Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia

Miasto, MZK
Data publikacji: 06 grudnia 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia

W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Jest już tradycją, że co roku 6 grudnia w Toruniu na trasę wyjeżdża świąteczny tramwaj. Tym razem inauguracyjny kurs odbył się od pętli Olimpijska do Heweliusza, czyli linią nr 6 po otwartej trzy miesiące temu trasie tramwajowej łączącej centrum z północą Torunia.

- Tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji już od wielu lat w Mikołajki wyjeżdża na trasę przyozdobiony, z kolędowaniem w wykonaniu dzieci z „Domu harcerza”. To sprawia, że jest nam radośnie. To taki radosny moment wzajemnego obdarowywania się upominkami, uśmiechami. W tym roku mamy wyjątkową okazję, bo świąteczny tramwaj pojedzie po raz pierwszy nową trasą na północ Torunia. Z tego, ilu jest z nami pasażerów wynika, że ta trasa była bardzo potrzebna – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jak zwykle wieziemy pasażerom najlepsze życzenia, a przy okazji częstujemy także naszymi krówkami MZK i drobnymi upominkami, które przydadzą się chyba każdemu: odblaskami i długopisami  dodaje prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Dziś jeździmy na linii nr 6, a w następne dni nasz odświętny pojazd będzie można spotkać na linii nr 1, 3 i 4

Podczas pierwszego przejazdu w świątecznym tramwaju nie zabrakło słodkości i drobnych upominków. Rozdawał je pasażerom prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki, jego zastępca Piotr Rama i śnieżynki z MZK. W koszykach znalazły się m.in. wyprodukowane specjalnie na tę okazję krówki, długopisy, ołówki, odblaski i gwiazdki z życzeniami. Podróż umilały dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”, które śpiewały kolędy i świąteczne piosenki.


Świąteczne motywy pojawiły się również na węźle przesiadkowym na al. Solidarności i na al. św. Jana Pawła II.

- Cieszymy się, że świąteczny tramwaj ruszył i że właśnie po nowej linii, bo dzięki temu wsiedliśmy niedaleko mojego mieszkania na Gołębiej, a wysiedliśmy praktycznie naprzeciwko mieszkania córki przy ul. Hubego – mówi pani Irena, która na mikołajkową przejażdżkę wybrała się z dwojgiem wnucząt. – Ta linia w ogóle jest dla mnie idealna, bo opiekuję się wnukami i teraz mam do nich bezpośredni dojazd.

- My co roku jedziemy pierwszym kursem, a potem też tak staramy się planować podróż, żeby trafić na świąteczny tramwaj – dodaje mama 12-letniego Patryka, wielkiego miłośnika komunikacji miejskiej. – A z nowych linii korzystamy na bieżąco, bo jeździmy nimi z naszego osiedla do pracy. Mieszkamy niedaleko nowej pętli, ja pracuję na starówce, a mąż za mostem, więc jest nam teraz bardzo wygodnie.

- Co roku staram się jechać tym tramwajem i jak zwykle jestem wzruszony. Żona nie żyje, dzieci nie mieliśmy, nie mam blisko rodziny, więc święta to dla mnie czas samotny. A tu jest tak wesoło. Mam chociaż trochę tego świątecznego nastroju – cieszy się starszy pan.

Świąteczny swing będzie kursował jako zwykły tramwaj rozkładowy w sieci komunikacji miejskiej od 6 grudnia 2023 do 6 stycznia 2024 roku.


6 grudnia, po inauguracyjnym przejeździe, będzie można go spotkać na linii nr 6.

Godziny odjazdów z pętli:

 • OLIMPIJSKA: 14:21 16:01 18:07 20:22 21:55
 • HEWELIUSZA: 15:07 16:47 18:50 21:05 22:35

Następnie będzie kursował:

7 – 10 grudnia – na trasie linii nr 3

11 - 17 grudnia - na trasie linii nr 1

18 – 24 grudnia – na trasie linii nr 4

25 – 31 grudnia – na trasie linii nr 3

1 – 6 stycznia – na trasie linii nr 1

Rozkłady jazdy na stronie www.mzk-torun.pl

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.