Światełko do nieba rozbłysło w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Światełko do nieba rozbłysło w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 29 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyło laserowe „Światełko do nieba z Mikołajem Kopernikiem”.

Celem 31. finału była walka z sepsą - zakup sprzętu, który ułatwi jak najszybszą diagnostykę. Oprócz laserowego pokazu, w dniach 28-29 stycznia 2023 r. głównymi punktami tegorocznego WOŚP w Toruniu były: Wielkie Wiosłowanie, bicie rekordu Polski w liczbie osób jedzących pierniki katarzynki oraz Wielka Ściskawa. We wszystkich tych konkurencjach Toruń wypadł znakomicie. Ponadto na scenie wystąpiły m.in. zespoły Manchester i Bulwar, a także odbyły się licytacje sztabów.

Przed Światełkiem do nieba, prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował trzem toruńskim sztabom WOŚP, ponad 750 wolontariuszkom i wolontariuszom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - 940 osób pobiło rekord w jedzeniu pierników. Zrobiliśmy to, mamy ten rekord. Chwilę potem była Ściskawa - znowu prawie 500 osób. Mówię o tym po to, aby pokazać jak torunianki i torunianie chcą uczestniczyć w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ale ten największy wspaniały rekord dopiero przed nami. To rekord darów serc. Serc, które spowodowały, że wkładaliśmy do puszek. Każdy tyle ile mógł, ale zawsze z wielkiego bijącego serca i przeświadczenia, że trzeba poprawiać warunki leczenia w polskich szpitalach, w miejscach, gdzie przebywają ludzie chorzy na sepsę. Dziękujemy Jurkowi Owsiakowi za to jego piękne dzieło, za te 31 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To orkiestra, która pokazuje, jak fantastycznie, jak wyjątkowo chcemy i potrafimy także tutaj - w Toruniu być ofiarnymi i oddanymi, bo lubimy pomagać innym - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruński WOŚP to trzy sztaby. Sztab główny nr 6401 tworzy Chorągiew Kujawsko-Pomorska Hufiec ZHP Toruń im. Mikołaja Kopernika, który organizuje wydarzenia na Rynku Staromiejskim. Szefem sztabu jest Artur Majerowski, skarbnik Hufca. W III Liceum Ogólnokształcącym im. Samuela Bogumiła Lindego przy ul. Raszei 1 Na Skarpie funkcjonuje sztab nr 494, który prowadzi Radosław Boroch. Za najmniejszy sztab - o nr 6732 odpowiada Szkoła Podstawowa nr 1 im. Uczestników Strajku Szkolnego w Toruniu przy ul. Wielkie Garbary 9 na toruńskiej starówce. Jego szefem został Bartosz Błażejewski, syn zmarłej Anity Nowak, która kierowała sztabem w ubiegłych latach.

Laserowy pokaz odbył się ok. godz. 20.00. Lasery zastępują tradycyjne sztuczne ognie. Po kilkunastominutowym pokazie wznowiono koncerty i licytacje. W tej chwili trwa intensywne liczenie zebranych pieniędzy. Na godzinę 20:00 łącznie z trzech sztabów odnotowano kwotę ok. 650 tys. zł, w tym w toruńskim sztabie głównym - 250 tys. zł, w SP nr 1 - 132 tys. zł, a w LO im. Lindego - 244 tys. zł.

Zdj. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
 • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
  Miasto
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
  Miasto, Sport
  25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
  Miasto
  Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
 • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
  Miasto
  Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
 • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
 • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
 • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
 • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
 • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
 • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.