Zielone przystanki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielone przystanki

Miasto, MZK
Data publikacji: 26 stycznia 2022
Autor: Filip Tomasik

Dziesięć zielonych przystanków powstanie wzdłuż nowo budowanej linii tramwajowej do tzw. osiedla Jar. Dodatkowa zieleń – poza zielonymi torowiskami, licznymi nasadzeniami drzew i krzewów oraz kwietnymi łąkami - będzie pełniła rolę kolejnego biofiltra - dawała ochronę przed promieniami słonecznymi i pochłaniała zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy.

Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nawrotu w ul. Strobanda. Zapewni ona dodatkowy transport dla mieszkańców dynamicznie rozwijającego się osiedla Jar. Co ważne - będzie to transport nie tylko szybki, ale także ekologiczny, nie emitujący spalin.

W ramach budowy nowej linii do tzw. osiedla Jar powstaną 24 nowe przystanki tramwajowe rozmieszczone w 12 punktach, po jednym w każdą stronę. 10 spośród nich będzie miało formę zielonych przystanków. Miejski Zakład Komunikacji zaproponował ich lokalizację:

  • Szosa Chełmińska przy targowisku miejskim (dwa przystanki, po jednym w każdym kierunku),
  • skrzyżowanie ul. Szosy Chełmińskiej i ul. Bema (dwa przystanki, po jednym w każdym kierunku),
  • skrzyżowanie ul. Szosy Chełmińskiej i ul. Żwirki i Wigury (dwa przystanki, po jednym w każdym kierunku),
  • skrzyżowanie ul. Długiej i ul. Mohna – jeden przystanek na południowym peronie,
  • ul. Legionów – jeden przystanek na wschodnim peronie,
  • skrzyżowanie ul. Ugory i Watzenrodego (dwa przystanki, po jednym w każdym kierunku).

Powyższe lokalizacje oraz technologia wykonania zielonych przystanków zostanie uzgodniona m.in. z merytorycznymi jednostkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Torunia (Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Wydziałem Środowiska i Ekologii, Miejskim Zarządem Dróg).

Wprowadzenie zieleni w przestrzeń przystanku ma na celu podniesienie walorów przyrodniczych, klimatycznych i funkcjonalnych w danym miejscu. Zieleń będzie pełniła nie tylko funkcję estetyczną, ale dawała ochronę przed promieniami słonecznymi, pochłaniała zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy i zwiększała retencję.

Planuje się, że wiaty przystankowe zostaną zazielenione pnączami wzdłuż tylnej ściany i jednej ściany bocznej, a także w obszarze zadaszenia. Będą wyposażone w system nawadniania. Każda z wiat zostanie wyposażona w ławkę i tablicę informacyjną. Podobny zielony przystanek funkcjonuje na nowym węźle przesiadkowym na alei św. Jana Pawła II.

Nowa linia tramwajowa do os. Jar to nie tylko zielone przystanki. Inwestycja obejmuje kompleksowe zagospodarowanie zieleni - nowe drzewa, krzewy i trawy, kolejne odcinki zielonych torowisk oraz łąki kwietne. W trosce o faunę pozostawiony zaś zostanie korytarz dla nietoperzy.

Zielone torowisko to kolejny element przestrzeni miejskiej, który wpływa na poprawę stanu środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej, zielone torowisko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza. Zatrzymuje też wilgoć, dzięki czemu minimalizowany jest efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Zielonych torowisk w grodzie Kopernika przybywa z każdą inwestycją realizowaną przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Po wybudowaniu nowej linii tramwajowej przybędzie nam ponad 3,6 tysiąca metrów toru pojedynczego zielonych torowisk. Daje to ok 11,3 tys. metrów kwadratowych nowej biologicznie czynnej powierzchni.

Zielone torowiska zostaną utworzone w kilku punktach nowej linii, przede wszystkim w ciągu ul. Szosy Chełmińskiej oraz Watzenrodego. Tego typu rozwiązania będą zastosowane na odcinkach wydzielonych torowisk, czyli znajdujących się poza jedniami ulic. Z powodów technicznych nie będzie ich na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych oraz w miejscach przystanków.

Warto tu dodać, że łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie łącznie ponad 9,1 tys. mtp zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).

W ramach budowy linii tramwajowej do osiedla Jar planuje się nasadzenia 102 drzew oraz ok. 21 tys. krzewów i roślin ozdobnych, przesadzenie 112 drzew i ok. 2 000 m2 krzewów, a także założenie ok. 7 600 m2 łąk kwietnych oraz ok. 4 000 m2 pozostałej powierzchni zielonej (m. in. krzewy i trawy ozdobne). Do nasadzeń wybrane zostaną gatunki, które dobrze znoszą warunki miejskie – są odporne na suszę, zanieczyszczenie powietrza i inne niekorzystne czynniki.

Do tego trzeba jeszcze dodać nasadzenia zastępcze, które zostaną wykonane w ramach budowy al. 700-lecia Torunia. Ta inwestycja jest odrębnym zadaniem. MZK realizuje tylko jego część, przy okazji budowy nowej linii tramwajowej. Po zrealizowaniu całej przebudowy al. 700-lecia Torunia planowane jest nasadzenie 217 drzew wzdłuż całej ulicy.

Zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy nie wprowadzano nasadzeń drzew na ul. Watzenrodego. Bezdrzewny pas ma tam pozostać jako „korytarz” dla przemieszczających się tamtędy z okolicznych lasów nietoperzy. W zamian za to zdecydowano o wprowadzeniu tam wielkopowierzchniowych łąk kwietnych.

Łąki kwietne są doskonałym rozwiązaniem urbanistycznym, np. wzdłuż pasów ruchu miejskiego. Wykorzystanie roślin łąkowych nie tylko realnie ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale sprzyja też oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń. Łąka jest o wiele silniej ukorzeniona niż trawnik, bardziej odporna na podtopienia i długie susze, a także wzbogaca miejski ekosystem. Jako oaza bioróżnorodności daje pożywienie i schronienie pożytecznym owadom, m.in. pszczołom, a także ptakom i małym ssakom. Ważne jest także to, że nie trzeba jej kosić tak często jak trawnika. W mieście będzie więc mniej hałasu emitowanego przez kosiarki, a podczas koszenia nie będą ginąć mieszkające w trawie stworzenia, np. krety czy jeże.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.