Zobaczymy, co robią pszczoły | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zobaczymy, co robią pszczoły

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 sierpnia 2022
Autor: Filip Tomasik
Na zdjęciu: łąka kwietna przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Już we wrześniu działalność rozpocznie Miejska Pasieka Pokazowa. W ramach projektu będzie można wziąć udział w pokazach edukacyjnych, zajrzeć do ula i zobaczyć z bliska pracę pszczelarza.

Pszczoły to najlepsze przyjaciółki człowieka. 75% roślin spożywanych przez ludzi potrzebuje zapylenia, a w tym temacie pszczoły są niezastąpione. Spośród wszystkich zapylaczy, tylko pszczoła miodna zachowuje wierność kwiatową i żyje w dużych koloniach, co sprawia, że jest niebywale skuteczna.

Zniknięcie owadów zapylających oznaczałoby katastrofę ekologiczną i załamanie na rynku produkcji żywności. Dlatego niezwykłe ważnym zadaniem jest prowadzenie kampanii uświadamiającej rolę pszczół w Polsce i na świecie.

W tym celu realizowany jest projekt pn. Miejska Pasieka Pokazowa wybrany przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego Torunia.

Pasieka powstanie na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu przy ul. Batorego 43/49. Projekt ma pokazać, że miasto ze względu na bioróżnorodność jest przyjaznym obszarem dla pszczół. Dodatkowym atutem jest brak monokultur i pestycydów charakterystycznych dla obszarów wiejskich.
W Miejskiej Pasiece Pokazowej będzie możliwość podglądania pracy pszczelarza w trakcie przeglądów rodzin pszczelich, ich leczenia jak i miodobrania. Projekt zakłada zorganizowanie 4 otwartych edukacyjnych pokazów dla dzieci z opowieściami o życiu rodziny pszczelej. Pracę pszczół będzie można również obserwować w ulu pokazowym wyposażonym w specjalną przeszkloną ściankę.

Pokazy pszczele planowane są na wrzesień, więcej informacji już wkrótce.

fot. Marcin Centkowski/Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.