W 160-lecie Muzeum Okręgowego w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W 160-lecie Muzeum Okręgowego w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Wiceprezydent Paweł Gulewski przekazuje list gratulacyjny Aleksandrze Mierzejewskiej

Uroczyste seminarium naukowe poświęcone historii Torunia uczciło 24 listopada 2021 r. jubileusz 160-lecia Muzeum Okręgowego w Toruniu.

"Miasto królewskie: trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia 1454-1793" – jubileuszowe seminarium pod takim tytułem zgromadziło w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego liczne grono pracowników muzeum oraz przyjaciół i miłośników tej zasłużonej placówki. Samorząd miejski reprezentował zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

- Na ręce pani dyrektor Aleksandry Mierzejewskiej, byłych i obecnych pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz sprawdzonych przyjaciół tej toruńskiej placówki przekazuję słowa uznania i gratulacji z okazji jej 160-lecia działalności. Także te szacowne mury ratuszowe przechowują cały splendor historii i kultury Torunia, oznaczonego w pewnym momencie dziejów statusem królewskim. Dziękuję za to, że Państwa zespół dba o to dziedzictwo. Dla nas, torunianek i torunian, jest ono powodem do wielkiej dumy, a dla gości naszego miasta przedmiotem zachwytumówił wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski.

Powstałe w 1861 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu należy do najstarszych i największych instytucji muzealnych działających w Polsce nieprzerwanie do dziś. Placówka nie tylko przechowuje i udostępnia swe zbiory, ale jest także instytucją badawczą, naukową i kulturalną, prowadzącą szeroką działalność wystawienniczą w kraju i za granicą. Muzeum posiada 7 oddziałów: Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia (w Domu Eskenów), Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu (w Kamienicy pod Gwiazdą), Ratusz Staromiejski (siedziba główna) oraz najnowszy - Muzeum Twierdzy Toruń, prezentujące w oryginalnych obiektach fortecznych kolekcję związaną z dziejami toruńskich fortyfikacji. Niedawno oddział ten zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Zabytek Zadbany.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu znajdują się arcydzieła sztuki gotyckiej (rzeźba, malarstwo, rzemiosło), wybitne obrazy polskiego malarstwa (m.in. artystów takich jak: Julian Fałat, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Jan Matejko, Andrzej Wróblewski, Zdzisław Beksiński, Tadeusz Kantor czy Stanisław Ignacy Witkiewicz), rzadkie eksponaty z dalekiej Azji, pamiątki z egzotycznych podróży Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, legendarne kopernikana, unikatowe znaleziska archeologiczne czy wreszcie słynne dla Torunia formy piernikarskie i wszystko, co jest związane z wypiekiem pierników.

Muzeum co roku organizuje wiele imprez kulturalnych: wystawy, warsztaty, Noce Muzealne i  oprowadzania po wystawach, międzynarodowe konkursy dla dzieci i młodzieży, wykłady oraz spotkania ze znanymi osobistościami. Ponadto posiada bogatą ofertę wydawniczą – publikuje fachowe opracowania, albumy, katalogi oraz książki popularnonaukowe.

"160 lat to naprawdę dostojny wiek! Jesteśmy o tym przekonani także w prastarym Toruniu, którego gotycki detal architektoniczny i niezmieniony od stuleci układ urbanistyczny Starówki budzą zachwyt torunian i ich gości. Dlatego celebrujemy jubileusz 160-lecia  działalności Muzeum Okręgowe w Toruniu pewni tego, że upływ czasu i nawarstwianie się kolejnych dekad potwierdzają jedynie wysoką rangę tej placówki"napisał w liście gratulacyjnym do pracowników muzeum prezydent Torunia Michał Zaleski.

Goście seminarium usłyszeli tego dnia prelekcje znamienitych badaczy dziejów Torunia. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska i dr Iwona Markowska przybliżyły zebranym historię placówki, prof. Krzysztof Mikulski mówił o społeczeństwie Torunia w XVI-XVIII w., dr hab. Piotr Birecki o wpływie sztuki na kształtowanie się wczesnonowożytnego Torunia, a dr hab. Jacek Tylicki o historii malarstwa w nowożytnym Toruniu.

Zdjęcia: Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.