W 160-lecie Muzeum Okręgowego w Toruniu | www.torun.pl

W 160-lecie Muzeum Okręgowego w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Wiceprezydent Paweł Gulewski przekazuje list gratulacyjny Aleksandrze Mierzejewskiej

Uroczyste seminarium naukowe poświęcone historii Torunia uczciło 24 listopada 2021 r. jubileusz 160-lecia Muzeum Okręgowego w Toruniu.

"Miasto królewskie: trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia 1454-1793" – jubileuszowe seminarium pod takim tytułem zgromadziło w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego liczne grono pracowników muzeum oraz przyjaciół i miłośników tej zasłużonej placówki. Samorząd miejski reprezentował zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

- Na ręce pani dyrektor Aleksandry Mierzejewskiej, byłych i obecnych pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz sprawdzonych przyjaciół tej toruńskiej placówki przekazuję słowa uznania i gratulacji z okazji jej 160-lecia działalności. Także te szacowne mury ratuszowe przechowują cały splendor historii i kultury Torunia, oznaczonego w pewnym momencie dziejów statusem królewskim. Dziękuję za to, że Państwa zespół dba o to dziedzictwo. Dla nas, torunianek i torunian, jest ono powodem do wielkiej dumy, a dla gości naszego miasta przedmiotem zachwytumówił wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski.

Powstałe w 1861 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu należy do najstarszych i największych instytucji muzealnych działających w Polsce nieprzerwanie do dziś. Placówka nie tylko przechowuje i udostępnia swe zbiory, ale jest także instytucją badawczą, naukową i kulturalną, prowadzącą szeroką działalność wystawienniczą w kraju i za granicą. Muzeum posiada 7 oddziałów: Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia (w Domu Eskenów), Muzeum Toruńskiego Piernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu (w Kamienicy pod Gwiazdą), Ratusz Staromiejski (siedziba główna) oraz najnowszy - Muzeum Twierdzy Toruń, prezentujące w oryginalnych obiektach fortecznych kolekcję związaną z dziejami toruńskich fortyfikacji. Niedawno oddział ten zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Zabytek Zadbany.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu znajdują się arcydzieła sztuki gotyckiej (rzeźba, malarstwo, rzemiosło), wybitne obrazy polskiego malarstwa (m.in. artystów takich jak: Julian Fałat, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Jan Matejko, Andrzej Wróblewski, Zdzisław Beksiński, Tadeusz Kantor czy Stanisław Ignacy Witkiewicz), rzadkie eksponaty z dalekiej Azji, pamiątki z egzotycznych podróży Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, legendarne kopernikana, unikatowe znaleziska archeologiczne czy wreszcie słynne dla Torunia formy piernikarskie i wszystko, co jest związane z wypiekiem pierników.

Muzeum co roku organizuje wiele imprez kulturalnych: wystawy, warsztaty, Noce Muzealne i  oprowadzania po wystawach, międzynarodowe konkursy dla dzieci i młodzieży, wykłady oraz spotkania ze znanymi osobistościami. Ponadto posiada bogatą ofertę wydawniczą – publikuje fachowe opracowania, albumy, katalogi oraz książki popularnonaukowe.

"160 lat to naprawdę dostojny wiek! Jesteśmy o tym przekonani także w prastarym Toruniu, którego gotycki detal architektoniczny i niezmieniony od stuleci układ urbanistyczny Starówki budzą zachwyt torunian i ich gości. Dlatego celebrujemy jubileusz 160-lecia  działalności Muzeum Okręgowe w Toruniu pewni tego, że upływ czasu i nawarstwianie się kolejnych dekad potwierdzają jedynie wysoką rangę tej placówki"napisał w liście gratulacyjnym do pracowników muzeum prezydent Torunia Michał Zaleski.

Goście seminarium usłyszeli tego dnia prelekcje znamienitych badaczy dziejów Torunia. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska i dr Iwona Markowska przybliżyły zebranym historię placówki, prof. Krzysztof Mikulski mówił o społeczeństwie Torunia w XVI-XVIII w., dr hab. Piotr Birecki o wpływie sztuki na kształtowanie się wczesnonowożytnego Torunia, a dr hab. Jacek Tylicki o historii malarstwa w nowożytnym Toruniu.

Zdjęcia: Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.