Pawilony zgodne z prawem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pawilony zgodne z prawem

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu panorama Starego Miasta widziana z lotu ptaka

W związku z licznymi przekazami medialnymi dot. budowy pawilonów na nadbrzeżu Wisły publikujemy informację o wpływie inwestycji na wpis do listy światowego dziedzictwa UNESCO oraz odpowiedź w tej sprawie przesłaną przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków dra Jarosława Sellina.

- Wszelkie prace budowlane na Bulwarze Filadelfijskim prowadzone są zgodnie z prawem oraz poprzedzone były kilkuletnim okresem przygotowawczym. Dla przedmiotowej inwestycji uzyskano aż 79 prawnie wymaganych, różnego rodzaju uzgodnień i pozytywnych opinii. Projekt miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego dla Bulwaru Filadelfijskiego był także opiniowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w swojej opinii instytucja ta nie kwestionowała możliwości realizacji w danym obszarze zabudowy pawilonowej – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski na konferencji prasowej 4 sierpnia 2022 r. - Obniżenie pawilonów o 3 metry, co sugerował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator  Zabytków dr Jarosław Sellin, jest możliwe tylko w drodze ich wyburzenia. Tym samym oznacza to konieczność utraty 2,5 mln zł, które zostały przeznaczone na dotychczasowy stan zaawansowania budowy, konsekwencje roszczeń wykonawcy w wysokości co najmniej 30% wartości całego zadania związanych ze zmianą zakresu umowy czy nawet całkowitym jej zerwaniem i wreszcie utratę dofinansowania środkami unijnymi w kwocie 5,6 mln zł. To wszystko oznacza także dyscyplinę finansów publicznych dla podejmującego decyzję oraz odpowiedzialność karną. Dlatego też decyzji o obniżeniu, a de facto rozbiórce pawilonów, nie podejmę.


Dlaczego inwestycja nie zagraża wykreśleniem z listy światowego dziedzictwa UNESCO?

Toruń został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO 4 grudnia 1997 r. w Neapolu, dzięki aplikacji przygotowanej przez profesora Mariana Arszyńskiego,  profesora Jana Tajchmana oraz ówczesnego Miejskiego Konserwatora Zabytków Zbigniewa Nawrockiego.

- Przy okazji przygotowania aplikacji do wpisu została wyznaczona tzw. strefa buforowa - jest to otulina, która znajduje się wokół strefy UNESCO. Należy jednak podkreślić, że strefa ta nie jest elementem wpisu na listę UNESCOmówi Miejski Konserwator Zabytków Emmanuel Okoń.

Toruń wpisano na listę na podstawie kategorii II i IV jako małe średniowieczne miasto handlu i administracji, noszące znamiona tamtych czasów, które w dużym stopniu zachowało oryginalną siatkę ulic i wyjątkową historyczną zabudowę, stanowiące przykład dla średniowiecznych miast Europy Wschodniej.  

W 2016 roku na 40. Sesji UNESCO zostały sprecyzowane atrybuty dobra – opisano, co dokładnie należy chronić i które atrybuty dobra wpisanego na listę są najważniejsze.

- W Toruniu doprecyzowano, że jest to: siatka ulic, rozplanowanie oraz istniejąca zabudowa w granicach Zespołu Starego i Nowego Miasta Torunia wraz z ruinami Zamku Krzyżackiego. Południową granicę tego terenu stanowi ulica Bulwar Filadelfijski, a południowo-wschodnią ulica Wola Zamkowatłumaczy Miejski Konserwator Zabytków Emmanuel Okoń.

Stwierdzono ponadto, że wszystkie atrybuty tego dobra mieszczą się w obrębie wpisu, czyli w granicach dobra. Dlatego też nadbrzeże Wisły, na którym budowane są pawilony, nie jest objęte wpisem – to część tzw. strefy buforowej.

- Trzeba także podkreślić, że nigdzie nie wyartykułowano, że elementem wpisu jest panorama Torunia widoczna z lewego brzegu Wisły czy ogląd dawnych obwarowań miejskich z perspektywy ulicy Bulwar Filadelfijski – dodaje Miejski Konserwator.


Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sekretarza Stanu, Generalnego Konserwatora Zabytków dra Jarosława Sellina na pismo ws. budowy pawilonów na nadbrzeżu Wisły.

Kliknij i przejdź do treści pisma

Kliknij w obraz, aby przejść do treści pisma.

Załączniki do pisma - kliknij tutaj, aby pobrać.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.