Powstańcze syreny w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstańcze syreny w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia wcza medal stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski staroście Markowi Olszewskiemu

1 sierpnia 2021 r. w Toruniu, jak w całej Polsce, symboliczny dźwięk syren w godzinę "W" dał znak do rozpoczęcia apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Patriotyczna uroczystość pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego, w sąsiedztwie parku od niedawna noszącego nazwę Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, zgromadziła żołnierzy Garnizonu Toruń oraz liczne grono mieszkańców i honorowych gości. Po wciągnięciu narodowej flagi na maszt odśpiewano hymn Polski.

- W ten sam sierpniowy dzień i w tę samą godzinę „W” zdajemy się nasłuchiwać w całym nadwiślańskim Toruniu echa powstańczej Warszawy, wzbudzonego w całej Polsce przez wyjące syreny. Mimo upływu 77 lat to echo wciąż brzmi w naszych sercach i w naszej wrażliwości. Taka jest bowiem siła polskiego bohaterstwa, która w sierpniu 1944 roku nakazała żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, dziewczętom i chłopcom z Szarych Szeregów oraz cywilnej ludności stolicy zbuntować się zbrojnie wobec zniewolenia i wojennego ludobójstwa. Jest to tragiczny, ale też najcenniejszy kod polskości wryty w sumienia wszystkich Polek i Polaków – także z naszego pokolenia - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po przemówieniu prezydent Torunia wraz z przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim  wręczyli medale pamiątkowe "100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski”. Otrzymało je kilka zasłużonych dla polskiej i toruńskiej niepodległości instytucji i stowarzyszeń: Starostwo Powiatowe w Toruniu (na zdjęciu tytułowym medal odbiera z rąk prezydenta Torunia starosta Marek Olszewski), Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu, Hufiec Toruń Związku Harcerstwa Polskiego im. M. Kopernika oraz Okręg Kujawsko-Pomorski Związku Harcerzy Rzeczpospolitej.

Na koniec nastąpiło symboliczne złożenie wiązanki kwiatów w imieniu mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia przez asystę wojskową z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, a Orkiestra Wojskowa z Torunia zaprezentowała krótki koncert pieśni powstańczych.

Tego dnia Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe przygotowała też dla mieszkańców "żywą lekcję historii". U zbiegu ulic Strumykowej i Szerokiej stanęła symboliczna "barykada powstańcza", gdzie w godzinach 10.00-16.00 wolontariusze MHW prezentowali sceny z życia powstańców warszawskich.  Mieszkańcy miasta oraz turyści mogli zobaczyć m.in.: punkt sanitarny, nasłuch radia Londyn, przygotowanie do druku ulotek, punkt szycia opasek powstańczych, gotowanie strawy żołnierskiej i przyjmowanie zrzutów powietrznych zaopatrzenia.

Ciekawe wyzwanie pod hasłem "Polska Walcząca Expedition" podjął z okazji rocznicy powstania toruński podróżnik Przemysław Wołoszyk. W ciągu 5 dni, mimo upału i bólu kolana, pokonał rowerem ponad 1000 km, by wykręcić na mapie Polski znak Polski Walczącej. Jego ekspedycję można obejrzeć na profilu FB . Warto dodać, że torunianin w podobny sposób uczcił wcześniej rocznicę powrotu regionu do Macierzy - na rowerze objechał wszystkie drogi w Toruniu, w tym trasę z Dworca Miasto na Rynek Staromiejski 18 stycznia – tak jak 100 lat temu do Torunia wkroczyły wojska gen. Hallera.

Toruńskie obchody miały także swoją odsłonę muzyczną. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki Kamil Pacholec grał utwory Fryderyka Chopina podczas recitalu zatytułowanego "Armaty ukryte w kwiatach. Chopin w rocznicę Powstania Warszawskiego". Koncert został zorganizowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura" – Toruń, Kujawsko-Pomorskie 2021.

Organizatorami toruńskich obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego byli: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Miasto Toruń, Garnizon Toruń, Fundacja gen. Elżbiety Zawackiej i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.