Samorządowcy po raz drugi w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Samorządowcy po raz drugi w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Druga edycja multitematycznej konferencji Czas na regiON - podobnie jak pierwsza - odbywa się w Toruniu. Do Hotelu Copernicus przybyło 200 samorządowców z całej Polski, którzy biorą udział w 20 panelach tematycznych z 60 ekspertami. - Bardzo dziękuję, że jesteście w naszym mieście. 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, akcentujemy naszą samorządową powinność, bo bycie radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą, marszałkiem to jest powinność, to jest wykonywanie często ciężkiej pracy - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W przededniu święta samorządu terytorialnego, w Hotelu Copernicus odbywa się II edycja konferencji Czas na regiON. Podczas dwóch dni konferencji (24-25 maja 2023 r.) przewidziano 20 paneli tematycznych, w których udział bierze ponad 60 ekspertów i 200 zarejestrowanych uczestników z całej Polski. Na wydarzenie przybyli samorządowcy, pracownicy jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji, organizacji, spółek samorządowych oraz pracownicy administracji publicznej. Wśród gości są m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, iż w Toruniu urodził się 550 lat temu Mikołaj Kopernik. Stąd są Jego korzenie. Pamiętali o tym także organizatorzy konferencji i zorganizowali ją w Hotelu Copernicus. Ten hotel powstał jako potwierdzenie pewnej regionalności, ponieważ został zbudowany przez inwestora z naszego zaprzyjaźnionego miasta – Bydgoszczy. Bardzo dziękuję, że jesteście w naszym mieście. Proszę, abyście znaleźli chwilę czasu na to, aby także spojrzeć chociaż na najbliższe otoczenie, czyli Zespół Staromiejski Torunia wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, z wartymi odwiedzenia miejscami dla turystek i turystów - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podkreślił też, że sednem konferencji są panele dyskusyjne, pogrupowane w trzy ścieżki tematyczne, a więc społeczeństwo i jakość życia, gospodarka oraz dialog i promocja. - Pamiętajmy, że tylko dialog – samorządowców z mieszkankami i mieszkańcami województwa, powiatu, miasta, gminy – ułatwi nam wspólną zsynchronizowaną pracę na rzecz miasta - dodał Michał Zaleski. Włodarz miasta przypomniał o tym, iż 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Akcentujemy tym samym naszą samorządową powinność, bo być radnym, wójtem, burmistrzem, prezydentem, starostą, marszałkiem to jest powinność, to jest wykonywanie często ciężkiej pracy. W trakcie tej konferencji można liczyć na ożywione dyskusje, na to iż nawzajem lepiej się poznamy.

Prezydent zapewnił, że Toruń jest gotowy do współorganizacji kolejnego spotkania "tych, którzy w sprawach samorządu wiedzą najwięcej i którzy dobrze służą mieszkankom i mieszkańcom miast, miejscowości, powiatów i regionów, które zamieszkują". Jednocześnie życzył udanej konferencji i dobrego pobytu w mieście Mikołaja Kopernika.

Czas na Region to jedyna w kraju konferencja multitematyczna o zasięgu ogólnopolskim skierowana do samorządowców organizowana na Kujawach i Pomorzu. Organizatorem konferencji jest Polska Press Grupa – największa grupa medialna w Polsce, wydawca 20 dzienników regionalnych, właściciel 23 serwisów regionalnych, lider na rynku prasy lokalnej, wydawca m. in. Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego.

Jak podkreślił organizator konferencji Marcin Habel - redaktor naczelny Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości Dziennika Toruńskiego, media regionalne mają w swoim DNA współpracę z samorządami. - Dlatego po raz drugi organizujemy spotkanie, na którym samorządowcy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, a także zdobyć wiedzę, dzięki kontaktowi z ekspertami i naukowcami. Współczesny świat i współczesny rynek jest swoistym wyzwaniem dla samorządu i dla zarządzania terytorium, bo współczesny człowiek decyzje podejmuje bardzo szybko, nie ma już tylu barier, ile było dawniej. Dlatego ważne jest odpowiedzialne podejście do zarządzania. To wszystko wymaga określonej wiedzy. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi i mają coraz większe oczekiwania jeśli chodzi o standard usług i samorządowcy muszą się mierzyć z tymi trendami, znać te trendy. Dziękujemy za gościnę Panu Prezydentowi, bo Toruń drugi raz jest gospodarzem naszego spotkania - powiedział Marcin Habel.

Partnerami strategicznymi spotkania są Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasto Toruń i Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Partner Główny to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Celem konferencji jest inspirowanie samorządowców i ekspertów do dyskusji, poszukiwania odpowiedzi i nowatorskich rozwiązań na aktualne problemy, z którymi zmagają się jednostki samorządu terytorialnego, analizowanie trendów, i stworzenie swobodnej przestrzeni do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Nad jakością merytoryczną wydarzenia czuwa Rada Programowa pod kierownictwem organizatora Polska Press Grupa.

Wśród paneli tematycznych są m.in.: Współpraca miast i regionów w zwalczaniu aktualnych i kolejnych kryzysów XXI wieku, Zielona transformacja w samorządach - jak wygląda walka ze smogiem, zanieczyszczeniami i hałasem?, Formy i możliwości współpracy jednostek samorządu terytorialnego, Nowoczesne technologie komunikacyjno-informacyjne i ich wpływ na rozwój miast i wsi, Inteligentne miasta przyszłości, Zmiany demograficzne na obszarach wiejskich i w miasteczkach, Procesy rewitalizacji miast, Budżety obywatelskie - jak gminy wspierają procesy decyzyjne mieszkańców?, Transformacja energetyczna w transporcie publicznym czy "Kopernik współczesnym influencerem".

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Komunikacja miejska na długi weekend
  Miasto, MZK
  W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  1 czerwca 2024 r. na terenie placu zabaw "Piernikowe Miasteczko" przy ul. Podmurnej 62/68 odbędzie się Dzień Dziecka z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej - Domem Harcerza w Toruniu.
 • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
 • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy Spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 r. do Restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...