Polacy zdominowali podium SGP2 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Polacy zdominowali podium SGP2

Miasto, Sport
Data publikacji: 01 października 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Dwaj żużlowcy ścigający się na torze Motoareny na tle napisu Toruń i herbu miasta

Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się juniorski turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na toruńskiej Motoarenie im. Mariana Rosego. Laury zwycięzcom wręczył zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Ostatni turniej SGP2 w Toruniu z udziałem żużlowców do lat 21 zdominowali Polacy. Finał był huśtawką nastrojów dla dwóch zawodników. Wiktor Lampart już witał się ze srebrnym medalem, by skończyć mistrzostwa poza podium. O losach pozycji od drugiej do czwartej w Speedway Grand Prix 2 zadecydowały zaledwie dwa punkty! Ostatecznie srebrny krążek wywalczył Czech Jan Kvech, który tym samym powtórzył po siedemnastu latach wyczyn swojego rodaka - Tomasa Suchanka, który w pamiętnym finale w austriackim Wiener Neustadt poległ z Krzysztofem Kasprzakiem, a o losach tytułu decydował... rzut monetą.

- Mogłem pojechać lepiej. Miałem problemy ze startem, a one były w piątek kluczowe. Udało się ostatecznie zająć drugie miejsce, co jest niesamowitym doświadczeniem. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu - powiedział Jan Kvech zaraz po zawodach w rozmowie z reporterem Eurosportu, Sebastianem Szczęsnym.

Brązowy medal zdobył ten, który rok temu odbierał złoto, czyli Jakub Miśkowiak. Może on mówić o ogromnym szczęściu, bowiem o losach tego krążka decydował wyścig finałowy w Toruniu, w którym początkowo prowadził Wiktor Lampart, ale upadł Mateusz Świdnicki. W powtórce górą w starciu 21-latków był wychowanek WKM-u Wschowa.

- To dla mnie bardzo dobra pozycja, bo pierwsze dwie rundy nie były najlepsze w moim wykonaniu. W piątek w Toruniu był bardzo dobry i szybki tor, więc udało się odjechać dobre zawody. Trzecia pozycja w klasyfikacji generalnej jest bardzo dobrym wynikiem, bo byłem przed turniejem ósmy - przyznał Miśkowiak.

Złoty medal wywalczył Mateusz Cierniak, który w tegorocznym cyklu FIM Speedway Grand Prix 2 zdobył 56 punktów i tym samym wyprzedził rywali kolejno o 17 i 18 "oczek".
Dobre wyniki na krajowych torach sprawiły, że zawodnik Motoru Lublin uchodził za jednego z faworytów Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Nikt chyba jednak nie spodziewał się tego, że ten wygra dwa pierwsze finały i będzie zdecydowanie rozdawał karty w młodzieżowym czempionacie. I to mu się udało.

- To była dla mnie trudna noc. Nie wszystko wychodziło mi tak, jakbym tego oczekiwał, ale udało się to zrobić. Dziękuję wszystkim, którzy tutaj są. Cały sezon wierzyłem, że dam radę i dałem radę. Jest to niesamowite uczucie tutaj stać i mówić, że jestem mistrzem świata! Nie do końca mogę w to jeszcze uwierzyć - powiedział Cierniak na gorąco po 18. biegu zawodów, kiedy zapewnił sobie tytuł mistrzowski.

Tekst na podstawie: Sportowe Fakty/Konrad Cinkowski

Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...