Toruńskiej płynącej przed budynkiem Młyna Wiedzy uczniowie zapoznają się z rodzajami zanieczyszczeń, jakie trafiają do rzek czy zagrożeniem, jakie niesie ze sobą wzburzenie mułu rzecznego. Nauczą się oceniać czystość wody na podstawie prostych parametrów fizyko-chemicznych. Dokonają obserwacji bioróżnorodności mikroorganizmów wody płynącej i osadu czynnego pochodzącego z oczyszczalni ścieków oraz zapoznają się z fundamentami jej działania i procesami, jakie w niej zachodzą. 

Zajęcia będą odbywały się stacjonarnie (w wybrane poniedziałki września w godz. 9:00-10:30 i 11:30-13:00) w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Władysława Łokietka 5, MW1). Ze względu na założenia projektu - uczestnicy zajęć będą realizowali działania w terenie, dlatego uczestnicy powinni mieć zapewnione ubrania dostosowane do panujących warunków atmosferycznych w dniu warsztatów.

W pojedynczym warsztacie może wziąć udział maksymalnie 30 uczestników plus opiekunowie. Liczba miejsc jest ograniczona, a rejestracja jest prowadzona poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacji w sprawie zajęć udziela Paulina Ładyńska z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: tel. 56 690 49 90 wew. 513/e-mail: p.ladynska@centrumnowoczesnosci.org.pl.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...