Polska Marka Turystyczna – druga edycja | www.torun.pl

Polska Marka Turystyczna – druga edycja

Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski pokazuje statuetkę Polskiej Marki Turystycznej, obok stoją Iwona Michałek, sekretarz stanu, Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu i Rafał Szachta - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

W Muzeum Toruńskiego Piernika ogłoszona została druga edycja projektu Polska Marka Turystyczna. Toruń tytuł ten otrzymał już w 2019 roku.

Informacje o drugiej edycji projektu pn. „Polska Marka Turystyczna” przekazali wiceministrowie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy w dniu 19 lipca 2021 r. przed Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Miejsce to było nieprzypadkowe, miasto Toruń jest jednym z pięciu miejsc w Polsce, które tytuł Polskiej Marki Turystycznej otrzymało w pierwszej edycji projektu w roku 2019.

- Polskie Marki Turystyczne to program, który jest okazją i szansą do podjęcia współpracy na rzecz popularyzacji godnych polecenia i wartych odwiedzenia miejsc oraz promocji dobrych praktyk w obszarze turystykipowiedział sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy. - Toruń jest dobrym przykładem turystyki zrównoważonej ze środowiskiem społecznym, przyrodniczym i kulturowym. Miasto może być wzorcem budowy i promocji marek turystycznych - zostało laureatem ub. konkursu - dlatego właśnie tutaj ogłaszamy kolejną edycje projektu. Toruń poprzez dywersyfikację ruchu turystycznego, stał się w ostatnich latach turystycznym motorem napędowym dla całego regionu – dodał.

Projekt „Polskie Marki Turystyczne” został opracowany w 2019 roku przez ówczesne Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Projekt wpisany jest także do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak zapowiedziano podczas spotkania, uruchomienie naboru wniosków planowane jest na pierwszy tydzień sierpnia 2021 r.  Zgłoszenia będzie można dokonać przy użyciu formularza zgłoszeniowego, który będzie opublikowany na stronie internetowej polskiemarkiturystyczne.gov.pl.

O tytuł „Polska Marka Turystyczna” mogą ubiegać się: organizacje, samorządy terytorialne i gospodarcze, instytucje, spółki, fundacje, stowarzyszenia, przedsiębiorcy prywatni, organizatorzy turystyki oraz inne jednostki, których jednym z celów lub zadań statutowych jest promocja turystyki.

- Tytuł Polska Marka Turystyczna otwiera zupełnie nową drogę promocyjną dla miasta. Jesteśmy wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną tym podmiotem, który uczestniczy w przedsięwzięciach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, np. targach, prezentacjach, a także wydarzeniach prowadzonych zdalnie, jak webinaria, dyskusje, spotkaniamówił prezydent Michał Zaleski. Prezydent podkreślił, że poszerzenie grona laureatów tytułu spowoduje zdrową konkurencję na polu promocji miasta i rozwoju turystyki. W Toruniu w tym względzie cały czas wiele się dzieje – powstają nowe atrakcje, jak Muzeum Twierdzy Toruń, nacisk kładziony jest na rozwój miejsc rekreacji i wypoczynku w kontakcie z przyrodą. Po spotkaniu prezydent był przewodnikiem ministra Andrzeja Guta-Mostowego i Rafała Szlachty, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej po atrakcjach Torunia, takich jak Muzeum Toruńskiego Piernika, Katedra śś. Janów, Ratusz Staromiejski czy uliczki zespołu staromiejskiego.

- Turystyka to przede wszystkim usługi, czyli nowe lub dodatkowe miejsca pracy. Warto też podkreślić znaczenie jakości w turystyce, za którą stoją profesjonalne kadry. To jeden z najistotniejszych czynników warunkujący jakość pracy świadczonej w tym sektorze polskiej gospodarki. Turystyka rozwijająca się w oparciu o lokalne zasoby, odpowiednio przygotowane kadry, energię i kreatywność mieszkańców, to szansa na budowanie unikalnej oferty, która przyciągnie turystów, również w miejsca obecnie mniej popularne – dodała sekretarz stanu Iwona Michałek.

Przyznanie tytułu Polskiej Marki Turystycznej wiąże się z wieloma korzyściami, które wpływają na potencjał turystyczny miast i regionów. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oferuje im wsparcie o charakterze ekspercko-doradczym, udział w szkoleniach z zakresu zarządzania, promocji, aspektów prawnych, RODO, prezentację w broszurze informacyjnej o laureatach projektu, możliwość korzystania z systemu identyfikacji wizualnej projektu. Laureaci biorą także udział w działaniach promocyjnych realizowanych przez Polską Organizację Turystyczną m.in. prezentacje w ramach podróży dla mediów, w tym blogerów, publikacje w mediach POT, udział w kampaniach promocyjnych na ryku krajowym (w 2020 r. „Odpoczywaj w Polsce”). Zostaną także włączeni do kampanii „Turystyczna Szkoła”, promującej projekt skierowany do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i średnich, w ramach którego stworzona zostanie baza materiałów dydaktycznych dla nauczycieli oraz baza scenariuszy wycieczek szkolnych.

