Wyróżnienie dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyróżnienie dla Specjalistycznego Szpitala Miejskiego

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: trzy osoby trzymają wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej

Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się 1 grudnia 2022 r. w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród gości spotkania byli m.in.zastępca prezydenta miasta Paweł Gulewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii dr n. med. Sławomir Wawrzyniak, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej Wojciech Kaatz oraz członkowie Rady Społecznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Nagrodę na ręce Justyny Wileńskiej, dyrektorki Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, oraz dr. n. med. Marcina Rogoziewicza, kierownika Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów, przekazała Anna Kiełkowska, konsultantka Inicjatywy Angels.

Inicjatywa Angels to organizacja non profit o zasięgu globalnym. Działa w porozumieniu z Europejską Organizacją Udarową na terenie Europy oraz ze Światową Organizacją Udaru Mózgu na terenie całego świata. Jak wyjaśniła Anna Kiełkowska z Inicjatywy Angels, zadaniem organizacji jest propagowanie nowoczesnego i najbardziej korzystnego dla chorych leczenia udarów mózgu i stworzenie tzw. ścieżki udarowej zaczynając od świadomości społeczeństwa poprzez Zespoły Ratownictwa Medycznego aż do leczenia szpitalnego. Inicjatywa Angels wymaga raportowania wszystkich leczonych w danym szpitalu przypadków udaru mózgu do rejestrów światowych (RES-Q w Brnie oraz SITS w Karolińska Instytut w Sztokholmie). Ma to za zadanie tzw. samokontroli prowadzonego leczenia oraz działań porównawczych.

W programie uroczystości była również prelekcja zatytułowana „Leczenie udarów mózgu w świetle międzynarodowych standardów w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu”, którą wygłosił kierownik Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów dr n. med. Marcin Rogoziewicz. Zaznaczył, że najlepszym odzwierciedleniem sukcesu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu są liczby. Średni czas podania leku trombolitycznego od pojawienia się chorego z udarem w SSM w Toruniu to około 26 minut. To znakomity wynik ponieważ w skali kraju za duży sukces powszechnie uważa się podanie leku w czasie pierwszych 45 minut.

W szpitalu bardzo ważna jest dobra koordynacja i współpraca osób z wielu obszarów dlatego też uhonorowano tych, bez których ten sukces nie byłby możliwy. Symboliczne nagrody z rąk dr. n. med. Marcina Rogoziewicza oraz Anny Kiełkowskiej z Inicjatywy Angels odebrali kierownicy Oddziału Neurochirurgii, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Neurologicznej, Pracowni Rentgenodiagnostyki i Diagnostyki Obrazowej, Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej oraz dyrektor spółki Tomograf ikierownik Pracowni Tomografii Komputerowej.

W Toruńskim Szpitalu Miejskim w lipcu 2022 r. została wprowadzona tzw. „procedura udarowa”. Sprawna współpraca wspomnianych zespołów pozwoliła szpitalowi już na samym początku uzyskać wyniki predysponujące do nagrody najbardziej prestiżowej. Takie osiągnięcie jest tym bardziej cenne, że do tej pory żaden oddział udarowy w województwie kujawsko-pomorskim nie otrzymał tak wysokiego wyróżnienia. W III kwartale 2022 tylko 8 szpitali w Polsce uzyskało podobny wynik.

Fot. SSM im. M. Kopernika W Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.