Już 100 przeszczepów w SSM | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Już 100 przeszczepów w SSM

Miasto
Data publikacji: 15 marca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Uczestnicy konferencji „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu”

„100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.

W marcu 2023 roku przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy. Jego celem jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.

Przyczynkiem do zorganizowania konferencji z udziałem autorytetów medycznych było wykonanie setnego przeszczepu szpiku. W wydarzeniu, które odbyło się 15 marca 2024 r. w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim, udział wzięli i wygłosili prelekcje: prof. dr hab. Wiesław Jędrzejczak („Czy w czasie Mikołaja Kopernika ludzie chorowali na szpiczaka mnogiego?”), prof. dr hab. Artur Jurczyszyn („Najnowsze metody leczenia szpiczaka mnogiego”), prof. dr hab. Jan Styczyński („Terapia CAR”) oraz dr n. med. Grzegorz Charliński („100 przeszczepień szpiku w Toruniu”), który w roku 2017 dokonał w pierwszego przeszczepu szpiku w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu.

- Sto to nie tylko liczba. To przede wszystkim stu pacjentów, którym udało się pomóc, z czego jesteśmy niezmiernie dumnipodkreśliła Justyna Wileńska, dyrektorka Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy oraz Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku to miejsca szczególne nie tylko na toruńskiej mapie medycznej, ale i w całym województwie. Tu ratuje się to co najcenniejsze – życie mówił prezydent Michał Zaleski, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem. – Zaletą tego miejsca jest, że leczenie odbywa się w jednym ośrodku - od leczenia wstępnego, przez przeszczepienie, aż po opiekę po przeczepieniu. Jest to dla pacjenta korzystne i wygodne, a dodatkowo daje poczucie, że jest się blisko domu. Ważne jest też to, że Centrum znajduje się w szpitalu wielospecjalistycznym, w którym istnieje możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia lekarzy wielu specjalności – dodał prezydent.

Co roku tylko w województwie kujawsko-pomorskim przybywa około 100 nowych pacjentów, u których zdiagnozowano szpiczaka plazmocytowego. To złośliwy nowotwór krwi. By wcześnie wykryć chorobę, zaleca się, by każda osoba przynajmniej raz w roku wykonała badania profilaktyczne. Nawet niewielkie odchylenie od normy może wskazać, że choroba jest we wczesnym stadium.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.