Goście z Lejdy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Goście z Lejdy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 października 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski trzyma upominek

Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

- Oficjalnie z Lejdą współpracujemy od 1988 roku. Partnerstwo to zaowocowało przede wszystkim wymianami mieszkańców – z jednej strony torunianie co roku wyjeżdżają do Lejdy w okresie wiosennym, z wyjątkiem roku 2020, kiedy to obostrzenia covidowe uniemożliwiły tego typu podróże, a z drugiej Holendrzy przyjeżdżają do nas w okresie jesiennymmówił zastępca prezydenta Paweł Gulewski.Mieszkańcy Lejdy przyjeżdżają do nas, aby poznać naszą historię, kulturę i sposób funkcjonowania Torunia. Jest to także okazja dla obu miast, aby wymienić się doświadczeniami oraz nawiązać współpracę kulturalną, biznesową czy turystyczną.

Tym razem do Torunia przyjechała 25-osobowa grupa lejdejczyków. Są wśród nich m.in. członkowie stowarzyszenia Stedenband Leiden-Toruń, osoby zaangażowane we współpracę związaną z rozwojem kolarstwa i organizację wycieczek pieszych dla Holendrów, dziennikarz „Leidse Dagblatt” Caspar ten Dam, psycholog i wolontariusz Ton Uijl oraz działacz klubu lekkoatletycznego Jan Botman. Wizyta trwać ma trzy dni – goście planują zostać w naszym mieście aż do 23 października.

Współpracą i organizacją wymiany zajmuje się Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia z siedzibą w Dworze Mieszczańskim i Stedenband Leiden – jego odpowiednik w Lejdzie. Wizyty mają już wieloletnią tradycję, która pozwoliła na zawiązanie znajomości i przyjaźni między mieszkańcami. Dzięki temu wielu gości z Lejdy jest przyjmowanych w rodzinnych, toruńskich domach. Co roku lejdejczycy przywożą do Torunia cebulki holenderskich kwiatów, które są wysadzane i kwitną na skwerach miejskich. W tym roku obdarowali nasze miasto narcyzami, a my Leidę piernikami. 

Lejda to partnerskie miasto Torunia od 1988 roku. Liczy 113 tysięcy mieszkańców i jest położona w centrum regionu Randstad, w pobliżu Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu i Hagi. Międzynarodowe lotnisko Schiphol znajduje się o kwadrans drogi od Lejdy. To prawdopodobnie pierwsze holenderskie miasto, w którym zaczęto hodować tulipany. Dziś jest jednym z głównych ośrodków handlu kwiatami w Holandii, a także ośrodkiem przemysłowym (przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy). W Lejdzie mieści się najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 roku. Są tam również ważne instytucje naukowo-badawcze i towarzystwa naukowe: Biblioteka Uniwersytecka (założona w 1575), Biblioteka Literatury Niderlandzkiej (1766), obserwatorium astronomiczne. W Lejdzie urodził się Rembrandt.

Warto wspomnieć, że w 2018 obchodziliśmy jubileusz 30-lecia partnerstwa miast Torunia i Lejdy. W ramach uroczystości odbyła się Pomarańczowa Parada” ulicami Starówki, odsłonięto mural przy ul. Podmurnej 52 ze strofami wiersza holenderskiego poety Hendrika Marsmana, a w ogrodzie Dworu Mieszczańskiego zawieszona została lampa uliczna z Lejdy.

Postacią, która łączy oba miasta jest Adam Freitag - urodzony w Toruniu w 1608 r. inżynier wojskowy i znawca sztuki fortyfikacyjnej, autor dzieła "Architectura Militaris Nova et Aucta...", wydanego w Lejdzie w 1631 roku, uważanego za najlepszy podręcznik fortyfikacji tzw. staroholenderskiej. Freitag uczył się w słynnym toruńskim Gimnazjum Akademickim, od 1625 roku - dzięki stypendium Rady Miejskiej Torunia - studiował na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, a od 1629 roku medycynę - w Lejdzie. W latach 1634-1636 wykładał w Toruniu matematykę i astronomię w Gimnazjum Akademickim i konsultował budowę nowych fortyfikacji bastionowych dla miasta. O zasługach Freitaga przypomina tablica pamiątkowa, odsłonięta podczas obchodów 15-lecia współpracy Torunia z Lejdą na kamienicy przy ul. Mostowej 34.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.