Plany współpracy z ngo w 2023 r. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Plany współpracy z ngo w 2023 r.

Miasto
Data publikacji: 19 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Ręka kobiety z długopisem nad dokumentem

Do 7 października 2022 r. można zgłaszać uwagi do Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2023 r.

To II etap konsultacji społecznych projektu dokumentu, który powstał w procedurze partycypacyjnej, zrealizowanej przez Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia oraz Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia przy udziale toruńskich organizacji pozarządowych i działów urzędu współpracujących z organizacjami pozarządowymi.

W ramach tworzenia programu odbyły się już następujące działania:

- 28 czerwca 2022 r. rozpoczęto prace nad dokumentem, ogłoszono konsultacje społeczne, zaproszono organizacje pozarządowe współpracujące z miastem do udziału w pracach nad programem;

- 6 lipca 2022 r. zorganizowano otwarte spotkanie warsztatowe „Wspólnie o programie” z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych i Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia, podczas którego zbierano propozycje do programu w trybie warsztatowym;

- 5 września 2022 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia omówiła wstępny projekt programu współpracy na przyszły rok.

Uwagi, zgłaszane podczas spotkania konsultacyjnego "Wspólnie o programie", dotyczyły przede wszystkim:

 • priorytetowych zadań publicznych, które mogłyby być realizowane  w 2023 r. Wskazano zadania, które powinny być realizowane na rzecz osób wykluczonych, wymagających wsparcia, dotyczące promocji wolontariatu, a także wsparcia uchodźców i obcokrajowców – zadania te ujęto w projekcie programu na rok 2023;
 • zagadnień związanych z konkursami dla ngo, tematyką forum dla organizacji pozarządowych, potrzebami szkoleniowymi sektora pozarządowego, pomocy prawnej, funkcjonowania Centrów Aktywności Lokalnej - ze względu na swoją szczegółowość zagadnienia te nie są możliwe do ujęcia w programie, będą natomiast stanowić cenny materiał przy sporządzaniu warunków w otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w roku 2023 i w latach kolejnych.

Co w ramach drugiego etapu konsultacji?

W ramach drugiego etapu konsultacja zainteresowane osoby i organizacje mogą wnosić uwagi do treści wstępnego projektu dokumentu. Jeżeli chcesz wnieść uwagi - NAPISZ DO NAS – czekamy do 7 października 2022 r.:

W jaki sposób składać uwagi?

- za pomocą poczty elektronicznej, na adres: konsultacje@um.torun.pl
- listownie, na adres:

Urząd Miasta Torunia
Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji, Wały gen. Sikorskiego 8

Po rozpatrzeniu nadesłanych uwag, końcowy projekt programu zostanie przedstawiony przez Prezydenta Miasta Torunia, w firmie projektu uchwały, Radzie Miasta Torunia, na sesji w dniu 17 listopada 2022 r.

Informacje na temat I etapu konsultacji społecznych "Wspólnie o programie na 2023 r." można znaleźć TUTAJ

Do pobrania:

Konsultacje społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z działami merytorycznymi UMT współpracującymi z organizacjami pozarządowymi.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.