Pierwszy nabór do projektu wystartował w 2019 r. Do udziału w konkursie zgłosiło się wówczas 117 miast i regionów. Procedura konkursowa polegała m.in. na złożeniu szczegółowej i wielostronicowej aplikacji opisującej markę oraz procesy zarządcze. Do Torunia przejechali również na parę dni przedstawiciele ministerstwa, aby osobiście poznać potencjał miasta i jakość zarządzania turystycznego. Ostatnim etapem była analiza i ocena zgłoszeń przez jury projektu. Wręczenie tytułów odbyło się 16 września 2019 roku w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Wraz z Toruniem tytuł Polskiem Marki Turystycznej otrzymali: Marka Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów, Lublin i Śląsk Cieszyński. Przyznano wówczas także 6 tytułów Polska Marka Turystyczna – kandydat, tym obszarom, które posiadają potencjał, aby w przyszłości stać się rozpoznawalną marką turystyczną.  Należały do nich: Jura Krakowsko-Częstochowska, Mazury Zachodnie, Ziemia Świętego Krzyża, Zamość, Szlak wokół Tatr oraz Puszcza Białowieska.

Fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki z lotu ptaka podczas zachodu słońca
  Kultura, Miasto
  Kolejny sierpniowy weekend w Toruniu obfitować będzie w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Tym razem zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wziąć udział w licznych warsztatach organizowanych przy Szkole Leśnej na Barbarce, udać się na wernisaże do Galerii Sztuki Wozownia czy wysłuchać wyjątkowych utworów w ramach 25. Międzynarodowego...
 • Drogi, Inwestycje
  Uwaga, dziś 5 sierpnia od godz. 22.00 na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu: przeprowadzane jest badanie wzroku starszego mężczyzny
  Miasto
  Badania profilaktyczne, edukacja, a także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 – to oferta dla torunian przygotowana w Miasteczku Zdrowia.
 • Grafika informująca o Konkurs #BeActive Awards 2021
  Miasto
  Przedszkole Miejskie nr 13 weźmie udział w konkursie głównym #BeActive Award 2021 organizowanym przez Komisję Europejską.
 • Grafika informująca o konkursie Turystyczne spacery po zdrowie
  Miasto
  Jak połączyć piękne z przyjemnym i pożytecznym? Weź udział w konkursie „Turystyczne spacery po zdrowie”, zrób zdjęcia i wygrywaj nagrody.
 • Na zdjęciu: konferencja prasowa z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Ruszył esemesowy system umawiania wizyt w Wydziale Obsługi Mieszkańców, dotyczących spraw związanych z rejestracją pojazdów. Nowy system ma usprawnić obsługę mieszkańców w tym zakresie.
 • Na 100 dni przed tegorocznym 29. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w Toruniu 13-20 listopada, organizatorzy zaprezentowali plakat wydarzenia.
 • To będzie nie lada gratka dla fanów motoryzacji – 4 września 2021 r. w toruńskim MotoParku w kilkunastu strefach wystawowych zaprezentują się wyjątkowe pojazdy, reprezentujące różne oblicza motoryzacji.
 • Mieszkańcy Torunia i turyści odwiedzający nasze miasto lubią korzystać z roweru miejskiego. Przez dwa lata jego funkcjonowania odnotowano ponad 400 tysięcy wypożyczeń!
 • W czwartek 5 sierpnia 2021 r. na placu przez Centrum Handlowym Kometa odbędzie się wydarzenie pn. „Miasteczko Zdrowia – Toruń 2021”.
 • Od jutra 5 sierpnia 2021 r. na ulice regionu wyrusza Szczepionkobus – specjalny autobus, w którym przyjąć można dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszym jego przystankiem będzie centrum handlowe Kometa w Toruniu.
 • Konferencja Firma Przyszłości po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami powraca w Toruniu już w październiku 2021 r.
 • Chcesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”? Nie wiesz jak to zrobić? Przyjdź do ZUS-u i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online.
 • Na terenie Torunia trwa montaż tablic Systemu Informacji Pasażerskiej. W związku z robotami przyłączeniowymi w pobliżu niektórych przystanków planuje się krótkie wyłączenia sygnalizacji świetlnych.