Warsztaty programistyczne za nami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Warsztaty programistyczne za nami

Miasto
Data publikacji: 29 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach

We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali podstawy programowania i zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Toruń to jedno z ponad 100 miast w całej Polsce, w którym już najmłodsi mogli spróbować swoich sił w programowaniu, dzięki prowadzonej bezpłatnej akcji edukacyjnej „Koduj z Gigantami”. W trakcie warsztatów, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat poznały popularne środowiska i języki programowania. Patronat honorowy nad akcją objęli m.in. Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński, NASK, ORE  oraz liczni włodarze miast, w tym Prezydent Miasta Toruń - Michał Zaleski.

Ponieważ przekrój wiekowy uczestników jest dość spory, organizatorzy zajęć “Koduj z Gigantami” dostosowali program wydarzenia tak, aby był atrakcyjny i wartościowy  dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

Młodsi uczestnicy warsztatów mający 7-9 lat wzięli udział w zajęciach z programowania w środowisku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez nich gry Minecraft. Nieco starsze dzieci w wieku 10-12 lat mogły natomiast wybrać naukę programowania bloczkowego w Scratchu lub poznać tajniki tworzenia aplikacji mobilnych w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, uczestnicy do wyboru mieli także warsztaty z budowania stron internetowych. Zajęcia okazały się niezwykle angażujące, zwłaszcza dzięki połączeniu nauki z elementami zabawy. Starsi uczestnicy warsztatów mieli zaś okazję poznać języki programowania, w których na co dzień kodują zawodowi programiści i które należą do najpopularniejszych języków stosowanych obecnie w branży IT, czyli C# i Python.

Każdy z uczestników otrzymał dostęp do platformy Discord, na której mogli się komunikować ze sobą i trenerami, nawiązywać relacje w swoich grupach rówieśniczych oraz wymieniać się projektami stworzonymi w trakcie akcji.

11. edycja warsztatów programistycznych odbyła się pod hasłem cyberbezpieczeństwo. Oprócz programowania i wiedzy z zakresu nowych technologii, organizatorzy zwrócili uwagę na bardzo aktualne dziś zagadnienie, jakim są właśnie hakerzy i cyberataki. W trakcie zajęć, uczestnicy poznawali zatem nie tylko środowiska i języki programowania, ale także uczyli się jak stworzyć mocne i bezpieczne hasła, tworząc własny generator haseł, dowiedzieli się na czym polega phishing i jak rozpoznać fałszywe strony, aby nie paść ofiarą przestępczości w sieci oraz jak świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu.

Wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa mogli zdobyć także rodzice uczestników, którzy otrzymali treściwy e-book „Jak nie dać się Cyber zbójom” przygotowany wspólnie z firmą Sekurak oraz czasopismem Programista Junior, a także mogli wziąć udział w bezpłatnym webinarze poświęconym bezpieczeństwu w sieci, które prowadził trener Gigantów Programowania.

Organizatorem warsztatów „Koduj z Gigantami” jest największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży „Giganci Programowania”. Szkoła od przeszło 7 lat prowadzi zajęcia w miastach w całej Polsce w formule stacjonarnej, a także online. Ponad 40 autorskich kursów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat.

Kolejna edycja bezpłatnych warsztatów odbędzie się już w lutym 2023 roku.  

Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania można znaleźć na stronie: www.giganciprogramowania.edu.pl.

Informacja i zdjęcie: organizator wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.