Średniowieczny korowód na Ciasnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Średniowieczny korowód na Ciasnej

Kultura
Data publikacji: 22 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Andrzej Poprostu podczas pracy nad muralem, fot. Adam Zakrzewski

Na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Ciasnej w Toruniu powstaje artystyczny mural. Nawiązuje on do popularnego w późnym średniowieczu motywu alegorycznego tańca śmierci, w obliczu której wszyscy, bez względu na swój status, jesteśmy równi.

Mural jest efektem współpracy miasta z właścicielką kamienicy, która postanowiła zmierzyć się z problemem dewastacji ścian budynku. W przedsięwzięcie zaangażował się Urząd Miasta Torunia, który wsparł mieszkankę starówki w procesie powstawania i realizacji projektu. Wykonanie dzieła powierzono uznanemu toruńskiemu artyście Andrzejowi Poprostu, twórcy kilkudziesięciu malowideł ściennych w przestrzeni miasta.  

Zgodnie z zamysłem właścicieli kamienicy projekt nawiązuje do średniowiecznej scenerii starówki i jest artystycznym wyobrażeniem charakterystycznego dla sztuki tej epoki motywu danse macabre – tańca śmieci, czyli korowodu ludzi wszystkich stanów prowadzonych przez kościotrupa. To alegoryczne przypomnienie faktu, iż wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi.

- Artysta skupił się na groteskowym pokazaniu pewnych archetypów, bowiem prześmiewanie wad i grzechów było w średniowieczu niezwykle modnemówi Katarzyna Darul, córka właścicielki kamienicy z muralem. - Czym jest człowiek i jego działanie w obliczu śmierci i co mu pozostaje: życie w zgodzie z naturą, nauka płynąca z błędów historii oraz umiejętność śmiania się z siebie. Dzięki temu świat ma szanse stać się lepszy.

Na muralu widzimy, jak w szaleńczym, tanecznym pochodzie z ruin Zamku Krzyżackiego do miasta wkracza szereg postaci na czele z flisakiem – przywódcą. Nadaje on rytm wszystkim drwinom i całemu pośmiewisku. Dźwięki z jego fletu przeobrażają się w ornament ze szczurów i żab. To plaga trawiąca ziemię i niosąca zmianę, tak aktualny temat w czasach pandemii. Za śmiercią kroczy szeptucha, kobieta o niezwykłej, tajemnej wiedzy oraz ponadprzeciętnej intuicji, dalej rybak z głową w kształcie ryby, mnich, którego wyobrażenie nawiązuje do grzechów tego stanu, a za nim błazen żonglujący czaszkami, przemieniającymi się w gwiazdy. Można się z nich śmiać, ale i tak każdy stanie się tym, czym był u zarania – pyłem, okruchem kosmosu. Przekonał się już o tym rycerz krzyżacki w pełnym rynsztunku, przebity mieczem upiór. Nawiązaniem do historycznej funkcji targowej Torunia jest mieszczka, a zarazem gęsiarka. W korowodzie średniowiecznych postaci nie mogło też zabraknąć Mikołaja Kopernika, który dzierży magiczną laskę zwieńczoną Słońcem, Księżycem i Ziemią, jeszcze płaską, dźwiganą przez cztery słonie, bowiem świadomość i nauka dopiero przed nami. Tuż za nim, na świni jedzie król i jest nagi – ślepy na oczywistość, pełen pychy, tuczony i kierowany przypadkiem zamyka pochód. Nikt nie ucieknie Śmierci.

Prace przy muralu zakończą się jeszcze we wrześniu, finansuje je właścicielka kamienicy przy wsparciu miasta.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.