Znakomici naukowcy o Mikołaju Koperniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Znakomici naukowcy o Mikołaju Koperniku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu, z okazji jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zaprosiło do Książnicy Kopernikańskiej na debatę poświęconą wybitnemu polskiemu astronomowi. W dyskusji, która odbyła się w czwartek 26 stycznia 2023 r. w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8, wzięli udział trzej znakomici naukowcy: astronom prof. Andrzej Strobel, historyk prof. Janusz Małłek oraz ekonomista prof. Damian Walczak. Debatę poprowadził fizyk Czesław Stawikowski - członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
 
Przed debatą zaprezentowany został oryginał pierwszego wydania De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) Mikołaja Kopernika. Prezentacja dzieła odbyła się w czytelni Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Kopernikańskiej.
 
Autor "De revolutionibus orbium coelestium" był człowiekiem renesansu, oprócz astronomii interesowały go inne dziedziny, przede wszystkim: ekonomia, administracja i medycyna. 26 stycznia 2023 r. w Książnicy paneliści pozwolili spojrzeć na niego tak jak na to zasługuje - wnikliwie i z wielu punktów widzenia.
 
Dr hab. Andrzej Strobel to emerytowany profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, astronom - od roku 1965, aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK (w Zakładzie Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej); zajmował się astronomią gwiazdową, w szczególności naszą Galaktyką; obecnie z pasją prowadzi badania nad historią astronomii i jest jej doskonałym popularyzatorem. Dr hab. Janusz Małłek to również emerytowany profesor UMK, historyk - specjalizuje się w historii powszechnej i historii Polski od XVI do XVIII wieku; w latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a w latach 1999 - 2002 był prorektorem uczelni; jest członkiem czynnym PAU. Z kolei dr hab. Damian Walczak obecnie jest profesorem UMK, specjalistą z zakresu finansów, głównie ubezpieczeń, autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych; pełni także funkcję prezesa Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
 
Oprócz debaty, tego wieczoru w Książnicy Kopernikańskiej można było podziwiać złożoną z kilku plansz wystawę poświęconą historii PTMA Oddział w Toruniu. Uczestnicy spotkania obejrzeli także ekspozycję makiety domu Mikołaja Kopernika z wkomponowaną szopką, której właścicielem jest Fundacja Pro Futuro Theologiae. Ze względu na złe warunki atmosferyczne niestety nie odbył się pokaz zbliżenia Księżyca i Jowisza przez teleskopy, który był planowany przed debatą.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.