Sezon na starówkę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sezon na starówkę

Eko, Miasto
Data publikacji: 21 kwietnia 2023

Sezon turystyczny 2023 powoli się rozkręca. Na starówce pojawiły się pierwsze ogródki gastronomiczne i parklety, w maju wznowi działanie fontanna Cosmopolis.

Od 15 marca do 15 listopada trwa letni sezon dla ogródków i stoisk na starówce. W ubiegłym, 2022 roku na terenie zespołu staromiejskiego funkcjonowały 104 ogródki gastronomiczne. To pokazuje, jakim zagłębiem gastronomicznym jest w Toruniu starówka. Ponadto działały 33 stoiska, w tym z pamiątkami, kwiatami i warzywami. W tym roku spodziewamy się podobnej liczby wnioskodawców. Trwa gorący okres podpisywania umów i odbierania ogródków w terenie. Istotne jest to, że muszą być one zgodne z wytycznymi estetycznymi, czyli m.in. być lekkiej konstrukcji, wykonanej z naturalnych surowców, nie mogą zasłaniać widoku na kamienicę, przed którą stoją. Elementem obowiązkowym jest również naturalna zieleń oraz przystosowanie ogródka do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami.

Przestrzeń pod kontrolą

Przez cały rok Biuro Toruńskiego Centrum Miasta monitoruje stan infrastruktury na starówce. W sezonie turystycznym te działania mają zwiększoną częstotliwość. Sprawdzany jest nie tylko stan nawierzchni, ale również miejsca rekreacji, zieleni, oznakowanie poziome i pionowe ulic. Od marca do listopada pracownicy urzędu monitorują także przestrzeganie zasad dotyczących organizacji infrastruktury sezonowej (ogródków i stoisk) i ich zgodność z wytycznymi konserwatorskimi.  – Zasady są dla wszystkich przedsiębiorców jednakowe i jeśli ktoś ich nie przestrzega, to musi się liczyć z karą finansowąmówi Aleksandra Iżycka, dyrektor BTCM.

Moje podwórko zadbane

Program "Moje Podwórko" realizowany jest w naszym mieście od 2015 r. To okazja do poprawy funkcjonalności oraz podniesienia estetyki podwórek i dziedzińców znajdujących się przy kamienicach mieszkalnych. Mimo pilnej potrzeby przeprowadzenia takich prac, właściciele terenów często nie są w stanie samodzielnie sfinansować robót. Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, Gmina Miasta Toruń od wielu lat realizuje program "Moje Podwórko", wspomagając ich dotacjami na ten cel.

W tym roku nabór wniosków do programu trwał od 2 stycznia do 31 marca. O wsparcie z tego programu mogą się ubiegać zarówno wspólnoty mieszkaniowe, jak i właściciele terenu przy nieruchomości położonej na obszarze rewitalizacji, w granice którego wchodzą Bydgoskie Przedmieście, Stare Miasto i Podgórz. Dotacje można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni. Jeśli wszystkie fundusze nie zostaną rozdzielone, ogłoszony będzie nabór dodatkowy. A kolejny pełny nabór już za rok. Warto spróbować!

Odpocząć wśród gotyku

W 2022 r. Biuro Toruńskiego Centrum Miasta wprowadziło mikrozieleń przed wejściem do swojej siedziby przy ul. Podmurnej. Pomysł będzie kontynuowany również w 2023 r. W ten sposób miasto chce świecić przykładem i pokazać, jak w prosty i efektowny sposób zmienić mało estetyczny śródmiejski teren. Pasaż między urzędem a hotelem Polonia, dotychczas postrzegany jako miejsce funkcjonowania podziemnych pojemników na odpady oraz licznie odwiedzanego bankomatu, obecnie stał się popularnym przystankiem na drodze pieszych korzystających z wizyty w urzędzie czy z bankomatu. W cieniu pod drzewem można usiąść na parklecie, przypiąć rower do stojaka i odpocząć. Wokół pojawiły się liczne nasadzenia, zarówno pod drzewami, jak i pod ścianami budynków.

- Zabieg, jaki wykonaliśmy na niewielkim wycinku Podmurnej, można porównać do niwelowania efektu zbitych okienmówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, pod którego oknami powstało mini podwórko. – Liczymy na to, że podniesienie estetyki tego miejsca spowoduje zmniejszenie drobnych aktów wandalizmu i zniszczeń, jakie miały wcześniej miejsce wokół śmietników i niedaleko popularnej piekarni. Całość jest dozorowana przez monitoring miejski – kamerę umieszczoną na ścianie budynku urzędu.
Mikrozieleń w mieście wymieniana jest jako podstawowy element mający wpływ m.in. na łagodzenie temperatury czy prawidłowe gospodarowanie wodami opadowymi, nawet na obszarach tak silnie zurbanizowanych, jak toruńska starówka. Podmurna to przykład, jak niewielkim nakładem finansowym można zmienić odbiór miejsca. - Podobne działanie planujemy w 2023 r. na odcinku ul. Chełmińskiej od Franciszkańskiej do Szewskiej. Wprowadzimy tam zieleń, parklety i to razem z ogródkami gastronomicznymi zwiększy atrakcyjność dla przechodniów i zachęci do zatrzymania się w tej przestrzeni – dodaje Iżycka.

