Jubileusz Sceny Młodych Studia "P" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Sceny Młodych Studia "P"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin

50-lecie istnienia świętowała 16 maja 2022 r. Toruńska Scena Młodych Studio „P”, działająca w Młodzieżowym Domu Kultury na Przedzamczu.  

Kuźnia artystycznych talentów - Scena Młodych Studio "P" powstała w 1972 r. Jej założycielką była Lucyna Sowińska, ceniona nauczycielka, pedagożka i reżyserka teatralna, wcześniej związana z zespołem tanecznym Młody Toruń. Jak wspomina, zakładając Studio "P" chciała stworzyć miejsce, gdzie młodzi ludzie mogliby wyrażać swoje emocje poprzez teatr i sztukę. Już w tym samym roku miała miejsce pierwsza premiera Studia „P” - „Serce, obracaj się” wg Jarosława Iwaszkiewicza.

W ciągu 50 lat działalności Scena Młodych stworzyła 55 spektakli w języku polskim i 10 w języku esperanto. Były one wynikiem przemyśleń wychowanków - młodych twórców na temat zjawisk życia, problemów egzystencjalnych, głównie moralnych, a także społecznych. Źródłem literackim do spektakli były wiersze, poematy, fragmenty dramatów. W dorobku zespołu znalazły się  m.in. „Śpiewanki zaklęte” Joanny Kulmowej, „Wieczny dialog” wg literatury nowogreckiej, „Dom Spokojnej Młodości” Ewy Lipskiej, „Jakiekolwiek masz imię” Andrzeja Wydrzyńskiego, „Oj, boli boli” – spektakl na podstawie utworów napisanych przez młodzież czy inscenizacja sztuki „Uległość” Eugéne Ionesco.

Impreza wspomnieniowa znanej toruńskiej grupy teatralnej zgromadziła 16 maja 2022 r. w MDK liczne grono  wychowanków, przyjaciół oraz gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli toruńskiego samorządu.

- Myślę z podziwem i najwyższym uznaniem o tym zdumiewającym i krzepiącym ciągu artystycznych działań wpisanych w pięćdziesięcioletnie istnienie Teatru Scena Młodych Studio "P". W panoramie kulturalnej i edukacyjnej Młodzieżowego Domu Kultury oraz całego Torunia zajmuje on miejsce wyjątkowe - zarówno z racji swojej trwałości i długowieczności, jak i spektakularnych osiągnięć scenicznych i poetyckich w kraju i za granicą. Twórców tego fenomenów oraz jakże liczne grono poetyckich zajęć i ich przyjaciół proszę o przyjęcie serdecznych gratulacji z okazji jubileuszu 50-lecia działalności - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, przekazując na ręce założycielki zespołu Lucyny Sowińskiej gratulacje i pamiątkową statuetkę.

Na ogólnopolskich festiwalach teatralnych Studio „P” zdobyło wiele nagród i pochlebnych recenzji. Reprezentowało też Toruń i Polskę na konfrontacjach i kongresach międzynarodowych w 18 krajach Europy, m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji,  Hiszpanii, Holandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Rosji, Słowacji, Szwecji,  Ukrainie, Węgrzech i Włoszech. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży - Korczak 2009 w Warszawie spektakl "Róża" został  zakwalifikowany "jako zjawisko teatralne, które nie podlega ocenie". W kolejnych edycjach festiwalu spektakle Studia "P" były prezentowane obok teatrów profesjonalnych.

Wśród młodych ludzi, którzy przewinęli się przez teatralną scenę Studia „P”, są znani dziś aktorzy, muzycy i ludzie kultury: Małgorzata Kożuchowska, Joanna Koroniewska, Magdalena Czerwińska, Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, Alicja Rapsiewicz, Joanna Dark, Jacek Beszczyński, Igor Nowicki.

Jubileuszową galę Sceny Młodych uświetnił występ dawnych wychowanków Lucyny Sowińskiej pt. „Wyszliśmy stąd”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii teatralnej Studia "P"  w Galeryjce Studia „P i w Galerii na I piętrze.

Fot. Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.