Samorządowcy po raz drugi w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Samorządowcy po raz drugi w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Druga edycja multitematycznej konferencji Czas na regiON - podobnie jak pierwsza - odbywa się w Toruniu. Do Hotelu Copernicus przybyło 200 samorządowców z całej Polski, którzy biorą udział w 20 panelach tematycznych z 60 ekspertami. - Bardzo dziękuję, że jesteście w naszym mieście. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, akcentujemy naszą samorządową powinność, bo bycie radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą, marszałkiem to jest powinność, to jest wykonywanie często ciężkiej pracy - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W przededniu święta samorządu terytorialnego, w Hotelu Copernicus odbywa się II edycja konferencji Czas na regiON. Podczas dwóch dni konferencji (24-25 maja 2023 r.) przewidziano 20 paneli tematycznych, w których udział bierze ponad 60 ekspertów i 200 zarejestrowanych uczestników z całej Polski. Na wydarzenie przybyli samorządowcy, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji, organizacji, spółek samorządowych oraz pracownicy administracji publicznej. Wśród gości są m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, iż w Toruniu urodził się 550 lat temu Mikołaj Kopernik. Stąd są Jego korzenie. Pamiętali o tym także organizatorzy konferencji i zorganizowali ją w Hotelu Copernicus. Ten hotel powstał jako potwierdzenie pewnej regionalności, ponieważ został zbudowany przez inwestora z naszego zaprzyjaźnionego miasta – Bydgoszczy. Bardzo dziękuję, że jesteście w naszym mieście. Proszę, abyście znaleźli chwilę czasu na to, aby także spojrzeć chociaż na najbliższe otoczenie, czyli Zespół Staromiejski Torunia wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, z wartymi odwiedzenia miejscami dla turystek i turystów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podkreślił też, że sednem konferencji są panele dyskusyjne, pogrupowane w trzy ścieżki tematyczne, a więc społeczeństwo i jakość życia, gospodarka oraz dialog i promocja. - Pamiętajmy, że tylko dialog – samorządowców z mieszkankami i mieszkańcami województwa, powiatu, miasta, gminy – ułatwi nam wspólną zsynchronizowaną pracę na rzecz miasta - dodał Michał Zaleski. Włodarz miasta przypomniał o tym, iż 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Akcentujemy tym samym naszą samorządową powinność, bo być radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą, marszałkiem to jest powinność, to jest wykonywanie często ciężkiej pracy. W trakcie tej konferencji można liczyć na ożywione dyskusje, na to iż nawzajem lepiej się poznamy.

Prezydent zapewnił, że Toruń jest gotowy do współorganizacji kolejnego spotkania "tych, którzy w sprawach samorządu wiedzą najwięcej i którzy dobrze służą mieszkankom i mieszkańcom miast, miejscowości, powiatów i regionów, które zamieszkują". Jednocześnie życzył udanej konferencji i dobrego pobytu w mieście Mikołaja Kopernika.

Czas na Region to jedyna w kraju konferencja multitematyczna o zasięgu ogólnopolskim skierowana do samorządowców organizowana na Kujawach i Pomorzu. Organizatorem konferencji jest Polska Press Grupa – największa grupa medialna w Polsce, wydawca 20 dzienników regionalnych, właściciel 23 serwisów regionalnych, lider na rynku prasy lokalnej, wydawca m. in. Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego.

Jak podkreślił organizator konferencji Marcin Habel - redaktor naczelny Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego, media regionalne mają w swoim DNA współpracę z samorządami. - Dlatego po raz drugi organizujemy spotkanie, na którym samorządowcy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, a także zdobyć wiedzę, dzięki kontaktowi z ekspertami i naukowcami. Współczesny świat i współczesny rynek jest swoistym wyzwaniem dla samorządu i dla zarządzania terytorium, bo współczesny człowiek decyzje podejmuje bardzo szybko, nie ma już tylu barier, ile było dawniej. Dlatego ważne jest odpowiedzialne podejście do zarządzania. To wszystko wymaga określonej wiedzy. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi i mają coraz większe oczekiwania jeśli chodzi o standard usług i samorządowcy muszą się mierzyć z tymi trendami, znać te trendy. Dziękujemy za gościnę Panu Prezydentowi, bo Toruń drugi raz jest gospodarzem naszego spotkania - powiedział Marcin Habel.

Partnerami strategicznymi spotkania są Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasto Toruń i Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Partner Główny to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Celem konferencji jest inspirowanie samorządowców i ekspertów do dyskusji, poszukiwania odpowiedzi i nowatorskich rozwiązań na aktualne problemy, z którymi zmagają się jednostki samorządu terytorialnego, analizowanie trendów, i stworzenie swobodnej przestrzeni do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwa Rada Programowa pod kierownictwem organizatora Polska Press Grupa.

Wśród paneli tematycznych są m.in.: Współpraca miast i regionów w zwalczaniu aktualnych i kolejnych kryzysów XXI wieku, Zielona transformacja w samorządach - jak wygląda walka ze smogiem, zanieczyszczeniami i hałasem?, Formy i możliwości współpracy jednostek samorządu terytorialnego, Nowoczesne technologie komunikacyjno-informacyjne i ich wpływ na rozwój miast i wsi, Inteligentne miasta przyszłości, Zmiany demograficzne na obszarach wiejskich i w miasteczkach, Procesy rewitalizacji miast, Budżety obywatelskie - jak gminy wspierają procesy decyzyjne mieszkańców?, Transformacja energetyczna w transporcie publicznym czy "Kopernik współczesnym influencerem".

Zdj. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.