Nowe miejsca zieleni

Od listopada 2022 mamy w Toruniu nowe lipy na Rynku Nowomiejskim, posadzone w ramach budżetu obywatelskiego. Planowana jest również mikrozieleń w donicach, m.in. pod tablicami pamiątkowymi w różnych miejscach na starówce, żeby zainteresować przechodniów i zachęcić do zapoznania się z treścią miejsc upamiętniających znane osoby czy wydarzenia. W 11 lokalizacjach pojawią się parklety, czyli ławki z zielenią. Wszystko po to, żeby mieszkańcy i turyści mieli gdzie usiąść i napawać się widokiem zabytkowego centrum. Nowe zielone oblicze zyskają m.in.: fosa południowa ruin zamku krzyżackiego, kamienny ogród przy Podmurnej, wokół starówki  pojawią się rabaty bylinowe, a w ciągach ulic staromiejskich nowe nasadzenia m.in. ul. Fosa Staromiejska czy pl. Rapackiego.

Kultura w staromiejskich witrynach

Od 2018 r., w celu poprawy estetyki i uatrakcyjnienia przestrzeni zespołu staromiejskiego, w witrynach niewynajętych lub remontowanych lokali użytkowych na głównych ulicach toruńskiej starówki można wyeksponować stare zdjęcia  Torunia. Wystarczy wyrazić zgodę, a magistrat sfinansuje wystawę.

Projekt "Sztuka w przestrzeni zespołu staromiejskiego" jest jednym z ponad 60 zadań "Programu działań społeczno-gospodarczych na rzecz zespołu staromiejskiego Torunia". Od początku 2023 r. Biuro Toruńskiego Centrum Miasta rozpoczęło wdrażanie projektu polegającego na ekspozycji wielkoformatowych wydruków zdjęć starego Torunia w witrynach niewynajętych lokali użytkowych, zlokalizowanych na głównych ulicach toruńskiej starówki. Dzięki współpracy z prywatnymi właścicielami kamienic w witrynach sklepów prezentowane są treści niekomercyjne. Jednym z ciekawszych przykładów jest tu witryna sklepu sieci Żabka przy ul. Szerokiej 13/15, zamienionego w plenerową galerię sztuki. Eksponowane są tam plakaty związane z aktualnymi wystawami w Centrum Sztuki Współczesnej.

Program MOJA STARÓWK@

Zachętą do robienia zakupów i spędzania wolnego czasu na starówce jest funkcjonujący od 2017 r. program lojalnościowy Moja starówk@. To wspólne przedsięwzięcie staromiejskich przedsiębiorców i Gminy Miasta Toruń, koordynowane przez BTCM. Każdy posiadacz karty może otrzymać rabaty na zakupy i usługi na toruńskiej starówce. Wśród partnerów programu są m.in.: sklepy odzieżowe, obuwnicze, optometrie, restauracje, kluby, kawiarnie, księgarnie. Lista partnerów to obecnie około 90 podmiotów. Wszystkich nowych przedsiębiorców na starówce zachęcamy do przystąpienia do programu.

Bezpłatną kartę Moja Starówk@ można pobrać ze strony i korzystać z niej za pośrednictwem aplikacji STOCARD. Wysokość rabatu została indywidualnie ustalona przez każdego z partnerów programu i może się różnić w poszczególnych punktach partnerskich.

Bezpieczniej w centrum

Rok 2023 będzie kolejnym, w którym miasto Toruń opłaci dodatkowe patrole policyjne, strzegące bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. W ramach przekazanej kwoty 695 tys. zł  możliwe będzie zorganizowanie około 2316 dodatkowych służb. W zakresie swoich zadań Policja współpracuje ściśle z toruńską Strażą Miejską. Przykłady wspólnych działań to zabezpieczanie imprez o charakterze masowym czy "Bezpieczna Strefa Turystyczna" w wysokim sezonie turystycznym. Obszarem ścisłej współpracy Policji i Straży Miejskiej jest monitoring miejski. Pierwsze kamery w naszym mieście pojawiły się w 2000 r. i zostały zainstalowane na obszarze toruńskiej starówki - na budynkach przy ul. Szeroka 43 oraz Rynku Nowomiejskim 18. Kamery te obsługiwane były przez dyżurnego z Komisariatu Policji przy ul. Wały gen. Sikorskiego 12 w Toruniu. Obecnie pracę służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście wspierają już łącznie 544 kamery, z czego 115 na terenie zespołu staromiejskiego.

Co istotne, nadal obowiązuje zawarte w 2017 r. trójstronne porozumienie podpisane między Gminą Miasta Toruń, Policją a przedsiębiorcami ze starówki, w której strony zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na terenie Zespołu Staromiejskiego Torunia. W ramach tego projektu prowadzone były specjalne szkolenia dla pracowników i właścicieli klubów nocnych, restauracji i sklepów z alkoholem na temat odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia, m.in. zgłaszania przebywania osób zachowujących się w sposób podejrzany czy agresywny oraz zdarzeń z terenu starówki, a także potrzeby skierowania dodatkowego patrolu w wybrany rejon. Właściciele zobowiązani są także do umieszczenia w widocznym miejscu numerów telefonów do Straży Miejskiej i  Policji oraz przestrzegania zasad dotyczących zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim. Deklarację tę podpisano 22 właścicieli lokali i klubów nocnych, a kolejni przedsiębiorcy mogą ją wciąż podpisać w Biurze Toruńskiego Centrum  Miasta.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.