Polacy zdominowali podium SGP2 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Polacy zdominowali podium SGP2

Miasto, Sport
Data publikacji: 01 października 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Dwaj żużlowcy ścigający się na torze Motoareny na tle napisu Toruń i herbu miasta

Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się juniorski turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na toruńskiej Motoarenie im. Mariana Rosego. Laury zwycięzcom wręczył zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Ostatni turniej SGP2 w Toruniu z udziałem żużlowców do lat 21 zdominowali Polacy. Finał był huśtawką nastrojów dla dwóch zawodników. Wiktor Lampart już witał się ze srebrnym medalem, by skończyć mistrzostwa poza podium. O losach pozycji od drugiej do czwartej w Speedway Grand Prix 2 zadecydowały zaledwie dwa punkty! Ostatecznie srebrny krążek wywalczył Czech Jan Kvech, który tym samym powtórzył po siedemnastu latach wyczyn swojego rodaka - Tomasa Suchanka, który w pamiętnym finale w austriackim Wiener Neustadt poległ z Krzysztofem Kasprzakiem, a o losach tytułu decydował... rzut monetą.

- Mogłem pojechać lepiej. Miałem problemy ze startem, a one były w piątek kluczowe. Udało się ostatecznie zająć drugie miejsce, co jest niesamowitym doświadczeniem. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu - powiedział Jan Kvech zaraz po zawodach w rozmowie z reporterem Eurosportu, Sebastianem Szczęsnym.

Brązowy medal zdobył ten, który rok temu odbierał złoto, czyli Jakub Miśkowiak. Może on mówić o ogromnym szczęściu, bowiem o losach tego krążka decydował wyścig finałowy w Toruniu, w którym początkowo prowadził Wiktor Lampart, ale upadł Mateusz Świdnicki. W powtórce górą w starciu 21-latków był wychowanek WKM-u Wschowa.

- To dla mnie bardzo dobra pozycja, bo pierwsze dwie rundy nie były najlepsze w moim wykonaniu. W piątek w Toruniu był bardzo dobry i szybki tor, więc udało się odjechać dobre zawody. Trzecia pozycja w klasyfikacji generalnej jest bardzo dobrym wynikiem, bo byłem przed turniejem ósmy - przyznał Miśkowiak.

Złoty medal wywalczył Mateusz Cierniak, który w tegorocznym cyklu FIM Speedway Grand Prix 2 zdobył 56 punktów i tym samym wyprzedził rywali kolejno o 17 i 18 "oczek".
Dobre wyniki na krajowych torach sprawiły, że zawodnik Motoru Lublin uchodził za jednego z faworytów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Nikt chyba jednak nie spodziewał się tego, że ten wygra dwa pierwsze finały i będzie zdecydowanie rozdawał karty w młodzieżowym czempionacie. I to mu się udało.

- To była dla mnie trudna noc. Nie wszystko wychodziło mi tak, jakbym tego oczekiwał, ale udało się to zrobić. Dziękuję wszystkim, którzy tutaj są. Cały sezon wierzyłem, że dam radę i dałem radę. Jest to niesamowite uczucie tutaj stać i mówić, że jestem mistrzem świata! Nie do końca mogę w to jeszcze uwierzyć - powiedział Cierniak na gorąco po 18. biegu zawodów, kiedy zapewnił sobie tytuł mistrzowski.

Tekst na podstawie: Sportowe Fakty/Konrad Cinkowski

Fot. Sławomir KowalskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • Miasto
  Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.
 • Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
 • Od 2009 r. na Rynku Nowomiejskim odbywa się co roku plenerowa Wigilia Miejska dla mieszkańców i gości miasta.
 • W ramach prowadzonych w Toruniu nasadzeń ponad 80 drzew pojawiło się na nowym osiedlu w północnej części Torunia, tzw. Jarze.
 • Na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.